Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Видин усетиха магията на Родопите

7
Снимка: Росен Ракаджиев



121 ученици от видинската математическа гимназия почиваха в планинския курорт Пампорово. Те се включиха в двата етапа на националната програма "Отново заедно".  


Децата усетиха очарованието на Родопите като посетиха много природни забележителности и красиви планински градчета, разказва Светлина Вълчева, учител по история в ППМГ "Екзарх Антим I":


"Основната цел на програмата е тясно свързана със създаване на дейности за социализация и комуникация между участниците, да се преодолеят негативните последици от ковид. Програмата, която беше изготвена, с колегите заедно обсъдихме дейностите за лагера. Залагаме на това - децата да се социализират, да работят в екип и да бъдат здрави... Избрахме ги по критерии, които бяха одобрени на педагогически съвет  - отличен  успех , социален и здравен статус.."
 
С прекрасни впечатления от почивката в планината са седмокласниците Явор, Михаела, Теа и Божидар:

"Родопите са прекрасно място, бяхме на връх Снежанка, в пещерата Ухловица... Винаги съм бил на мнението, че колкото повече опознаваш родината, толкова повече я заобичваш...Имаше прекрасни места и много пътувания и красиви гледки, беше хубаво... Най-много ме впечатли, че ходихме на различни места, които миналата година не посетихме и всичко беше красиво..."


Зрелостничката Ивана Иванова е доволна от почивката си в Родопите, това за нея е последното участие в ученически лагер:


"Посетихме единствения по рода си музей на спалеологията в Чепеларе... До една скала отидохме- "Невястата", разказаха ни легенди за тази скала... Горе на скалата имаше алпийски тролей, част от хората се пуснаха... Широка лъка разгледахме и на връщане спряхме в Михалково, където е единственият извор, от който извира газирана вода.. В самия хотел също беше много яко, бяха се погрижили във всеки момент да ни е интересно..."

 

Социализацията и чувството за колективност сред децата се засилват по време на престоя в планинския курорт в Родопите, за това спомага богатата и умело подбрана програма от преподавателите.  Доволни са Христиана и Надя от 11. клас:

"Програмата ни беше много разнообразна, беше забавно... Когато вървим заедно е по-лесно и по-забавно... В пещерата "Дяволското гърло" е много пленяващо и изключително красиво... Това да сме в природата и да се движим заедно в планината, това много ни сплоти като клас и като колектив... За мен това беше невероятна възможност... Спортувахме, имаше и спа в хотела, не скучаехме ... Най-много ме впечатли природата и гледките, които видяхме в Родопите... Широка лъка ни направи силно впечатление със своя възрожденски стил на къщите..."


Повече може да чуете в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15