Град Бяла Слатина е дестинацията ни в "Посоките на делника". Посреща ни с прави, чисти и озеленени улици, с красив нов фонтан на площада в центъра и за съжаление с малко хора.
Десет хиляди са жителите на града, в 14-те населени места от общината живеят 20 200 души.
Бяла Слатина става град през 1914 година с указ на цар Фердинанд.
Иво Цветков е кмет вече трети мандат. Избиран е от хората, защото му имат доверие. Самият той е завършил Академията на МВР и е работил 20 години като пожарникар. Смята, че работата му като огнеборец го е научила да взима бързо решения и да не се отказва от започнатото:
"Смятам, че вървим ръка за ръка с хората, нещата се получават. Всички искат по-добър живот и възможност за работа най-вече. Развити са тук социалните услуги, леката промишленост- шивашките предприятия, едно машиностроително... Тютюнопроизводство, земеделие, услугите са на преден план. 10 училища имаме, 5 детски заведения, работеща болница, общината инвестира в нея малко, но редовно...
Успяхме първия мандат да завършим водния цикъл на Бяла Слатина, това ни даде възможност да изградим водопроводи , сега 11 км ще се подмени водопровод в града и 6300 м канализация... Нашето задължение е да подобрим настилките на тротоарите... Най-голямата ми гордост е изграждането на Спортна зала със собствени средства... Спортната зала е с 200 места и от тази година активно се използва, тя излезе около 1 млн 400 хил лв...
Имаме готов проект за централната градска част... 1950 година е започнало изграждането на централната градска част, 1984 г е изградено новото читалище... Не попадаме в "Региони в растеж", затова поетапно работим... Тъй като населението ни има нужда от подкрепа, имаме Дом за стари хора, един от най-съвременните в България, Дневен център за младежи с увреждания, Център за обществена подкрепа, преходно жилище, асистентска подкрепа, приемна грижа и други социални дейности...
Подобрихме материалната база във всички училища в ПГ "Н.Й.Вапцаров" например имаме СТЕМ среда..."
Втората специалност на Иво Цветков е "ВиК", затова и не пропуска да се похвали, че Бяла Слатина е сред четирите общини, в които се изпълнява водният цикъл. Инвестицията за Бяла Слатина е 7 млн лв.
Основната цел на кмета за настоящия мандат - за града ще бъде готов проектът за централна градска част и ще започне изграждането на парково пространство около и зад болницата. В лечебното заведение са ремонтирани всички отделения, 170 човека е персоналът на болницата в 8 отделения...
В Бяла Слатина се опитват да решават проблемите, които възникват, а те са няколко, казва Иво Цветков:
"Проблем са ни основно пътищата, един третокласен път Бяла Слатина -Мездра, тук започна ремонт и от 1 година не се работи нищо, спряха финансирането, остана разкопано, проблем са ни и улиците по населените места... Общината предвижда да изтегли заем от 10 млн лева, за да се асфалтират част от улиците... Това е дълъг процес и беше стопиран..."
Основният двигател на културни събития за обществеността, работа с децата и запазване на фолклорните традиции се пада на НЧ "Развитие 1892" Бяла Слатина.
Посрещат ни в залата, където е подредена етнографска сбирка, която показва бита на местните. Сградата на културния дом е построена по времето на социализма със съдействието на Цола Драгойчева и е наречена малкото НДК, казва секретарят Светлина Берова:
"Две петилетки се изгражда Културният дом, 6,5 дка е. 450 седящи места и въртяща сцена има... 1984 г се открива Художествената галерия. Този Културен дом е публична собственост, старото ни читалище е отзад и в момента не функционира, дадено е за кино..."
А как живеят тук хората, попита Николай Хараламбов:
"Кметът направи много неща, площад, спортна зала, басейн, болница, поликлиника имаме, всичко имаме, но трябва ни още малко, ако може да се докарат инвестиции и да заработят празните ни цехове, да се докарат машини. Има много безработни в тоя град... Някога нямаше безработица... Бяхме 18 хиляди, сега сме под 10 хиляди души. Според мен трябва да има хора, които да работят, като има работа, хората се чувстват по-добре... Като навсякъде е животът... Не седя тук, защото няма работа... Народът обеднява до такава степен, че храним не само тези 240 в парламента, а още 5 хиляди около тях...."
Повече за живота в Бяла Слатина може да чуете в звуковия файл.
Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в община Георги Дамяново, област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия. Селото има древна история. Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..
С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..
Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..
Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия: "През последните две години изключително много..
"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград. Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..
Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..
В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..