Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга разкрива нови факти за Врачанската епархия

Снимка: bg-patriarshia.bg

В Деня на народните будители във Враца ще бъде представена книга за историята на Врачанска епархия. Изданието е докторският труд на богослова д-р Мирослав Ангелов. Той е роден през 1985 година във Враца, но понастоящем живее и работи в Козлодуй. Днешният празничен ден не е избран случайно за представянето на книгата:

"Защото врачанските архиереи, започвайки от втория архиерей, който е управлявал Врачанска епархия, свети Софроний Врачански в периода 1794-1803 година, той е един от първите будители, наред със свети Паисий Хилендарски. С тях се слага началото на българското Възраждане. Те са първите български будители. Следващите архиереи на Врачанска епархия не са по-малко будители, защото до Освобождението имаме палитра от врачански епископи, които управляват Врачанската епископия в драматичните времена на османско владичество. Времето, в което те работят и управляват епархията, е много драматично и благодарение на тяхното дело Врачанска епархия вече 251 години съществува в картата на Българската православна църква."

Книгата "История на Врачанската епархия от нейното учредяване до тридесетте години на ХХ век" съдържа нови и малко известни факти за историята на Враца и нейното духовенство.

"Много интересни факти за църковно-народните борби в първия период на Врачанската епархия. Началото на църковните борби се датира от 1824 година с бунта на врачани срещу епископ Методий, който е грък и се опитвал да налага данъци. В тези бурни времена много врачански архиереи, които провеждат асимилаторска политика, биват изгонени от Враца, което създава на Врачанската епископия много сериозен проблем относно нейното администриране и духовно развитие. Този процес се урегулира едва при митрополит Константин, който започва своето управление още като архимандрит през 1874 година. Благодарение на неговото послушание към екзарх Антим и митрополит Григорий възстановява авторитета на Врачанска епархия, възстановява църкви, манастири и спомага за нейния бъдещ разцвет, който извършва митрополит Климент само за 16 години в периода 1914-1930 година. Той съгражда над 140 храма във Врачанска епархия, създава свещеническото богословско училище в Черепиш, помага на хиляди бежанци от Македония, Тракия, от Русия, помага на хората, пострадали от атентата в град Враца, за който атентат никой не знае, защото се води в архивите като пожар. В книгата ми посочвам доказателства, че това е умишлен акт, който се извършва по нареждане на избягалите в Югославия водачи на Септемврийското въстание. Въпреки перипетиите на своето съвремие, създава едно велико дело и епархията е в разцвет на нейното развитие."

Книгата ще бъде представена с благословението на Негово високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий в Деня на народните будители, от 16:30 часа в голямата зала на Регионалния исторически музей във Враца.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00