Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Есен е - да се погрижим за овошките и градините

Снимка: Радио ВИДИН


Сравнително добра бе годината за зърнените култури, но заради сушата добивите са по-ниски. При овошките най-неблагоприятни са били условията за ябълковите дръвчета. Това каза в "Земята, която ни храни" агрономът Иван Попов. 

"Пролетта точно по време на цъфтежа имаше превалявания и ниски температури- това повлия нормалното опрашване и оплождане на цветовете, съответно лиши от плод по-голяма част от ябълковите насаждения... По-устойчиви са по-старите сортове..."

Регионът не е подходящ за отглеждане на кайсии, а който иска да си засади, трябва да се ориентира към възможно най-късноцъфтящите сортове. Неблагоприятни са условията и за прасковите, които често страдат от къдравост, каза Иван Попов: 

"Прасковите имат характер, доближаващ се до лозичките и растението опитва да се изтегли нагоре. Когато се "изпусне" растежа, това се отразява на нормалното обгрижване- не може нито да се реже нормално, нито да се третира, когато има нужда, нито да се бере... При тях се появява и протичане на смола и бързо загиват.... Затова е добре да се държи по-ниско, да не им се дава възможност да избяга нагоре... Една стопански значима болест е къдравостта- за нея трябва и зимни пръскания, и през вегетацията- с медсъдържащи препарати. Най-познатият е бордолезов разтвор... "

С всяка изминала година зеленчуковите култури се нападат от редица болести, с които се води трудна борба, влияние оказва и използването на непроверени семена или разсади, както и промяната в климатичните условия. Киселинността на почвата е предпоставка за развитието на гъбни болести, затова е добре да се вземат мерки: . 

"Най-добре е първо да проверят киселинността на почвата. За развитието на гъбни болести, които са основният проблем, е много важно киселинността на средата, в която ще се отгледат  Вкислена ли е средата, това е предпоставка за развитието на гъбни болести... Трябва да направим всичко възможно да нормализираме, да алкализираме почвата... От практиката е потвърдено, че там, където се полива повече, а при зеленчуковите култури няма как да не се полива, отива към вкисляване... За да се нормализира, се прилага варуване- внасяне на вар или на раздробена скална маса... Но трябва да се замери... Дори и да не се замери, при дълго ползване на една и съща площ, отива към кисела следа... Добре е на няколко години да се направи варуване- сега е моментът..."

В разгара си е есенната сеитба, а липсата на нормален сеитбооборот крие опасност и за почвата, и растенията. Проблеми създават и инвазивни видове, с които борбата е трудна: 

"Често вече се среща в слънчогледовите посеви амброзия- плевел, който е напаст... Особено в землищата на Новоселци, Слана бара, Видин, се проявява много... Дано да се спре нашествието му, защото допреди няколко години е било карантинен плевел, а сега започва да навлиза..."

Земеделие без много обработки- каквото е земеделието с използване на ноу-тил технология, това е начин да се щади земята, казва Иван Попов, защото проблемът с необходимостта от опазване на плодородния слой на почвите тепърва ще излиза на дневен ред. 

Сега е моментът стопаните да се погрижат за овошките. Пръскане с карбамид докато все още има листа по дърветата, ще помогне срещу струпясване при семковите видове. След листопада се пръска с медсъдържащи препарати, а пръскането със зелен камък ще премахне лишеите по дърветата, ще помогне и при черното гниене. Народни рецепти със зехтин помагат при нашествие на кръвна въшка, с която борбата е трудна, препарати няма и се прибягва единствено до механичното й премахване, казва Иван Попов. Иначе есента не е времето за резитба: 

"Не е желателно да се прави резитба, освен ако няма счупен клон по някаква причина да се отреже, но резитбата за плододаване не е желателно да се прави по време на вегетация и докато има още листа..."
 
Всичко в природата следва своя ход, а ние трябва да се научим да наблюдаваме и разбираме това, което ни казва и подсказва, убеден е агрономът Иван Попов, който дава още полезни земеделски съвети- чуйте ги в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..

публикувано на 24.11.24 в 14:10

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30