Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът Тихомир Трифонов: Политиците в София трябва да обърнат внимание на Северозапада не само по избори

Добре дошли в Големо Бабино

14
Снимка: Радио Видин

Село Големо Бабино, община Криводол е разположено в равнината по левия бряг на река Ботуня. Намира се на 24 км от областния център Враца и на 4 км от общинския - град Криводол. Селото се състои от 300 къщи по официална статистика. Данни за старото село Бабино съществуват още от римско време. На 2 км от селото се намират останките на стара римска крепост.

Големо Бабино е едно от 5-те села във Врачанско, чиито жители преди време сигнализираха, че са останали без обществен транспорт. Хората, повечето от които са пенсионери, а има и инвалиди, питаха как е възможно през 21 век да живеят откъснати от света.

"Тук няма никаква работа, а липсата на обществен транспорт кара хората да напускат селото и да търсят препитание по градовете. Тук работа има само по програмите, но и те вече свършват. Ето, тази програма беше само за един човек, обаче кметът понатисна нещата и от Община Криводол отпуснаха още една бройка. Ако беше останал само един, абсурд е да се справим с толкова работа... Животът тук е перфектен. Каквото съм искал в живота съм го постигнал. Не се оплаквам... Кротко село. Няма хора. Какво да ми липсва - пари ми липсват... Магазин си имаме, но аптека нямаме, транспорт нямаме. При нужда ходим до Враца с влака. Него го хващаме от Криводол, а дотам се ходи пеша, ако човек няма собствена кола... Докторът идва в селото всеки вторник. Преглежда ни нас, старите хора и ни предписва лекарства... На село, каквото си произведем вкъщи, това ядем. И нещо от пенсията , ако може да се отдели... То в Криводол няма работа, та камо ли по селата. Младите са във Враца- там си имат апартаменти, работа. Тук сме останало само пенсионери... Какво може да се промени на село - нали трябва да се отпуснат пари от Общината в Криводол. Без пари нищо не може да се промени... Животът тук умира с всеки изминал ден. Останаха само стари хора. Няма вече живот за селата... Аз съм от Видин, но със съпруга ми сега сме тук, защото не обичам града. По-хубаво е на село - въздух, природа, работа навън по двора...", споделят местните.


Тук наистина няма никаква работа, коментира основният проблем на селото и кметът на Големо Бабино,Тихомир Трифонов:

"В селото има около 25-30 млади хора, но те работят в Криводол, Враца или Монтана. 3-4 години дори може да се каже, че нямахме и по заетостта нито един работник. За първи път сега имаме двама, които да се грижат за гробищния парк, за площада, да цепят дърва, да помагат на старите хора...

По селата нямаше изобщо програми. Не можехме и да кандидатстваме, защото общината имаше задължения и ЕС не ни разрешава като лошо ръководство. Сега за първи път имаме 42 човека. Това наистина е омагьосан кръг, но не го решаваме ние, нито кметът на общината. Законът е категоричен - има ли задължения общината, не може да кандидатства по европейските програми за средства.
 
В селото с постоянен адрес са 196 човека и около 35 с настоящ адрес. Това са хора, които живеят във Враца и в Монтана и тук пребивават временно. Общо сме около 230 човека. Доста от тях са възрастни, от тях има и много с нисък праг на пенсията. Имаме услугата "Топъл обяд", около 2 години вече я ползваме. Около 70% от населението е над 70 години. Проблемът за възрастните хора е снабдяването с лекарства. Аптеката е в Криводол, а вече от 7 години нямаме никакъв  транспорт, който да ги закара до общинския център. Аз ги карам, имам собствен бус. Всяка седмица ги събирам и ги карам да си вземат лекарствата или да напазаруват. Вече имаме и уговорка с аптеката, всеки вторник да идва на място и да дава лекарствата. Тя работи и със Здравната каса. Лекар идва във вторник и в петък. Имаме много добре оборудван лекарски кабинет.  

Аз съм вече трети мандат кмет. Читалището го закриха преди аз още да поема тази длъжност. Няма щат за длъжността. Иначе имаме библиотека, имаше едни баби, които ходеха на фолклорни надпявания из цялата страна, но те вече са доста възрастни. От 12-13 баби, останаха 2-3...

 
Доволен съм, че вече имам работници, които да ми помагат за реда в селото. Мога да се похваля с чистотата в селото. Вече втори камион имаме за извозване на боклука. Имаме и график - камионът идва през 10 дни. Направихме и осветление на по-малките улици. В селото няма нито една улица, която да не е асфалтирана или бетонирана...

Ако мога да получа от някъде средства, първо бих сменил цялото улично осветление, защото е в безобразно състояние - лампите са различни, стълбовете бих подменил. С Енергото имаме проект за това, че са от 70 години и някои от тях са наклонени, други са паднали, има и скъсани жици... Тротоари също трябва да направим и още 1-2 улици да преасфалтираме, гробищният парк е в безобразно състояние и трябва да сложим ред и там. Искам да сложим осветление, някоя пейка да поставим...

Сами обаче малко неща можем да направим. Трябва да има държавна политика за възстановяване на Северозападна България. Още от времето на прехода тук нищо не се инвестира. Нямам представа защо е така, но на всички избори това се обещава, а нищо не се прави. Общините с тези ограничени бюджети няма как да се справят с инфраструктурата. Политиците в София трябва да обърнат внимание на Северозапада, а не да ни търсят само по време на изборите. Наслушали сме се на обещания. Както е тръгнало, след 10 години трите области ще бъдат в една..."

Целите интервюта и подробности по темата- в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00

Ще наемат ли фирмите нови служители?

Повече от половината фирми у нас не смятат да наемат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетостта, в което са участвали близо 1200 компании в страната. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще..

публикувано на 23.10.24 в 10:45