Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Превърнахме ли се в потребители на лизинг?

Снимка: Радио ВИДИН



Във време на инфлация покупките на изплащане са доста предпочитани сред средностатистическите българи и с основание. Главната причина за пазаруването на кредит е увеличението на разходите, съпътствано от неподвижните доходи. 
Татяна Делисивкова, която е председател на Съюза на икономистите в България и професор д-р в Института за икономически изследвания на БАН описва лизинга като нещо нормално. Проучвания сочат, че броят на пазаруващите по този начин все повече расте. 

"Със сигурност трябва да се каже, че лизингът стана нормална търговска практика, в която потребителят-купувач е подкрепен от насрещната страна-от продавача, да може да потребява, ползвайки кредит, устойчиво и разсрочено във времето. Това е нормална практика. Това поддържа и производителите, и търговците, и естествено подкрепя потреблението, което винаги е зависело от доходите. Ние живеем в инфлационна среда, доходите са ощетявани от повишаването равнищата на инфлацията и това кара хората да живеят на лизинг."

Хората, особено в малките градове като Видин смятат пазаруването на вноски за нещо, което при всички случаи ще ги подведе. "Налага ми се, затова го правя", посочват видинчани. Трябва ли да имаме винаги едно наум при покупка на лизинг и грешно ли е да сме лекомислени при пазаруването от този тип, уточнява проф. Делисивкова:

"Има защо да бъдат изключително внимателни и разсъдливи в сегашната ситуация, защото ние, българите, пропуснахме един етап от последното десетилетие- да наваксваме с прираст на доходите. Това, което ни изравнява с равнищата на заплати в другите страни. Видин е рисков град от гледна точка на загубата на трудов потенциал. Хората се изнесоха в чужбина, защото заплащането, заетостта не дава този доход- включително доход за издръжка, доход и за бъдещо потребление или устойчивост на дохода, който да ти каже "да, сега имам тези пари, гарантирана ми е месечната заплата и приход от собствена заетост, от собствен бизнес, за да си позволя лизинг". Ние имаме проблем с равнището на доходите. И хората трябва да са още по-внимателни в настоящата ситуация."

Една от лошите практики при потребителите е да се рефинансират кредити от един кредитор към друг. Или по-просто казано, купуваме си телефон на изплащане от верига за техника, но след известно време теглим нов кредит от банка, с който изплащаме лизинга за телефона, но пък вече сме с нов и по-голям заем. И това е един порочен кръг, коментира още проф. Делисивкова. По думите ѝ едни от най- абсурдните кредити са тези за почивка в чужбина или за покриване на абитуриентски бал.
В анкета на Радио ВИДИН някои от анкетираните посочват, че българите най-често на лизинг пазаруват бяла техника, други смятат, че масово на изплащане се взимат леки автомобили.

"Аз пазарувам предимно на лизинг и мисля, че много хора така правят, особено с тази възможност за оскъпяване 0%... Най-често хората купуват битова техника- телевизори, телефони, печки, перални, подобни неща за бита. Въпреки опитите за повишаване стандарта на живот, мисля че все още се наблюдава това явление да се купуват техники на изплащане... Мисля ел. уреди, мебели  и телевизор, такава техника. Бихме и апартамент, но зависи от финансите... Най-често според мен бялата техника се купува на лизинг. В момента ти гори хладилникът и трябва веднага да купиш нов. Нямаш 1000 лева и го купуваш на изплащане. Печка, бойлер, тези уреди..."


*Повече по темата чуйте в звуковия файл



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00