Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Превърнахме ли се в потребители на лизинг?

Снимка: Радио ВИДИН



Във време на инфлация покупките на изплащане са доста предпочитани сред средностатистическите българи и с основание. Главната причина за пазаруването на кредит е увеличението на разходите, съпътствано от неподвижните доходи. 
Татяна Делисивкова, която е председател на Съюза на икономистите в България и професор д-р в Института за икономически изследвания на БАН описва лизинга като нещо нормално. Проучвания сочат, че броят на пазаруващите по този начин все повече расте. 

"Със сигурност трябва да се каже, че лизингът стана нормална търговска практика, в която потребителят-купувач е подкрепен от насрещната страна-от продавача, да може да потребява, ползвайки кредит, устойчиво и разсрочено във времето. Това е нормална практика. Това поддържа и производителите, и търговците, и естествено подкрепя потреблението, което винаги е зависело от доходите. Ние живеем в инфлационна среда, доходите са ощетявани от повишаването равнищата на инфлацията и това кара хората да живеят на лизинг."

Хората, особено в малките градове като Видин смятат пазаруването на вноски за нещо, което при всички случаи ще ги подведе. "Налага ми се, затова го правя", посочват видинчани. Трябва ли да имаме винаги едно наум при покупка на лизинг и грешно ли е да сме лекомислени при пазаруването от този тип, уточнява проф. Делисивкова:

"Има защо да бъдат изключително внимателни и разсъдливи в сегашната ситуация, защото ние, българите, пропуснахме един етап от последното десетилетие- да наваксваме с прираст на доходите. Това, което ни изравнява с равнищата на заплати в другите страни. Видин е рисков град от гледна точка на загубата на трудов потенциал. Хората се изнесоха в чужбина, защото заплащането, заетостта не дава този доход- включително доход за издръжка, доход и за бъдещо потребление или устойчивост на дохода, който да ти каже "да, сега имам тези пари, гарантирана ми е месечната заплата и приход от собствена заетост, от собствен бизнес, за да си позволя лизинг". Ние имаме проблем с равнището на доходите. И хората трябва да са още по-внимателни в настоящата ситуация."

Една от лошите практики при потребителите е да се рефинансират кредити от един кредитор към друг. Или по-просто казано, купуваме си телефон на изплащане от верига за техника, но след известно време теглим нов кредит от банка, с който изплащаме лизинга за телефона, но пък вече сме с нов и по-голям заем. И това е един порочен кръг, коментира още проф. Делисивкова. По думите ѝ едни от най- абсурдните кредити са тези за почивка в чужбина или за покриване на абитуриентски бал.
В анкета на Радио ВИДИН някои от анкетираните посочват, че българите най-често на лизинг пазаруват бяла техника, други смятат, че масово на изплащане се взимат леки автомобили.

"Аз пазарувам предимно на лизинг и мисля, че много хора така правят, особено с тази възможност за оскъпяване 0%... Най-често хората купуват битова техника- телевизори, телефони, печки, перални, подобни неща за бита. Въпреки опитите за повишаване стандарта на живот, мисля че все още се наблюдава това явление да се купуват техники на изплащане... Мисля ел. уреди, мебели  и телевизор, такава техника. Бихме и апартамент, но зависи от финансите... Най-често според мен бялата техника се купува на лизинг. В момента ти гори хладилникът и трябва веднага да купиш нов. Нямаш 1000 лева и го купуваш на изплащане. Печка, бойлер, тези уреди..."


*Повече по темата чуйте в звуковия файл



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бог се вижда само през сълзи

Неделята след Рождество Христово , която отбелязваме днес, е посветена все още на преславното Христово Рождество и отново ни напомня да погледнем към пещерата, където Христос се роди, да видим неговото смирение и да бъдем и ние смирени, духовни и изпълнени с живот в Неговото име. Днес, Евангелското четиво ни напомня чрез убийството на..

публикувано на 29.12.24 в 08:00

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50