Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глътка въздух или да затягаме коланите през 2023 година

Снимка: Радио ВИДИН

През 2023 година, по прогнози на международни финансови институции, както и на БНБ, в България ще има намаление на инфлацията. Очаква се заедно с това да има и намаление на ръста на брутния вътрешен продукт, т.е. да имаме по- ниска скорост, на която да се движи българската икономика и това най- вече се дължи на фактора увеличени лихви. Т.е политиката на големите централни банки, които увеличават лихвите и заради това се стига до състояние на намаление на инфлацията, дори стопиране  за голям период от време. В същото време се затормозява бизнес активността тъй като нарастват разходите за финансовия ресурс, прогнозира инокомистът Румен Гълъбинов.


Румен Гълъбинов"Германия, най- голямата икономика в Еврозоната отбелязва такова забавяне, а също се наблюдава и в други държави, които като навлязат в първото, второто тримесечие, ще отчетат вероятно по- нисък темп на нарастване на брутния си вътрешен бродукт. България не може да остане  изолирана от това явление, така че и в България може да настъпи едно рецесионно състояние на плитка и кратковременна такава рецесия, т.е. такова забавяне. Като при първата промяна, която би дошла от големите централни банки на спиране на увеличение на лихвените проценти или дори тяхното леко намаляване пък веднага ще се усети в оживление на глобалната икономика“, допълни Румен Гълъбинов.


Минималната работна заплата в България трябва да се увеличава и ние трябва да догонваме средноевропейските доходи. Това е процес, който трябва да продължи. Трябва да се прецени във времето и да се планира това да стане възможно, без да надценяваме възможностите на бюджета. По отношение на социалните плащания трябва да се има предвид какви са възможностите на държавния бюджет. Ако се даде и се обещае прекалено много има опасност държавният бюджет да излезе на шоков дефицит и приходите значително да изостанат от увеличените разходи. Тогава финансирането би могло да стане със заемни средства.


"Нови дългове за България, както външни, така и вътрешни, а ние видяхме, че те поскъпват дълговете, защото се увеличават лихвите и това ще е тенденция, която още ще продължи. Така че тук трябва да се направи един добър анализ и да се спазва баланс."


2023 година ще бъде година на стабилизиране, но не непременно година на свръхрастеж, прогнозира икономистът:


"Скромен по- скоро ръст на брутния вътрешен продукт. Надеждата ни е за успокояване, намаление на инфлацията и не голямо увеличение на цените. В същото време година, в която всеки от нас би следвало да помисли за своите доходи, за тяхното увеличение, за възможности за допълнителни доходи. И най- вече нека да ни е здрава година, да нямаме пандемия, защото това е нещото, което разклати цялата  глобална икономическа система през послединет 3 години, да няма вайна, да спре войната и тогава повечето от нещата ще намерят добро балансиране."


Цялото интервю с Румън Гълъбинов може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32