Кула отбелязва празниците Йордановден и Ивановден по стар стил– на 19 и 20 януари, с характерния за региона ритуал "Къпачи на Ивановден", който се изпълнява за здраве на всички именици и младите семейства. Обичаят се е превърнал в местна традиция, почитана от всички, каза библиотекарят Силвия Христова:
"В миналото младите мъже "къпачи” са се събирали по домовете, където се маскирали със сажди, бои, вълна и пера. След 1990 г. читалището изцяло се превръща в средище на дейностите по подготовката и провеждането на обичая, където младите мъже се въвеждат в тайнството на "къпането" от по-възрастните. Тук те им предават своя опит и помагат в подготовката на костюмите и маските. Под ръководството на главатаря /старшия в групата/, участниците определят ангажиментите и задълженията на всеки един."
Избират се булката, младоженецът и водачът, който обикновено е с най-голям стаж като къпач. Той познава най-добре хората в града и знае къде живеят имениците (Йордан и Иван) и младоженците (млади семейства, сключили брак през изтеклата година), допълва още Силвия Христова.
"Водачът определя в кои къщи ще се ходи. За булка се избира най-дребният от мъжете. Булката носи котле (малко менче) и китка и къпе (ръси) с вода за здраве и берекет през годината. Младоженецът придружава булката през цялото време, не се отделя от нея, пази я от околните, за да не бъде разпозната. Освен това носи и цедилника (голяма торба), в която събира даровете. Всички останали членове на групата, с помощта на гегите (тояги) пазят булката и себе си от любопитни граждани. Ако някой се опита да свали маска или посегне да „закачи” булката, всички се събират в кръг около нея (него) и я пазят. А смелчагата, който ѝ е посегнал, бива разсъблечен и хвърлен в коритото на най-близкия кладенец (изворна чешма)."
Къпачите са обути с цървули и навуща, облечени са с бреневреци (абени панталони), пояси, елеци, пошити (бродирани) ризи, загърнати с кабаници (ямурлуци), с геги в ръце, окичени със звънци и пищни калпаци с пера. Единствено булката се облича с женска носия: цървули, чорапи, риза, вълненик (бръчник), престилка, елек, джубе (връхна дреха от кадифе), бариш (кърпа за глава) и китка.
"Характерно за групата на къпачите е, че се състои винаги от нечетен брой млади мъже. Гегите служат за защита и опазване на групата. Звънците, окачени на кръста върху пояса, са различни по големина. Най-големият се нарича клепетарник. Силният звън, който издават при подскачане, служи да оповести на домакините, че къпачите вече са пристигнали пред дома им. Това се налага поради практикуването на обредното мълчание."
Пенко Недялков, познат в Кула като Пеньо Бурулейски, е бил къпач 40 години:
"До преди две, три години съм ходил с групата, сега вече не става, аз съм на 75 години... Бил съм след казармата, 25-26 години, и съм започнал да ходя с къпачите, които са били по-стари от мен... Една година съм бил булка, иначе от общата група къпачи и младоженец, и булка. Младоженецът е имал на грижа да пази през цялото време булката...Това не ми е предадено от баща и дядо, а просто от комшии, които са ходили преди това и съм тръгнал с тях, като те са били по-възрастни и така постепенно съм започнал да събирам аз група. Тази група може да бъда най-много от 11 души и най-малко до 7... Предал съм го, внукът ми до последно и миналата година е бил булка и от много малък е започнал... Усещането е... има някаква тръпка, която я чакаш с нетърпение... Хубаво е, забавно е и така, като наближи това време, сега не мога да участвам, обаче имам такова чувство, че е времето и че трябва да се тръгва... Липсва, защото е много хубаво."
По традиция групата на къпачите тръгва след полунощ на 19 срещу 20 януари, Ивановден, по стар стил. Обикалят през цялата нощ, като се спират да починат и да се постоплят само на едно място. То е определено предварително при първоначалната подготовка на маршрута. Обичаят „Къпачи” е ендемичен /характерен, уникален и се практикува само в Кула/. Той е най-популярната фолклорна изява в местната общност, носител на идентичността на кулчанина. Хората от града с нетърпение очакват къпачите да ги посетят, да ги срещнат и „окъпят”, вярват, че това им носи здраве и късмет.
Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния. Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са нашите..
ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..
От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават колко..
Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго. Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя. Това води..
Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..