"Необходимият нетен брутен доход за едно работещо лице от едночленно семейство през декември достигна 1351 лева, а необходимият нетен месечен доход за издръжка на тричленно домакинство, тоест това са двама работещи с едно дете до 14 години през декември достигна 2432 лева. За едногодишен период разходите за издръжка на живота на тричленно семейство нарастват с 366 лева. Тези данни са от нашия Институт за социални и синдикални изследвания, който вече от доста време насам прави това изследване, като на всяко тримесечие се изследват около 500 - 600 потребителски стоки, при които се наблюдават инфлацията и повишението на цените. Нашите искания бяха за 850 лева размер на минималната работна заплата, като това е средна стойност на средната работна заплата у нас. Все още продължаваме да държим на тези искания, а имаме и нови искания, според които до края на годината минималната заплата трябва да достигне 1000 лева."
В края на миналата година ръководствата на двата синдиката- КНСБ и КТ “Подкрепа” се обединиха в исканията си и проведоха мащабно протестно шествие в столицата. В редица региони на страната бяха проведени и отделни протести. Какви ще са действията им през 2023 години, ако исканията им не бъдат чути от управляващите?
"Ако тези наши искания не бъдат удовлетворени, ще продължат протестите и през тази година. Няма да спрем докато исканията ни не бъдат удовлетворени. В момента се забелязва напрежение в много отрасли и браншове, тъй като се вижда, че инфлацията няма как да се покрие от доходите, които получават в момента, обмисляме и протести. Мога да кажа, че синдикалната федерация на съобщенията към КНСБ започва процедура за стартирането на ефективни стачни действия в “Български пощи”. На 20.12.2022 година работниците и служителите бях в началото на едни символични стачни действия с носене на протестни лентички. На 19.01.2023 година бе избран и стачен комитет, който да започне процедура, съгласно Закона за уреждането на колективните трудови спорове”- допълни Любен Любенов.
На фона на инфлацията, работодателските организации посочиха вариант за решение на проблема, а от КТ "Подкрепа” също излязоха с позиция:
"В условия, в които имаме спад в цената на енергоносителите, спад на цената на горивата, които бяха основната причина на ръста в цените, нормалната реакция на бизнеса е да намали цената на стоките и услугите, които предлага. Това ще остане само призив, но ако няма принуда, няма да се случи”- каза Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа” и допълни:
"Голяма част от средствата от държавния бюджет отиват за компенсации на електроенергията за бизнеса и за небитовите организации. Около 9- 10 млрд. тази година ще отидат именно за това. Същевременно се твърди, че няма 700 млн. да бъде увеличена минималната работна заплата до 850 лева."
Наред с недоволството в някои сектори, учителите също са в готовност да протестират с искане за по-високи заплати. Това твърдят от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Учителската заплата достигна ниво 125% над средната брутна за страната през последните 6 години. Но поради високата инфлация реално средните заплати на учителите са намалели на 115%. В проведена анкета 94.3% от анкетираните учители са отговорили, че инфлационният индекс е повлиял много силно по отношение на семейните бюджети за физическа издръжка, а само 6% са отговорили, че се справят нормално с увеличението на цените. Разговаряхме с д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа“.
"Ние направихме национален анализ на статуквото по отношение на финансирането в следващия бюджет и очакванията на учителите са за повишаване на работната заплата в рамките на това, което е заложено и в Закона за предучилищното и училищно образование, тоест парите за образование да гарантират 125% над средната брутна работна заплата за страната. В момента, обаче на база на огромната инфлация от миналата година, вече реално сферата е обедняла поне с 20%.”
Попитахме и видинчани как ще коментират поредното искане на синдикатите за спешно повишаване на доходите:
"По принцип има нужда от повишаване, но се съмнявам, че ще се случи. Не са причината само работодателите, а си зависи и от самото управление на страната… То вече се увеличава всичко. Всичко тук е до долу… Не ми се вярва да успеят. Това зависи от новите управници."
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..