Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България остава извън еврозоната - какви са реакциите в обществото?

България няма да влезе в еврозоната от 1 януари 2024 г. Това  съобщи миналата седмица министърът на финансите Росица Велкова. На заседанието на Еврогрупата страната ни не е била изслушана за готовността ѝ, макар точката да е била в дневния ред. Причината е, че България не изпълнява инфлационния критерий по Маастрихт и не е приела необходимото законодателство, за да поиска оценка за присъединяване към еврозоната от 1 януари 2024 година. 48-то Народно събрание одобри бързото присъединяване на България към еврозоната, но така и не успя да гласува ключови законопроекти по пътя към еврото. В момента се водят разговори със Съюза за стопанска инициатива заради промените при "Зелената карта", които сериозно ги тревожат. Необходими са промени и в Закона срещу изпирането на пари. Всички те отново ще бъдат одобрени от кабинета и внесени в следващото Народно събрание, уточни още министър Велкова. Освен приемането на четирите законопроекта, свързани с членството ни в еврозоната, трябва да постигнем и критерия за инфлацията, както и да бъде поддържана перспектива в периода 2023-2026 г. на ниво планиране на дефицита по консолидираната фискална програма в размер на три процента. Как българите приемат отлагането и какви са реакциите в обществото? Министърът на финансите Росица Велкова обясни, че са водени преговори с партньорите от Брюксел, когато страната изпълни критериите, да поиска необходимата оценка, като няма задължение новата валута да бъде въведена задължително от 1 януари, а може да е първото число на всеки месец. Новата целева дата е 1 януари 2025 г., но може оценката да бъде поискана още тази година, каза в интервю за БНР Росица Велкова


"Причината, поради която няма да подадем конвергентен доклад до края на февруари е първо, че ние не сме си изпълнили ангажиментите, които произтичат от присъединяването ни във валутния механизъм две. Това е законодателството, което не е прието. Това са 4 закона, които трябва да бъдат приети, за да може когато извършва конвергентния доклад, Европейската комисия, да отметне, че тези ангажименти са спазени от България. Другата причина е инфлацията, като ние не покриваме критерия за инфлация. Тъй като се прави аналогия с Хърватия, Хърватия също не е покривала на 100% критерия за инфлация, но там са извадили три страни, които са били с най-ниската инфлация и вече тогава Хърватия е покрила този критерий"- обясни министър Велкова.


Какво означава за българите неприемането на страната ни в еврозоната от началото на 2024 година? Това попитахме Петър Ганев, икономист от Института за пазарна икономика (ИПИ): 


"За обикновения човек не мисля, че има кой знае каква разлика с изключение на това, че няма защо да се готвим за 1-ви януари да сменяме валутата, тъй като на практика пътят е ясен и остава в посока подготовка и изчакване на момент, в който ще бъдем готови за членство в еврозоната. Към момента се вижда, че това не може да случи на 1-ви януари, най- малкото заради политическата нестабилност у нас, която доведе до това, че не бяха гласувани някои закони и заради по-високата инфлация, която отдавна усещаме.”


Ако няма ясен целеви период за замяната на лева с евро, кредитният рейтинг на страната ни ще се влоши, което ще има негативно отношение и по лихвите по дълга, поясни още служебният министър на финансите Росица Велкова. Какво означава това, попитахме Петър Ганев, икономист от ИПИ: 


"Когато агенциите дават кредитния рейтинг на страната и го оценяват, те отдавна отделят внимание на пътя ни към еврозоната и всъщност това, че влязохме в чакалнята, че предстои приемането на еврото е нещото, което поддържаше и дори повиши кредитния ни рейтинг с обещанието, че влезем ли в еврозоната той ще бъде допълнително повишен. Нормално е, ако има отлагане, това да бъде отбелязано в докладите. Не знаем дали ще повлияе макар и минимално на оценката, на перспективата на кредитния рейтинг, но едва дали ще има драматична промяна"- обясни Петър Ганев.


Как обикновените българи приемат удължаването на срока в чакалнята на еврозоната за страната ни? Видинчани изказаха разнопосочни мнения по темата: 


"Всички се страхуват от инфлацията, истината е това. Корупция до небесата, никой с нищо не е запознат. Аз съм тук от едно съседно село и никой нищо не знае. Мисля, че по-добре е с българския лев, отколкото в еврозоната. Аз не знам за къде бързаме толкова … Губим, както казват. На българите май не им е много ясно какво губим, но на някои, както и на мен ми е ясно. Всеки има мнение и както хората казват, че губим идентичността си още преди 20 години с обвързването си към валутния борд."


Притеснени ли са представителите на бизнеса от отлагането на присъединяването на страната ни към еврозоната? Разговаряхме с Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България: 


"В малкия бизнес тези, които от нас изнасят много се надяваха това да се случи от 1 януари, но, за съжаление, се оказва, че нито 1 юли е сигурна дата, нито някоя друга, защото тази наша стратегическа цел стана жертва на политическата ситуация. Всъщност сега цената ще я плати не само бизнеса, а и цялото българско общество. Ние, много се надявам, че след като има взето решение на Народното събрание, ще се търсят варианти това да се случи. За тези колеги, които разчитат на вътрешния пазар, това не е толкова фатално, но за експортно ориентираните компании това щеше да бъде наистина много добре"- уточни Елеонора Негулова.


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55