Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празник на зетьовете ще се проведе в село Сланотрън

Снимка: Светослав Цветанов



Празникът на зетьовете се отбелязва във видинското село Сланотрън от 1972 година, когато най-възрастният тогава зет – Траян Иванов, създал техен клуб, в който членували 110 мъже. Невестите, тъщите и техните зетьове били облечени в пъстроцветни носии и накичени с огърлици, с пендари, изпълвали площада на селото, извивайки кръшни хора. След повече от 40-ет годишно прекъсване празника е възобновен през 2018 година от младите хора в селото, с подкрепата на читалище "Светлина 1926", каза за радио Видин секретарят на народното читалище в Сланотрън, Жасмина Костова


"Празникът на зетьовете се утвърждава като един интересен фолклорен ритуал за село Сланотрън. 110-те зетьове на селото начело с емблематичната фигура, който също е бил наш зет и техните невести се отправяли към дома на последно дошлия в селото зет. По традиция по-старите зетьове натоварени в каручка, теглена от магаре, се отправяли също към дома на младия зет, когото също натоварвали в каручката и откарвали на площада. Там веселбата продължавала с народни хора под звуците на духова музика, песни и закачки и така до сутринта."


През годините фолклорния ритуал се е изменил.


"Промяна разбира се има. Но промяната е към добро. Няма как да е едно към едно, както преди 51 години, защото селата както знаете вече обезлюдяха. Останаха много малко хора и няма как да бъде както преди. В смисъл нашите села вече се превърнаха в малки градчета - чисти и уютни кътчета, нямаме животинки, няма каруци, няма магарета вече и традицията ще бъде друга - ще се качат на трактор, за да можем да продължим напред... Разбира се по този начин смятам, че хората се забавляват и се надявам всички да се включат в нашия празник... Бих казала, че сланотрънският зет е на почит - много уважаван, поне моят поглед е такъв."

 

Днес населението на селото е намаляло три пъти, намалял е и броят на зетьовете.  Но все още се намира по някой зет, който не е бил домакин на този празник. Тази година това е Асен Асенов, който става зет в село Сланотрън още през 1983 година:


"По традиция се празнува февруари месец края, началото на март. Празнува се от всички зетьове и всички други, които имат желание да дойдат... Ще ми се напълни къщата с гости... добре са дошли всички желаещи... Да, в национална носия, с българските символи - със знамето, с бъклицата, червения пояс, с ножа... Радвам се, че ще има празник. Всичко е подготвено, от моя страна е алкохола, от страна на съпругата ми са сладкиши, кетъринг и т.н." 


Празникът ще се състои на 4 март от 13:00 часа на площада в село Сланотрън, където ще свири духов оркестър "Златорожие". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хартията "цъфти" в правилните ръце

В свят, където технологиите и масовото производство доминират, има хора, които намират красота и смисъл в най-обикновените неща. Един от тях е  Силвия   Цанкова от  Видин . Тя е майстор в това да превръща обикновената хартия в невероятни творения под формата на цветя . Нейната работа не е само да вдъхва живот на използваните материали, но и да..

публикувано на 13.09.24 в 14:00

Видинските огнеборци демонстрираха пожарна и аварийно-спасителна техника

Служители на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) във Видин направиха демонстрация на използваната пожарна и аварийно-спасителна техника и оборудване в града. Събитието е част от проявите, включени в Седмицата на пожарната безопасност, каза Димчо Горанов , началник на РСПБЗН: "Днес сме ситуирали на..

публикувано на 13.09.24 в 13:15

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе в Кошава

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе тази събота на брега на Дунав във видинското село Кошава . За програмата съобщи кметът Валентин Маринов :  "От 08:00 часа сутринта сме долу. Към 10:20 ще започне да свири Градският духов оркестър до 11:00 часа, когато е официалното откриване, да приветстваме гостите, заедно с кмета на община..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10