Екипът на Радио ВИДИН гостува на Капитановци, едно голямо и красиво село, разположено в плодородната Видинска низина. То е третото по големина село в община Видин след Градец и Покрайна. Над 1000 души живеят в Капитановци.
Голям е интересът към закупуване на къщи и имоти тук, което се обяснява с близостта до областния град и това, че селото има електрификация, водоснабдяване, интернет, транспорт. Общо 37 км е уличната мрежа на Капитановци, но, за съжаление, се нуждае от основен ремонт и асфалтиране. Към момента, за лятото е обещан такъв ремонт на няколко улици.
Съборът на селото е на Свети Дух. Тази година празникът е на 5 юни. Съборът ще бъде на 10-и и 11-и юни, събота и неделя. Тогава се прави голям международен фолклорен събор, с много гости и приятели.
Селото се нуждае от добра поддръжка, тъй като само центърът му се простира на 10 дка площ, а има още и парк, 8 тревни площадки, футболни игрища, гробище.
Екипът на Радио ВИДИН е бил тук преди пет години. Какво се е случило от тогава до сега, разговаряме с кмета Десислава Венелинова, която управлява втори мандат. Тя е родена в селото и познава проблемите и нуждите на хората:
"2019 година стъпихме в длъжност... 2020 година бюджетът беше нула лева. 2021 година от бюджета на община Видин за Капитановци бяха отпуснати 15 хиляди лева за ремонт на общински сгради. Ремонтирахме кметството, детската градина, читалището. 2022 г. бях одобрена за 40 хиляди лева за ремонт на една улица и за здравен кабинет, който е направен. Но не се асфалтира улицата, за тази година имаме обещание. За тази година имаме 60 хиляди лева за асфалтиране. Надяваме се да бъде положен асфалт... Всички улици са в окаяно състояние..."
Вече две години се чака да се направи ремонт на покрива на православния храм "Света Троица" в селото, който е втори по големина след "Свети Димитър" във Видин. Църквата е действаща и има настоятелство. Всяка неделя се провежда служба, има и църковен хор, казва кметът:
"Успяхме да съберем средства за ремонт на храма през 2020 година. Направихме кампания в селото след като ни изпратиха майстор от митрополията да оцени колко средства са необходими за ремонта. Оказа се, че са необходими 16 500 лева. Събрахме ги за 4-5 месеца. Но всичко става много бавно. Ремонтът почна есента на 2022 година... Парите са събрани от хората и всеки гледа и иска да се случи това по-бързо."
Почистването на селото става с помощта на местните жители, които се включват в различни акции по поддръжката, рязане на храсти и клони. Хората са в очакване на програми за трудова заетост за почистване на населените места.
"Това ни е болна тема... За 4 години от този мандат съм имала една програма за 6 месеца за две жени. Всяка година слагаме обява и събираме сума от 500-600 лева и успяваме с тези пари пролетния сезон да закупим препарати против трева. Има мъже, които доброволно идват и косят, режат, почистват. От звено "Чистота" от община Видин дойдоха преди 10 дена и изрязаха всички храсти и дървета в гробищния парк. Надявам се да има програми", казва Десислава Венелинова.
Капитановци е предпочитано от хора, които желаят да закупят къща на село. В момента се предлагат 3-4 имота, но цените са по-високи и затова все още не са продадени, казва кметът Десислава Венелинова.
Отскоро 50 големи контейнера са заменили 220 кофи за боклук в селото, каза кметът Десислава Венелинова.
"Проблем е това, че са ни закрити сметищата по заповед на РИОСВ (Регионалната инспекция по околната среда и водите-бел.ред.) - Монтана. На нашето сметище се хвърлят най-вече отпадъци от градините. Най-болният проблем са ни строителните отпадъци. Предлагат от общината контейнер, голям, цената му е 80 лева. Хората се научиха да ги ползват, но винаги има някой хитрец, който смята ,че може да си хвърли отпадъците в дерето. Правим предписания."
Активната дейност за запазване на фолклорните и културни традиции в селото се дължи на читалище „Самообразование 1927“. Два са съставите към културното средище, казва секретарят му Даниела Борисова:
"Танцов състав "Здравец" е създаден през 2008 година. Имаме много участия. Съставът с малките е от миналата година, имаме много участия. Предстои ни отбелязване на Благовещение - на 26 март, за Великден - работилница с децата."
Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..
Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори . На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..
Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..
Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..
Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта. Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..
"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..
Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..