Екипът на Радио ВИДИН гостува на Капитановци, едно голямо и красиво село, разположено в плодородната Видинска низина. То е третото по големина село в община Видин след Градец и Покрайна. Над 1000 души живеят в Капитановци.
Голям е интересът към закупуване на къщи и имоти тук, което се обяснява с близостта до областния град и това, че селото има електрификация, водоснабдяване, интернет, транспорт. Общо 37 км е уличната мрежа на Капитановци, но, за съжаление, се нуждае от основен ремонт и асфалтиране. Към момента, за лятото е обещан такъв ремонт на няколко улици.
Съборът на селото е на Свети Дух. Тази година празникът е на 5 юни. Съборът ще бъде на 10-и и 11-и юни, събота и неделя. Тогава се прави голям международен фолклорен събор, с много гости и приятели.
Селото се нуждае от добра поддръжка, тъй като само центърът му се простира на 10 дка площ, а има още и парк, 8 тревни площадки, футболни игрища, гробище.
Екипът на Радио ВИДИН е бил тук преди пет години. Какво се е случило от тогава до сега, разговаряме с кмета Десислава Венелинова, която управлява втори мандат. Тя е родена в селото и познава проблемите и нуждите на хората:
"2019 година стъпихме в длъжност... 2020 година бюджетът беше нула лева. 2021 година от бюджета на община Видин за Капитановци бяха отпуснати 15 хиляди лева за ремонт на общински сгради. Ремонтирахме кметството, детската градина, читалището. 2022 г. бях одобрена за 40 хиляди лева за ремонт на една улица и за здравен кабинет, който е направен. Но не се асфалтира улицата, за тази година имаме обещание. За тази година имаме 60 хиляди лева за асфалтиране. Надяваме се да бъде положен асфалт... Всички улици са в окаяно състояние..."
Вече две години се чака да се направи ремонт на покрива на православния храм "Света Троица" в селото, който е втори по големина след "Свети Димитър" във Видин. Църквата е действаща и има настоятелство. Всяка неделя се провежда служба, има и църковен хор, казва кметът:
"Успяхме да съберем средства за ремонт на храма през 2020 година. Направихме кампания в селото след като ни изпратиха майстор от митрополията да оцени колко средства са необходими за ремонта. Оказа се, че са необходими 16 500 лева. Събрахме ги за 4-5 месеца. Но всичко става много бавно. Ремонтът почна есента на 2022 година... Парите са събрани от хората и всеки гледа и иска да се случи това по-бързо."
Почистването на селото става с помощта на местните жители, които се включват в различни акции по поддръжката, рязане на храсти и клони. Хората са в очакване на програми за трудова заетост за почистване на населените места.
"Това ни е болна тема... За 4 години от този мандат съм имала една програма за 6 месеца за две жени. Всяка година слагаме обява и събираме сума от 500-600 лева и успяваме с тези пари пролетния сезон да закупим препарати против трева. Има мъже, които доброволно идват и косят, режат, почистват. От звено "Чистота" от община Видин дойдоха преди 10 дена и изрязаха всички храсти и дървета в гробищния парк. Надявам се да има програми", казва Десислава Венелинова.
Капитановци е предпочитано от хора, които желаят да закупят къща на село. В момента се предлагат 3-4 имота, но цените са по-високи и затова все още не са продадени, казва кметът Десислава Венелинова.
Отскоро 50 големи контейнера са заменили 220 кофи за боклук в селото, каза кметът Десислава Венелинова.
"Проблем е това, че са ни закрити сметищата по заповед на РИОСВ (Регионалната инспекция по околната среда и водите-бел.ред.) - Монтана. На нашето сметище се хвърлят най-вече отпадъци от градините. Най-болният проблем са ни строителните отпадъци. Предлагат от общината контейнер, голям, цената му е 80 лева. Хората се научиха да ги ползват, но винаги има някой хитрец, който смята ,че може да си хвърли отпадъците в дерето. Правим предписания."
Активната дейност за запазване на фолклорните и културни традиции в селото се дължи на читалище „Самообразование 1927“. Два са съставите към културното средище, казва секретарят му Даниела Борисова:
"Танцов състав "Здравец" е създаден през 2008 година. Имаме много участия. Съставът с малките е от миналата година, имаме много участия. Предстои ни отбелязване на Благовещение - на 26 март, за Великден - работилница с децата."
На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..
Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет. Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..