Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общо събрание на болницата във Видин ще обсъди ползването на кредит

Снимка: Радио ВИДИН

Извънредно Общо събрание на акционерите на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин ще се проведе на 10 април. На заседанието ще се обсъжда ползването на кредитна линия от 2 300 000 лева. Причините обясни икономическият директор на лечебното заведение Людмил Цветанов:


"Болницата винаги е ползвала кредит - първият е от 2015 година, в размер на 2 милиона лева, през 2019-а - отново 2 млн., сега се ползва кредит в същия размер. Това е част от икономическия живот на дружеството, като всяко едно търговско дружество изпитва временен недостиг на финансов ресурс и по този начин успява да развива своята дейност. В конкретния случай е малко по-различно, защото основната част- около 1 200 000 лева ще бъдат за погасяване на насрещни искове срещу лечебното заведение... Болницата сама не можеше да осигури този ресурс, а не е редно да чакаме да бъдат запорирани сметките на дружеството и да не може да осъществява никаква дейност... Около 800 000 лева ще са за рефинансиране на остатъчния дълг... Исковете са породени от заведени шест съдебни дела заради един нещастен случай от 2014 година. След като е преминал през всички инстанции, едно по едно делата започват да се решават в ущърб на лечебното заведение - това е основната причина да се иска този кредит... Няма да се усвоява изцяло, а на части - когато излезе решение по делото, тогава банката ще ми отпусне съответната сума за погасяване на това задължение..."  


В средата на март Общинският съвет във Видин трябваше да избере свой представител в Общото събрание на акционерите на болницата и това предизвика дискусия за съдбата на лечебното заведение. 


Според Людмил Цветанов задълженията на болницата са стандартните за едно търговско дружество. Те са към доставчиците и персонала.


"... Около 900 000 са, редовни задължения и се обслужват нормално, другите са към персонала, които се изплащат през следващия месец... Ако трябва да сме точни, към 31 декември към 1 400 000 лева беше задължението за заплати, осигуровки и данъчни задължения... Това, че голяма част от пациентите от видински общини се лекуват в болниците в Монтана и Лом, се отразява на приходната част на лечебното заведение, търпим негативи, но то е свързано най-вече с транспортната близост.  Когато има някой по-спешен случай, той идва при нас, но плановите лечебни дейности и действия реално се правят в друго лечебно заведение... Ние сме публично предприятие, получаваме и разходваме публични средства, затова всяка есен се прави бизнес план за срок от три години - едната част е свързана с този кредит. Ние разчитаме на него (бизнес плана б.р.), да го погасяваме ритмично, с малки вноски и същевременно да не бъдат изваждани средства от оборота на лечебното заведение. Другата част е свързана с възможността да се повиши броят на лекуваните пациенти..."


Людмил Цветанов посочи, че кризата, свързана с коронавирусната инфекция, се е отразила негативно на лечебното заведение, но постепенно ситуацията се нормализира:


"През 2021 година са лекувани около 7 700 пациенти, 2022-ра са около 9 800, искаме да възстановим тази дейност, която е била преди - средно около 1000 пациенти на месец... Със средствата, които се планират от РЗОК (Районната здравноосигурителна каса - б.р.), ще успеем да вържем бюджета на лечебното заведение. Това е залегнало и в бизнес плана - да увеличим приема..."


Наталия Милкова ще е представител на Общинския съвет на извънредното Общо събрание на акционерите на видинската болница.


Чуйте повече в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22