Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христос възкръсна!

Днес, Христовата църква празнува Възкресението на нашия Господ и Спасител Иисус Христос.

Няма в историята на човечеството събитие, по-велико от възкресението на нашия Спасител Иисус Христос! Велико е, защото е необяснимо и немислимо, защото за нас, хората с нашите технически свръхвъзможности не е възможно да върнем някого към живот след като е починал. Но точно в това са се убедили уплашените ученици на Христос, след като е бил разпънат на кръста и бил погребан в пещера. Всички са смутени, уплашени, притеснени, че всеки момент трябва да дойдат и да ги заловят римските войници и те да последват участта на своя Учител. Били са заключени в една стая и изведнъж през тази заключена врата влиза техния Учител и Господ. Всички са в ужас и смут, защото мислят че Той е привидение и дух, но Той казва: "Защо се смущавате и защо се пораждат такива мисли в сърцата ви? Погледнете ръцете Ми и нозете Ми, че съм Аз същият; попипайте Ме и вижте, защото дух няма меса и кости, както виждате, че Аз имам. Ако мислите че съм дух, пипнете Ме и се убедете, че имам плът." И след тази среща, тези уплашени мъже добиват такова безстрашие и твърдост на духа, че всички с изключение само на св. Иоан Богослов са убити, като приемат мъченическа смърт проповядвайки, че Иисус Христос е възкръснал и че е победил със смъртта си смъртта. Всички те проповядват евангелието (благата вест) за Бог Слово, което стана плът и както пише св. Иоан Богослов - живя между човеците, но те не Го познаха.

Парадоксът на възкресението е, че за да го има, трябва да има и доброволното желание за жертва – саможертвата, първо дадена ни чрез самия наш Господ, когато Той се молеше и казваше: "Отче, ако щеш, отмини Ме с тази чаша", и впоследствие като беше на кръста и казваше: "Отче, прости им, те не знаят както правят". И следвайки Неговия пример, апостолите по същия начин послужиха на хората с които живееха, доброволно понасяйки страдания, скърби, различни изпитания и накрая земна смърт, за да влязат във вечния живот! А истинският живот е Христос, според Неговите думи: "Аз съм пътят и истината,  и животът"! Да се радваме и тържествуваме заедно с възкръсналия наш Господ Иисус Христос! Христос възкръсна! Наистина възкръсна!

В рубриката "Съвременна Библия" Христос Възкръсна! Ние всички искаме да благоденстваме, но дори и в благоденствието си сме обречени и безнадеждни. Благият ден е като всички останали дни – отива към залез. Затова Бог не ни дава обещание за много благи дни на този свят. Той ни подарява само един специален ден. Наричаме го Великден. Велик е, защото не угасва в тъмнина. Той е единственият ден на вечно благоденствие.

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44