Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Модернизират учебния корпус на единственото у нас училище по каменообработване

Снимка: Ива Антонова

Професионалната гимназия по каменообработване в романското село Кунино е единственото училище на Балканите и едно от двете по рода си в Европа. Там започна обновяване и модернизиране на учебния корпус. Намерението е да бъдат привлечени повече младежи, които да придобият защитената специалност "Каменоделство". Въпреки че е изключително рядка, професията е търсена и много добре платена. Тя е от зората на човешката цивилизация, а напоследък има статут на защитена специалност.


"Професията е изключително рядка и ценна. Навсякъде хората, които умеят да работят с камъка, се котират на страшно високо ниво, заплащането е отлично, но за съжаление по една или друга причина децата в последните години губят интерес", коментира Христо Димитров, който е директор на Професионалната гимназия по каменообработване в романското село Кунино. 

Щрихи от над 100-годишната ѝ история онагледяват защо местоположението ѝ е сякаш забутано в нищото. Димитър Йотов - бивш директор и дългогодишен учител в гимназията: 

"Неслучайно е избрано мястото за това училище, защото природните красоти и кариерите дават възможност да се развие този занаят."

Не само вътрешният двор в римски стил, но беседка по тоскански, фонтан, каменна ограда, пейки, маси и скулптури - всички те, изработени от поколения възпитаници на каменоделното училище, оформят изящния му и неповторим облик. Наскоро започна обновяване на учебния корпус по проект за близо 1,9 мил. лева. От тях над 730 хил. лв. са европейско финансиране, а другите - от Министерството на културата, принципал на гимназията. Директорът ѝ Христо Димитров посочи, че през последните години "много неща не изглеждат по най-добрия начин". 

"Изключително важно за нас е да направим модерна, реновирана сграда. След това, ако е възможно, да можем да оправим и общежитието."

Предстои и реализирането на проект за СТЕМ кабинети с най-съвременна апаратура. 

Специалностите в училището са три: "Каменоделство", "Скулптура" и "Декоративни скални облицовки". В гимназията се обучават 44 ученици, като седем от тях сега са абитуриенти. Интересът на бизнеса към тези малцина специалисти е огромен, каза още директорът. 

Репортажа чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45