Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна вторият етап от програмата за саниране, но вече не е безплатна

Снимка: Радио ВИДИН

От началото на юни вече е отворен вторият етап на мярката за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради по Националния план за възстановяване и устойчивост.  Започва подготовката и подаването на документи. Процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап II" вече е отворена за кандидатстване, а насоките са публикувани на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Крайният срок за кандидатстване е 16.01.2024 г., като средствата по процедурата са в размер на 282 470 400 лева с ДДС, съобщават от регионалното министерство. Одобрените сгради ще получат до 80% безвъзмездна финансова помощ. Всяко сдружение на собствениците ще трябва да осигури самоучастие чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи по проекта.

Документите за кандидатстване се подават отново чрез общинските или районните администрации. Допустими за участие са всички многофамилни жилищни сгради в страната, управлявани по реда на Закона за управление на етажната собственост /ЗУЕС/ и проектирани преди 26 април 1999 г. 

Целта е да се подобрят енергийните характеристики на многофамилните жилищни сгради и достигане на клас на енергопотребление "В". Цели се и намаление на енергийното потребление на страната, редуциране на емисиите на парникови газове, 30% спестяване на първична енергия за всеки обект от жилищния сграден фонд, намаляване на енергийната бедност чрез намаляване на разходите за енергия, модернизиране на сградния фонд.

И така, както вече стана ясно, във втория етап от това енергийно подновяване на жилищата, всяко сдружение на собствениците ще трябва да плати 20% от стойността на допустимите разходи по проекта- с една дума, санирането вече няма да е безплатно. 

Това, разбира се, не е по възможностите на всеки и именно за това тук може да се ползва посредник, който да поеме разходите ни и с когото може да бъде сключен договор, в който да е посочено как да му бъдат върнати средствата. Тези посредници в случая са т.нар. ЕСКО компании (от англ.- Energy Service Company)- това е компания предоставяща енергийни услуги, ориентирана към иновациите, ефективното използване на ресурсите и екологията. Това уточни за Радио ВИДИН Кирил Райчев, председател на Алианс за енергийна ефективност - асоциация на ЕСКО компании:

"Това са компании, които имат за цел да предоставят енергоефективни услуги на своите клиенти, като в допълнение те могат и да финансират изпълнението на тези енергийни услуги, както и да ги гарантират. 

ЕСКО договорите са по-популярни в България в публичния сектор. У нас има натрупана близо 30-годишна практика предимно в публичния сектор. Сега вече се отваря възможност този модел да бъде прилаган и в сектора на многофамилните жилищни сгради. 

Във втория етап от програмата има изискване за 20% самоучастие от страна на етажната собственост. Именно ЕСКО компаниите могат да покрият тези 20% и да инвестират те, вместо етажната собственост. В допълнение, ЕСКО компаниите могат да гарантират икономиите на енергия, защото така да се получи в бюджетите на домакинствата, да има осигурени пари, с които да могат да изплатят така направената от ЕСКО компаниите инвестиция. 

Ако бъде избрана ЕСКО фирма да изпълнява реновацията на блока, ЕСКО компанията може да инвестира 20% вместо собствениците на апартаменти, за да могат да се усвоят и останалите 80% безвъзмездна финансова помощ по линия на програмата за обновяване...

Така домакинствата получават 80% безплатно финансиране, защото идва по линия на безвъзмездната финансова помощ, а останалите 20% първоначално се инвестират от ЕСКО компаниите и домакинствата с помощта на генерираните икономии на енергия могат да изплатят тази инвестиция към ЕСКО компанията във времето. Това може да стане за период от 2-3-4 и 5 години, като зависи от конкретния случай. 

Мога да дам пример. Ако на едно домакинство средната сметка за комунални услуги на месец е 100 лева, след като ЕСКО компанията реализира енергоспестяващите мерки, сметките за топло и електроенергия от 100 лева, ще спадне примерно на 80. Със спестените 20 лева домакинството ще може да изплати към ЕСКО компанията във времето направената от нея инвестиция. 

Характерното в случая е, че ЕСКО компанията гарантира във времето тази икономия и в случай на нейното непостигане, тя търпи финансови санкции- домакинството ще плати вместо 20, 10 лева, ако икономиите не бъдат постигнати. В този смисъл домакинствата са защитени..." 

За да гарантира възвръщаемостта на инвестираните си средства от домакинствата, ЕСКО компанията чрез своите фирми изпълнява строително-монтажните работи, също така извършва поддръжката, мониторинга, отстранява нередностите и това става за целия срок на договора, допълни Кирил Райчев. 

"ЕСКО компанията има за цел икономиите да бъдат постигнати, за да не търпи финансови санкции от нейните клиенти. В този смисъл, ако има некачествена работа или има непостигане на икономиите ЕСКО компанията е длъжна да отстрани съответните нередности, за да могат икономиите да бъдат постигнати. Иначе тя не може да си възвърне инвестицията..."   

Освен тази възможност, при която да се ползва като посредник ЕСКО компания при плащане на санирането, могат ли да се ползват и други инструменти за плащане? Отговор на този и други въпроси, целия разговор с Кирил Райчев, както и полезни съвети преди кандидатстване от Валентина Узунова, председател на Камарата на енергийните одитори в България- в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42