Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родолог ще проведе семинар за силата на рода във Видин

Колко е силна връзката между предците ни и нас и какво отражение дава върху живота ни разкрива родологът Росица Гергова. В събота, на 17 юни, тя ще гостува във Видин, за да разкаже за пътя на родовото благополучие, как са живели поколенията назад и как събитията в живота им влияят на нас, потомците.

Росица Гергова е учила в руска академия по родология и определя себе си като лечител на рода. Тя е родена във врачанското село Борован, днес живее в Плевен, като е прекарала и много години извън страната. Силният ѝ български корен обаче я връща в родината. 

 Родовата терапия е анализ на събитията, емоциите, болестите, травмите в живота на предците ни, казва Росица Гергова: 

"Когато в живота на нашите деди и прадеди са се случвали събития, които са били по-емоционално наситени, ако баба е загубила съпруга си и е страдала, някой дядо убит по време на война, ако на някой прадядо са отнели всичките му имоти и се е разболял от тежка болест, наша прабаба е загубила детенце и е страдала много, влияе изключително много върху нас, защото ние сме тяхна кръв и плът. И така, както те са реагирали в определени ситуации, реагираме и ние, нарича се "родова памет". Родът има нужда, ние, потомците, повтаряйки ситуация, която е нанесла болка в рода, да ги повторим, за да ги преодолеем. Аз работя често и с осиновени хора, прави впечатление, че те странят от своя род, защото не знаят кой е техният, този на осиновителите или на биологичните родители. Когато едно дете е осиновено до 7-годишна възраст, неговите родови задачи и път, принадлежат на осиновителския род 70% и 30% на биологичния. Те са деца с много задачи, носят много родови ресурси, приобщават нещо ново от биологичния към осиновителския род, поправачите, те са благодат за рода, в който са влезли."

Историята на рода влияе ли върху здравословното състояние на човек и може ли с помощта на родовата терапия да се лекува, попитахме Росица Гергова:

"Както казах, ние сме свързани, чрез ДНК, със своите предци и всяка тяхна преживяна неволя, се отразява. Когато наблюдавате във вашия род повтаряемост на онкологично заболяване, означава, че трябва да се работи върху разяждащите емоции - обидата, вината, неправдата. Когато в рода хората не са се обичали или не са се омъжвали по любов, за това разказват сърдечните заболявания. Задачата на потомъка е да открие причината за тези болести в рода си, за да може да не ги повтори. Четири поколения назад е нужно човек да изследва в рода си, да знае за живота на родителите си, баби и дядовци, прабаби и прадядовци от страна на майката и на бащата. Най-вече ние преобразуваме родови програми на четвъртото поколение - прабаби и прадядовци."

До колко тези родови нишки, които никой не може да прекъсне, се отразяват на благополучието в собствения ни живот, на създаването на семейство и деца, разказва родологът: 
   
"Най-често е безбрачието, с бездетието работя също често, за съжаление. Имало е много омрази между братя и сестри, родители, престъпвали са бащина дума, децата, посягали са на родител, родители са умъртвявали ненужните си дечица и сега страдат от бездетие техните потомци. Друг проблем, с който идват при мен е - "не мога да си намеря пътя, не знам накъде да вървя, с каквото и да се захвана, нищо не ми носи удоволствие", със заболявания също. С родологичния анализ винаги откриваме точната ситуация, която е довела до проблема на клиента. Когато знаем историята на дедите си, ние си обясняваме, кои сме, що сме. За да сме здрави, е много важно да имаме добри отношения с братя и сестри."

Какво е родово благополучие и как да достигнем до него, за да живеем ние и поколенията ни щастлив живот ще разкаже Росица Гергова на семинара във Видин в събота. 

"И когато видите една голяма маса насъбрала - баби, дядовци, внуци, правнуци, снахи, зетове и една мъдра възрастна жена стои там, редом до мъжа си, да знаете, че това е благополучен род, тоя род ще го бъде! Така нашият народ, събирайки се на обща трапеза, е показвал на децата си, като пример, какво отношение трябва да имат към по-възрастните, какви мъдрости ни дават старите хора, как се уважават те. На такива сбирки се разказват много родови истории и внуците слушат и запомнят, за да могат след това да разкажат на своите деца. Това се нарича родова памет." 

Семинарът в събота ще започне от 10:00 часа в залата на ДНА (Военният клуб) до Крайдунавския парк.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05