Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родолог ще проведе семинар за силата на рода във Видин

Колко е силна връзката между предците ни и нас и какво отражение дава върху живота ни разкрива родологът Росица Гергова. В събота, на 17 юни, тя ще гостува във Видин, за да разкаже за пътя на родовото благополучие, как са живели поколенията назад и как събитията в живота им влияят на нас, потомците.

Росица Гергова е учила в руска академия по родология и определя себе си като лечител на рода. Тя е родена във врачанското село Борован, днес живее в Плевен, като е прекарала и много години извън страната. Силният ѝ български корен обаче я връща в родината. 

 Родовата терапия е анализ на събитията, емоциите, болестите, травмите в живота на предците ни, казва Росица Гергова: 

"Когато в живота на нашите деди и прадеди са се случвали събития, които са били по-емоционално наситени, ако баба е загубила съпруга си и е страдала, някой дядо убит по време на война, ако на някой прадядо са отнели всичките му имоти и се е разболял от тежка болест, наша прабаба е загубила детенце и е страдала много, влияе изключително много върху нас, защото ние сме тяхна кръв и плът. И така, както те са реагирали в определени ситуации, реагираме и ние, нарича се "родова памет". Родът има нужда, ние, потомците, повтаряйки ситуация, която е нанесла болка в рода, да ги повторим, за да ги преодолеем. Аз работя често и с осиновени хора, прави впечатление, че те странят от своя род, защото не знаят кой е техният, този на осиновителите или на биологичните родители. Когато едно дете е осиновено до 7-годишна възраст, неговите родови задачи и път, принадлежат на осиновителския род 70% и 30% на биологичния. Те са деца с много задачи, носят много родови ресурси, приобщават нещо ново от биологичния към осиновителския род, поправачите, те са благодат за рода, в който са влезли."

Историята на рода влияе ли върху здравословното състояние на човек и може ли с помощта на родовата терапия да се лекува, попитахме Росица Гергова:

"Както казах, ние сме свързани, чрез ДНК, със своите предци и всяка тяхна преживяна неволя, се отразява. Когато наблюдавате във вашия род повтаряемост на онкологично заболяване, означава, че трябва да се работи върху разяждащите емоции - обидата, вината, неправдата. Когато в рода хората не са се обичали или не са се омъжвали по любов, за това разказват сърдечните заболявания. Задачата на потомъка е да открие причината за тези болести в рода си, за да може да не ги повтори. Четири поколения назад е нужно човек да изследва в рода си, да знае за живота на родителите си, баби и дядовци, прабаби и прадядовци от страна на майката и на бащата. Най-вече ние преобразуваме родови програми на четвъртото поколение - прабаби и прадядовци."

До колко тези родови нишки, които никой не може да прекъсне, се отразяват на благополучието в собствения ни живот, на създаването на семейство и деца, разказва родологът: 
   
"Най-често е безбрачието, с бездетието работя също често, за съжаление. Имало е много омрази между братя и сестри, родители, престъпвали са бащина дума, децата, посягали са на родител, родители са умъртвявали ненужните си дечица и сега страдат от бездетие техните потомци. Друг проблем, с който идват при мен е - "не мога да си намеря пътя, не знам накъде да вървя, с каквото и да се захвана, нищо не ми носи удоволствие", със заболявания също. С родологичния анализ винаги откриваме точната ситуация, която е довела до проблема на клиента. Когато знаем историята на дедите си, ние си обясняваме, кои сме, що сме. За да сме здрави, е много важно да имаме добри отношения с братя и сестри."

Какво е родово благополучие и как да достигнем до него, за да живеем ние и поколенията ни щастлив живот ще разкаже Росица Гергова на семинара във Видин в събота. 

"И когато видите една голяма маса насъбрала - баби, дядовци, внуци, правнуци, снахи, зетове и една мъдра възрастна жена стои там, редом до мъжа си, да знаете, че това е благополучен род, тоя род ще го бъде! Така нашият народ, събирайки се на обща трапеза, е показвал на децата си, като пример, какво отношение трябва да имат към по-възрастните, какви мъдрости ни дават старите хора, как се уважават те. На такива сбирки се разказват много родови истории и внуците слушат и запомнят, за да могат след това да разкажат на своите деца. Това се нарича родова памет." 

Семинарът в събота ще започне от 10:00 часа в залата на ДНА (Военният клуб) до Крайдунавския парк.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 18 май 2025 година

Тръгваме да попътуваме с „Неделник“! Има – няма преди месец ви срещнах с инициаторите за една среща на випуск 1980 година на тогавашната видинска гимназия "Димитър Благоев", Валери Минков и Веселин Станков. 45т-а годишнина от завършването си ще отбележат някогашните абитуриенти на 6 и 7 юни. До къде стигнаха нещата с..

публикувано на 18.05.25 в 15:41

Да служим на Бога с дух и истина

На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..

публикувано на 18.05.25 в 08:00

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15