Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъде ли компенсирана инфлацията в държавния сектор?

Снимка: Радио Видин

В най-кратки срокове Народното събрание трябва да приеме ключовия Закон за бюджета. След като депутатите одобриха действието на стария бюджет до края на юли, синдикатите и по-специално от КНСБ предупредиха, че започват да подготвят стачни действия, ако не бъдат приети техните искания. Те настояват заплатите в бюджетната сфера да наваксат инфлацията и представиха предложенията си за данъчна реформа. Според синдиката трябва да бъдат затворени всички данъчни дупки, които бяха отворени и всяко ДДС да бъде върнато на ставката си. Размер от 1000 лева на минималната работна заплата е реалистично и законосъобразно, е мнението на Пламен Димитров, президент на КНСБ, според който целта е кумулативната инфлация от 2022-ра и от 2023 година да бъде компенсирана и в държавния, и в частния сектор, а тази седмица ще бъде решаваща, защото предстоят срещи на всякакво ниво и след това ще се реши дали и какви протести ще има. В крайна сметка ще бъде ли компенсирана инфлацията в държавния и частния сектор и в готовност ли са синдикатите за протестни действия? Заложените в бюджета над 10 млрд. лева капиталови разходи няма да бъдат изпълнени поне с 2 млрд. лева, което дава възможност за друг размер на разходите. Има още пера, в които могат да бъдат направени икономии, за да се намерят парите, които искаме, за да бъдат заложени в разходната част за увеличение на заплатите на тези, на които плаща правителството, за да се компенсира продължаващата инфлация. На годишна база тя продължава да е двуцифрена. Това каза за БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров и допълни, че рецесията у нас ще се забави в сравнение с други страни в Европейския съюз. 

"Това, което всички ние искаме в момента или поне по-голямата част от обществото е да запазим перспективата за влизане на България в еврозоната от 1 януари 2025 година и поради тази причина се поставя и целта за не повече от 3% дефицит ... От внесения проект за бюджет на Росица Велкова е ясно, че могат да бъдат намалени капиталови разходи, които са абсолютно несериозно разписани и всички анализатори са съгласни с това. Ние в България нямаме изпълнение по- голямо от 7.5 млрд. на капиталови разходи и това е 2019 година, когато се вършеха същите оперативни програми. Сега е подобен периодът, но поради това, че нямаше дълго време стабилна власт, всъщност нямаме тази готовност и заложените над 10 млрд. лева капиталови разходи няма да бъдат изпълнени поне с 2- 2,5 млрд. лева."

Реалистично ли е искането за 1000 лева минимална работна заплата от новите управляващи, при положение, че все още не са удовлетворени исканията на КНСБ за тази година?

"Движението на минималните доходи трябва да следва също инфлационния натиск. Всички знаем, че на хората с най-ниски доходи инфлацията се отразява най-силно и те я понасят най-тежко. Поради тази причина и компенсаторните мерки към тях трябва да бъдат най-видими и най-резултатни. От тази гледна точка няма как да не компенсираме поне инфлацията на годишна база през 2023 година, защото 2022-ра не я компенсирахме. Ще припомня, че ръстът на ниво на заплата беше 10%, а инфлацията беше близо 17%." 

Пламен Димитров посочи още, че в сектор "образование" има най-голяма опасност от протести, но готовност за отпор има и в редица части на администрацията. В готовност ли са от КНСБ?

"Тази седмица е решаваща, тъй като имаме срещи на всякакво ниво, официални и неофициални. Много зависи от това каква е рамката, която е сметнал г-н Василев. Силно се надявам тя да включва в себе си освен 12% увеличение на пенсиите и глътка въздух за всички, които очакват средства от бюджета, освен за заплатите си и за своята работа."

В готовност ли са за стачни действия българските учители, ако не бъдат повишени месечните им възнаграждения- това попитахме д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".

"Ние обявихме стачна готовност и тя не е снемана. Много внимателно следим какво се случва с бюджета. Поискали сме среща с министър Асен Василев заради разчетите, които сме подали, за да могат да се спазват или да се вземат предвид при изготвянето на бюджета... Настроенията в бранша са доста взривоопасни. Ние на този етап се опитваме да обясним на колегията, че все пак сме в режим на преговори двете конфедерации. Възможно е даже да не се свърши учебната година, възможно е да не се започне и другата, възможно е да има ефективна стачка, възможно е и да има предупредителна стачка. Много са лостовете, с които бихме искали да напомним на управляващите политици, че образованието е много важно"- обясни Юлиян Петров.
 
Оптимисти ли са видинчани за евентуално повишаване на заплатите в държавния сектор- това проверихме в анкета:

"За социалните плащания би трябвало да има средства. За всички служители, тъй като инфлацията все още ни гони, би трябвало да има... За нас, бедните българи, еврозоната не е чак толкова препоръчителна... Така, както се развива икономиката ни с по-високи приходи от ДДС, някои ставки могат да се върнат междувременно. Някои сектори бяха облагодетелствани, заради COVID-19 мерките, но вече смятам, че могат да се върнат тези ставки на предишните им стойности... Наложително е да се повишат доходите ни, особено в социалната сфера."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13