Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стилиян Каменов: Занаятчийските камари останаха в безтегловност след промяната на Закона

8
Стилиян Каменов
Снимка: Радио ВИДИН Архив




Двадесет и девети юни е Празник на българските занаятчии. Определен е с решение на Настоятелството на Националната занаятчийска камара. Отбелязва се от българските занаятчии на църковния празник Петровден.

Във врачанския музей се организират работилници, показващи на децата българските занаяти. Дава им се и възможност да се докоснат до тях, изработвайки артикули от различни материали, разказва Силвия Гарванска, етнограф в музея. 

"Ролята на всички ни е да съхраним и предадем тези свои знания и опит на по-младите, защото това е част от нашата идентичност. Радвам се, че има такава традиция - има все повече и повече деца, които се интересуват от направата на най-различни предмети, било то от вълна, било то от глина или от някакви други природни материали. Интересни са им дейностите, които извършват нашите майстори. Ателиетата ни са пълни целогодишно и ние се учим от тях и така тази традиция се предава."

Председателят на Регионалната занаятчийска камара в Монтана, Стилиян Каменов, обясни за Радио ВИДИН, че някои от занаятите у нас са вече или съвсем изчезнали, или пред изчезване. И за разлика от други години, през тази няма да отбележат празника със специална програма.

"За съжаление, днешният ден не включва никаква програма, тъй като ние сме в намален състав. След промяната на Закона за занаятите, занаятчийските камари останаха в една безтегловност, а и в последните няколко години въобще на никой не му е до занаятчийството в България. В годините ние сме правили подобаващи тържества, но точно тази година няма да го отбележим по подходящ начин."

Около 876 души са занаятчиите в Регионалната занаятчийска камара в Монтана при последното преброяване, казва още Каменов. В редиците им постъпват не много майстори, някои занаяти дори вече изчезват, казва  още той. 

Стела и нейната дъщеря
Противоположен пример е Стела от Видин, която обработва кожа, прави кожени изделия, като скоро ще започне да изработва и цървули. Занимава се с бродерия и вярва, че най-хубавите творения са тези, в които влагаш себе си. А за да не загуби себе си след години, както тя самата споделя, прави участник във всичко това и 5-годишната ѝ дъщеря. И вярва, че щом порасне, тя ще продължи делото ѝ. 

"Виждайки ме да правя тези неща, иска и тя. Тя е на 5 години, но обича да работи с ръцете си. Затова ѝ купих и детско грънчарско колело, с което може да се обработва глина. Много ѝ харесва, но много зависи и от самия родител - как възприема тези традиции и дали ще гледа на тях като нещо преходно, или ще иска децата му да запазят и да знаят за какво служат и какво представляват тези традиции."





Повече по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00