Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужна ли е допълнителна езикова подкрепа по български език в училище

Снимка: РАДИО ВИДИН

През последните години, при ковид вълната, много български семейства се завърнаха от чужбина. Заради войната в Украйна в страната ни убежище намериха и украински семейства. Срещат ли трудности в часовете по български език децата на мигранти и на българи, които са живели в чужбина, както и децата от малцинствените групи и необходима ли е допълнителна езикова подкрепа зя тях?

Видинското Основно училище "Епископ Софроний Врачански" се намира в квартал "Нов път", където живеят предимно роми. Учителите в училището спазват стриктно държавните образователни изисквания, каза директорът Милотин Борисов.

"Тези дечица, тези ученици, пристигайки си като мигранти отвън, мисля че не е толкова голям проблемът, защото аз тук в училището съм от 30 години, може би, но не съм се срещал с дете, което влизайки да не познава, т.е. да не му е понятен българският език дори да кажа на 50 процента", каза Милотин Борисов.

В училището се работи по проекти, което спомага за развитието и обогатяването на езика на децата. Децата, които са живели в чужбина и са се върнали във Видин, владеят много добре и чуждия език, който са изучавали в страната, от която идват.

"Българският език си е официален език. И в училището се говори абсолютно изцяло на сто процента само на българки. Наблюденията ми са такива, че те в своите домове, в своето семейство те използват ромския език, те комуникират между тях съответно на ромски, но ще се повторя за кой ли път, тук, в училище се говори само на български. Първо, учебната програма е заложена съответно с часове, след което след обяд имаме групи за самоподготовка, след което имаме проектна дейност, която децата, за какъвто и да е било проект, по какъвто и да е било предмет те разговарят на български език", допълни Милотин Борисов. 

Би могъл да бъде увеличен нормативът от 7 часа по български за начален етап заради резултатите от националното външно оценяване, смята директорът на училището. 

Две момичета от Украйна са учили през миналата учебна година в Основно училище "Иван Вазов" - Видин. На едното от децата преподава Веселина Димитрова - начален учител в училището:

"Да, срещахме затруднения. Езикът е близък, майката е бесарабска българка и детето малко беше учило български в родината си. Но, има много термини, които се използват в българския език са непонятни за нея. За обяснението на тази терминология трябваше повече думи да се усвоят на български език. Нали, говоря за езика. Тези думи ги усвоявахме по наш си начин, с тетрадка - речник. Това, което ми е липсвало е някакъв учебник или учебно  помагало, което да адаптира това, което детето не знае."

Дечицата от класа също помагат и обясняват на старателното момиченце, когато се е затруднявала, допълни Веселина Димитрова. Сестричката ѝ също успешно се справя в българското училище. Завършила е 7-и клас и е приета в езиковата гимназия във Видин.

Изучаването на езика не се изчерпва само с писането и четено. Всъщност езикът е ключът към българската култура. Участието на децата в различни прояви и събития извън училищния живот, заедно с техни връстници от други градове или държави също обогатява познанията им. На такива срещи е организатор или е присъствал като участник и Борислав Митрашков - председател на Народно читалище "Пробуда-1925" в село Флорентин, община Ново село. 

"Понеже работя с различни малцинствени групи, говорим специално с ромите, работил съм по няколко проекта като участник или подизпълнител. Да, имаме във Видинско и в Монтана, във Враца, в Румъния роми, които говорят на български език, помежду тях си с техните родители обръщал съм внимание, че си говорят на ромски език. Но пък интересното е, че когато съм преподавал различни лекции на различни тематики като например фолклор, култура и т.н., защото един от проектите ни беше с една организация, неправителствена от във Велико Търново, доста известна там учениците в училището, където ходех и се занимавах с тях с народни танци ме срещаха по улиците и ми говореха на български. Което за мен беше наистина гордост, защото им разказвах за техния етнос, за техните традиции и обичаи, защото проучвахме тези неща", споделя опит Борислав Митрашков.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10