Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политологът Румян Русинов: Хората са работодатели на кмета и могат да следят за изпълнението на обещанията

Румян Русинов
Снимка: БГНЕС

През последните избори у нас наблюдаваме тенденция на драстично намаляваща избирателна активност, която според политолога Румян Русинов ще се пренесе и на местния вот. Причината за това явление е изтъняващата връзка между политическия елит и електората.  

"Това е една сигнална лампа за нашите политически елити. Въпросът е дали го разбраха те, дали се разтревожиха. Аз мисля, че проблемът е, че това не тревожи никого, нито политици, нито наблюдатели, ако щете и медии, без да имам предвид разбира се Радио ВИДИН, тъй като темата по-скоро се банализира. Представя се като "който гласувал, гласувал, който не е - да е гласувал, то си е за негова сметка". Вижте, това е голям проблем. Това е проблем на демократичния модел, защото не може демокрация без демос. Ако го няма демоса, тогава имаме друг модел. Това прави властта нелегитимна или много слабо легитимна. Връзката между властта и народа вече е съвсем изтъняла. Ако видим по-внимателно тези 40% гласуващи, там има доста, които са гласували с "не подкрепям никого". Или пък са някакъв друг вот - или купен, или корпоративен, или по някакъв начин манипулиран вот. Тоест имаме една много ниска реална легитимност. Бих казал, че електоралната подкрепа се е свила почти до твърдите ядра, почти без електорална периферия. Това е огромен проблем, който не бива да оставяме без внимание, но за съжаление не виждаме стремеж политическата класа да се опитва да си върне доверието на хората."

Според Румян Русинов хората трябва да си дадат ясна сметка какви са реалните прерогативи на местната власт, за какво може да се разчита на нея.

"Местните избори, разбира се, от една страна са много важни, защото местната власт има голяма възможност да влияе върху националните избори - парламентарни, европейски, кметски, защото местните власти си имат своите начини за влияние и през различни програми за заетост, социални помощи и така нататък. Затова битката при местните избори винаги е оспорвана и тежка, но пък от друга страна местната власт е много зависима от централната. Местната власт не може да направи икономика реално, защото това е в прерогативите на централната, но това не значи, че е безсилна. Тя може да инициира, може да настоява."

Ниската избирателна активност прави властта слабо легитимна. Не виждаме стремеж у политическата класа да си върне доверието, но пък местната власт е по-податлива на диалог с хората и има по-голяма възможност да бъде контролирана от тях, коментира политологът Румян Русинов.

"Хората трябва да са наясно, че те са работодатели на кмета със своето гласуване и те са в състояние постоянно да го контролират и постоянно да следят за изпълнението на обещанията."

Според Румян Русинов местната власт е по-податлива на диалог с хората, той като е и по-близо до тях. Препоръката е да се заздрави връзката между електората и политическия елит, в противен случай ще продължат негативните тенденции. По думите му диалогът на политиците с хората трябва да е искрен, за да има реален резултат и да върне доверието им. Допълва, че местните избори са шанс да се обърнат тревожните тенденции.

Пред избори хората слушат обещания, които ще искат да бъдат изпълнени, казаха видинчани. Мненията записа Красимир Каменов.

"На всеки местни или парламентарни избори се дъвчат едни и същи неща. Обикновено се обещават големи неща, а след това нищо не се изпълнява. Напоследък има някои проблясъци между обещания и изпълнения вече има малко покритие, но сме много далеч от европейските стандарти в това отношение... Политиците обещават само хубави работи, ако се случат, Видин ще бъде хубав, ще се върнат поне част от хората, които заминаха. Градът ще го бъде... Добре е хората да познават политиците, защото градът не е много голям. Ще ги срещнем и ще ги попитаме по даден въпрос. Може да осветлят, да кажат в бъдеще какво ще се прави."

30% от видинчани са мнение, че един кандидат за кмет може да спечели доверието им с безупречна репутация и нулева толерантност към корупцията. Това сочи проучване на Гражданско движение ДНЕС. Извършено е в рамките на националната инициатива "Кметът - обещания и резултати", в която са обхванати всички областни градове в страната. Най-важният фактор, който ще определи избора за кмет е личността на кандидата, каза областният координатор на Гражданско движение ДНЕС за Видин Християн Найденов.

"25% от анкетираните казват, че личността на кандидата и професионалната му визитка са най-важни. Същият процент се отнася и за програмата му за управление. 15% посочват партийна принадлежност, а 16% - нагласата на семейството и близките, 9% - харизмата и отношението към хората, умението да изслушва. 8% не могат да преценят или няма да гласуват. Само 2% са посочили актуалната политическа ситуация. Актуалната политическа ситуация означава парламентът. Каквито са насоките на централната власт в държавата, такова ще е и тяхното гласуване."

Общо 703-ма души са включени в анкетата във Видин. Идеята за проучването е от началото на юни. Целта е резултатите от анкетата да достигнат до бъдещите кандидати, които да осмислят така приоритети си, че да са полезни на гражданите, каза Християн Найденов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32