Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политологът Румян Русинов: Хората са работодатели на кмета и могат да следят за изпълнението на обещанията

Румян Русинов
Снимка: БГНЕС

През последните избори у нас наблюдаваме тенденция на драстично намаляваща избирателна активност, която според политолога Румян Русинов ще се пренесе и на местния вот. Причината за това явление е изтъняващата връзка между политическия елит и електората.  

"Това е една сигнална лампа за нашите политически елити. Въпросът е дали го разбраха те, дали се разтревожиха. Аз мисля, че проблемът е, че това не тревожи никого, нито политици, нито наблюдатели, ако щете и медии, без да имам предвид разбира се Радио ВИДИН, тъй като темата по-скоро се банализира. Представя се като "който гласувал, гласувал, който не е - да е гласувал, то си е за негова сметка". Вижте, това е голям проблем. Това е проблем на демократичния модел, защото не може демокрация без демос. Ако го няма демоса, тогава имаме друг модел. Това прави властта нелегитимна или много слабо легитимна. Връзката между властта и народа вече е съвсем изтъняла. Ако видим по-внимателно тези 40% гласуващи, там има доста, които са гласували с "не подкрепям никого". Или пък са някакъв друг вот - или купен, или корпоративен, или по някакъв начин манипулиран вот. Тоест имаме една много ниска реална легитимност. Бих казал, че електоралната подкрепа се е свила почти до твърдите ядра, почти без електорална периферия. Това е огромен проблем, който не бива да оставяме без внимание, но за съжаление не виждаме стремеж политическата класа да се опитва да си върне доверието на хората."

Според Румян Русинов хората трябва да си дадат ясна сметка какви са реалните прерогативи на местната власт, за какво може да се разчита на нея.

"Местните избори, разбира се, от една страна са много важни, защото местната власт има голяма възможност да влияе върху националните избори - парламентарни, европейски, кметски, защото местните власти си имат своите начини за влияние и през различни програми за заетост, социални помощи и така нататък. Затова битката при местните избори винаги е оспорвана и тежка, но пък от друга страна местната власт е много зависима от централната. Местната власт не може да направи икономика реално, защото това е в прерогативите на централната, но това не значи, че е безсилна. Тя може да инициира, може да настоява."

Ниската избирателна активност прави властта слабо легитимна. Не виждаме стремеж у политическата класа да си върне доверието, но пък местната власт е по-податлива на диалог с хората и има по-голяма възможност да бъде контролирана от тях, коментира политологът Румян Русинов.

"Хората трябва да са наясно, че те са работодатели на кмета със своето гласуване и те са в състояние постоянно да го контролират и постоянно да следят за изпълнението на обещанията."

Според Румян Русинов местната власт е по-податлива на диалог с хората, той като е и по-близо до тях. Препоръката е да се заздрави връзката между електората и политическия елит, в противен случай ще продължат негативните тенденции. По думите му диалогът на политиците с хората трябва да е искрен, за да има реален резултат и да върне доверието им. Допълва, че местните избори са шанс да се обърнат тревожните тенденции.

Пред избори хората слушат обещания, които ще искат да бъдат изпълнени, казаха видинчани. Мненията записа Красимир Каменов.

"На всеки местни или парламентарни избори се дъвчат едни и същи неща. Обикновено се обещават големи неща, а след това нищо не се изпълнява. Напоследък има някои проблясъци между обещания и изпълнения вече има малко покритие, но сме много далеч от европейските стандарти в това отношение... Политиците обещават само хубави работи, ако се случат, Видин ще бъде хубав, ще се върнат поне част от хората, които заминаха. Градът ще го бъде... Добре е хората да познават политиците, защото градът не е много голям. Ще ги срещнем и ще ги попитаме по даден въпрос. Може да осветлят, да кажат в бъдеще какво ще се прави."

30% от видинчани са мнение, че един кандидат за кмет може да спечели доверието им с безупречна репутация и нулева толерантност към корупцията. Това сочи проучване на Гражданско движение ДНЕС. Извършено е в рамките на националната инициатива "Кметът - обещания и резултати", в която са обхванати всички областни градове в страната. Най-важният фактор, който ще определи избора за кмет е личността на кандидата, каза областният координатор на Гражданско движение ДНЕС за Видин Християн Найденов.

"25% от анкетираните казват, че личността на кандидата и професионалната му визитка са най-важни. Същият процент се отнася и за програмата му за управление. 15% посочват партийна принадлежност, а 16% - нагласата на семейството и близките, 9% - харизмата и отношението към хората, умението да изслушва. 8% не могат да преценят или няма да гласуват. Само 2% са посочили актуалната политическа ситуация. Актуалната политическа ситуация означава парламентът. Каквито са насоките на централната власт в държавата, такова ще е и тяхното гласуване."

Общо 703-ма души са включени в анкетата във Видин. Идеята за проучването е от началото на юни. Целта е резултатите от анкетата да достигнат до бъдещите кандидати, които да осмислят така приоритети си, че да са полезни на гражданите, каза Християн Найденов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57