Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Времето е в Селановци и Селановци е във времето

14
Снимка: радио Видин

Селановци е най-голямото село в Северозападна България. Намира се на 7 км от община Оряхово и на 78 км от областния град Враца.

Плодородната черноземна почва и умереноконтиненталният климат, както и наличие на  подпочвена вода, определят и поминъка на населението - овощарство, лозарство и зеленчукопроизводство, зърнопроизводство и животновъдство.

Най-ценното в този район е земята и разбира се хората, защото какво е земя без хора.

Последното преброяване сочи, че в Селановци живеят около 3 400 души. Преобладаващото население е възрастното, но фактът, че в селото има училище и детска градина говори за това, че има и млади семейства с деца, които предпочитат да живеят тук. 

Образованието в Селановци е на особена почит - в началото е имало килийно училище, когато през 1872 г. учителят Георги Йончев е обучавал 58 момчета в едно отделение. Не случайно всяка година в селото се провежда уникалният за страната ни Национален конкурс за малки философи „Малкият принц“, като главен организатор е Основно училище „Никола Вапцаров”.

Учебното заведение е с традиции и със съвременен подход в образованието. В него учат 150 деца, преподавателите са 19, като повечето от тях са млади хора, казва директорът на училището Надя Ставрева

"Трайно се задържат децата като брой... Продължаваме да работим по Националната програма "Заедно в изкуствата и спорта", "Подкрепа за приобщаващо образование", одобрени сме за "Проект за теб". Имаме два нови проекта... Ние сме партньори на Асоциация "Родители"... 23-ма са първокласниците ни... Имаме психолог, логопед, трима ресурсни учители..." 



Селановци е село с над 80 км улична мрежа. През 2010 година 80% от улиците са били в лошо състояние, от тях само 9 км са били с асфалт, а днес по-голяма част са асфалтирани, но има още какво да се желае, смятат от Общината. 

Селановци има богата история. От 2006 година, на Петковден, наред с празника на селото, се провежда и Фестивал на народното творчество "Кукурузени усмивки". 

За културата и за нейното популяризиране се грижи Народно читалище "Самообразование 1894", казва секретарят Калинка Благоева:

"Имаме дългогодишна певческа група "Българка". Това са жени с ентусиазъм, събират се всяка седмица, научават нови песни. Имаме Танцов състав "Северняци", имаме Детски танцови състави "Искрица", "Хлапета", имаме детска певческа група в две възрастови групи... По-голяма част от носиите са изработени от читалището... При нас кипи живот... Сградата ни е открита през 1961 година."



Точно пред сградата на читалището в Селановци е поставена оригинална пейка, изобразяваща пиано с клавиши. На нея всеки, който е изморен може да поседне и ако има достатъчно въображение, може да чуе красива мелодия, защото пейката е специална и има своята история. В памет на Андрей Врачански е направена. Неговият син и внучката му са диригенти и пейката е поставена по тяхна инициатива. 



В село Селановци къщите са нови и красиви, дворовете - подредени. Площадът "Андрей Врачански"е голям, добре поддържан и олицетворява живота на местните и техните ценности. На него има няколко паметника, които символизират отношението  на селановчани към труда - затова има паметник на мотиката, на кукурузения кочан, който е свързан с фолклорния фестивал "Кукурузени усмивки". Има и монумент на жена, която брани своето дете. Този паметник е символ на българската майка, която пази децата си по време на войните. 

Жителите на Селановци в миналото са достигали 8000 души, днес те са 2500. Една част от хората тук работят в училището, в детската градина, в магазините, Общината. Много от тях са в АЕЦ "Козлодуй" и фирмите, които работят за централата. Срещам и млади на центъра на селото, които разхождат децата си, харесва им спокойствието тук и възможността да си почиват активно.

Питам хората как се живее в село Селановци:

"Спокойно и интересно се живее тук, развлечения за младите почти няма... Хората основно работят в централата... Връщат се хората, наблюдавам... Има три пенсионерски клуба, има постоянно вода и ток... Селото ни е прекрасно, с добри хора. Хората намират работа в чужбина... За 30 години от 8000 жители станахме 2000. Положението не е розово, липсва икономика и работни места, с добри заплати. Помагат децата, които живеят в чужбина... Имаше малки фабрики за щори, заготовки, птицекомбинат, ТКЗС... Земеделието се унищожи целенасочено... Селото ни е хубаво, но е трудно, защото няма работа..."

В селото се оплакват от постоянното палене на сметището за растителни отпадъци. От Общината посочиха, че то трябва да бъде изместено или да се закрие и да се раздадат съдове за растителните отпадъци. 


В село Селановци е добре развита социалната политика. Социална кухня доставя топла храна на 80 домакинства всеки ден. Работи се програми, към момента е решен проблемът за хората, които имат нужда от чужда помощ. 

Общината се грижи за самотно живеещи и трудно подвижни хора, които нямат асистент или помощник в дома, през зимата им се разрива сняг и се носи храна. Необходимо е да се работи в посока към застаряващото население. Затова има идея сградата на бившето училище да се превърне в дневен център или дом за възрастни хора.

Селановци е известно с канадската борба. Любен Иванов е треньорът на Спортен клуб "Селановци 2006". 

Традиционният селановски събор е бил някога на 27-и октомври, днес е около 14-и октомври. Тази година "Кукурузените усмивки" ще се провеждат два дни - на 13-и и 14-и октомври. 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12