Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Чичил: Нашето богатство са прекрасната природа, чистият въздух и спокойствието

Днес ще посетим село Чичил в община Кула. Намира се от двете страни на дълбоко дере, през което тече река Чичилска. Заради специфичното си разположение, местните се шегуват, че над тях има само 350 квадрата небе. 

Селото има интересно минало. На около километър по права линия от центъра му, се намира антична крепост, разположена  на върха на дълго и тясно възвишение, ограничено от север и юг от две реки- склоновете тук са стръмни и труднодостъпни, а от запад или е издълбан дълбок ров, или има дълбока седловина, но крепостта не случайно е построена именно там. Тя е дълга около 300 м и широка около 60 м, но за съжаление данните за нея стигат дотук. 

Днес село Чичил е изолирано село с бързо намаляващо, възрастно население. Жителите му през тази година наброяват около 30 души. В селото от години няма магазин, няма лекар, няма транспорт, няма и добро покритие на мобилните оператори. Това обясни за Радио Видин кметският наместник на селото, Цветомир Дамянов -  млад и инициативен мъж, който заема този пост от 3 години и половина. Идва в селото всеки ден, включително и в почивните дни. Грижи се за възрастните хора тук, защото някои от тях няма и на кого друг да разчитат. Това е призванието ни, а и за това сме назначени, обяснява той - да помагаме на хората:

"Гледам да помагам на всеки, който ме е потърсил и да им отделям време, за да се чувстват добре и да живеят по-нормално в населеното място. За мен е по-лесно да се грижа за старите хора, отколкото за младите. Те са по-възпитани, по-културни, по-морални. Имат и по-голям житейски опит, разбират всичко, което правя за тях и го оценяват. В селото днес живеят около 30 човека, 90% от тях са на възраст между 70 и 80 години. 

Може би това е и една от причините до селото да няма транспорт. Хубаво е да има автобус поне веднъж седмично, но още от преди аз да съм кметски наместник, такъв няма. Нямаме и магазин от доста време. Причината - липса на потребление, няма купувачи. Ако някой например иска да си купи захар, олио или брашно, децата му ги носят от града. 

В селото няма кражби, няма проблеми, спокойно е, кротко е, тихичко е. Държавата не знам как би помогнала на такива затихващи населени места, защото доколкото съм осведомен, тя е на такова дередже, че където и да инвестира, все ще си остане някоя дупчица за пълнене. В малките села никой не инвестира нищо в тях, а пък то няма и къде да се инвестира", допълва Дамянов.

Чичил е напълно изолиран от цивилизования свят. И поради липсата на добро покритие на мобилните оператори, и заради липсата на медицинско лице и магазин, и транспорт няма и още какво ли не, жалват се местните. Оказва се, че с това не може да се свикне:

"Поне веднъж в месеца да идва тук лекар би било добре. По-рано идваше. Направят по един профилактичен преглед на бабите, а сега за да ида на лекар трябва да дойде дъщерята от Видин- няма автобус, няма нищо...", коментира баба Йошка.

Подобно на своите обитатели, голяма част от имотите тук са от едно време или трайно изоставени. Друга част обаче са ремонтирани и приведени в съвременните условия за живот с необходимите удобства. Интересното е, че е запазен старият, типичен за селото облик на сградите - иззидан с камък първи етаж и тухлен втори. 

Такава е и къщата на 100-годишната Гина Лилова. Въпреки преклонната си възраст, до миналата година тя сама се е грижела за градината в двора, но днес вече усеща товара на годините си. Дори стаята, в която живее носи белезите на едно отдавна отминало време- бродираните ковьорчета по стените, порцелановите буркани с цветни орнаменти за подправки, оджака, тъканите възглавници на леглото, та дори и малката тенекиена мивка с кофа отдолу, подсказва, че собственикът ѝ живее в друга епоха и тук отдавна не е имало ремонт. В същото време мазето е пълно с приготвена още от миналата година зимнина...
 
Основният проблем тук е, че селото е със застаряващо население, допълва кметският наместник Цветомир Дамянов. В същото време голяма част от землището на село Чичил попада в границите на защитената зона "Войница". Липсата на замърсители, наличието на чиста вода и големите площи с медоносни растения в съседство, са станали причина значително да се развие пчеларството. В селото има и ловна дружинка, както и възможности за риболов в местната река. 

Макар че в селото има доста проблеми, местните са се приспособили по някакъв начин да посрещат трудностите, като отдават повече внимание на добрите страни от живота на село - чистият въздух, прекрасната природа, възможността сам да отглеждаш храната си и да се радваш на спокоен живот. 

Какви са надеждите на жителите на Чичил, как се приготвя прословутото чичилско агне и други местни специалитети, както и подробности за живота тук- в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00