Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зрелостници се отличиха в конкурс за есе "Какво бих направил за моя Видин"

От ляво надясно - Анелия Кирилова, Тея Тошева и Михаела Михайлова
Снимка: радио Видин

"Какво бих направил за моя Видин" бе темата на конкурса за есе, посветен на духовния празник на Видин, Димитровден. 

Журито присъди първо място за есето на Михаела Михайлова от ГПЧЕ "Йордан Радичков" в областния град. Обичта към родния Видин е в основата на есето. 

"Всичко, което трябва да направя е да обичам Видин, да го обичам толкова, че да се върна", е написала Михаела, която планира да запише да учи лингвистика с френски език:

 "Хареса ми темата , тя беше доста актуална... Започнах от литературна гледна точка, започвам с това как да го обичаме като град... На първо място - да обичаме града си, това е най-важното..."

Християна Иванова от  ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин се класира на  второ място в конкурса. Християна обича да пише поезия и проза. Любовта ѝ към писането я отвежда към нейното решение да кандидатства специалност "Журналистика" или "PR и комуникации". 
Християна Иванова
"За мен беше удоволствие да пиша по тази тема... По темата съм размишлявала и имам какво да пиша, обичам да пиша за моя град, обичам да описвам града си... За мен Видин е моето сърце, тук е всичко, което обичам, виждам го слънчев и пълен с много  добри и отзивчиви хора... Това, което липсва на нашия град е младостта, това е младото мислене, цветният поглед... Радвам се, че много млади хора се завръщат в града ни... Мечтата за мен е Видин да има повече места за срещи и клубове за млади хора, места за младите да се развиват в различни инициативи, спорт, дебати, занаяти, рисуване, писане и други."

Анелия Кирилова от езиковата гимназия се класира в конкурса за есе на трето място. Според нея Видин ще оцелее през вековете, ако успеем да съхраним културата, образованието и духовността. Преподавателите са тези, които мотивират Анелия да се включи в конкурса. Тя обича да пише и да работи със словото, и затова интересите ѝ са насочени към психологията и философията:

"Това е първият път, в който предизвиках себе си да пиша за родния град... Темата ми беше присърце... Човек не бива да пропилява живота си и бих запазила спомена за моя град... Реших да включа историческа част за триъгълника на толерантността."

 Свое есе по темата създава Тея Тошева, също от езиковата гимназия във Видин. Тя има и специална награда за разказ „Отвъд хоризонта“ по повод традиционния конкурс, посветен на патронния празник на ГПЧЕ „Йордан Радичков“:

"В моето есе съм засегнала темата как Видин е център на богата култура, градът ни има потенциал да бъде културен център. Засегнала съм темата как е важно в нашия град да има културни събития, организирани от млади хора..."


Повече - в звуковите файлове. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00