Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще приемем ли еврото от 2025 година?

Снимка: Ани Петрова

На 1 януари 2025 година България трябва да въведе еврото.

Датата беше вписана в програмата за управление на настоящото правителство през есента на миналата година.

Страната ни изпусна предишната целева дата за присъединяване към Еврозоната, която беше 1 януари тази година.

Към момента евентуалната нова валута повече повдига въпроси, отколкото да дава отговори, смятат видинчани. Някои от тях изразяват опасения за додоходите си, както и за покачване на цените.

"Ние сме много бедни, така ще станем още по-бедни, аз препоръчвам да не влизаме в тази игра... Искам да е за добро, по-скоро смятам, че ще просперираме, когато еврото стане паричната ни валута, вероятно ще се вдигнат и пенсиите... Проблемът е, че нещата не са ясни, а ние, че по този път вървим от години, просто светът в момента е много несигурно място... Разбира се, че всяко нещо има позитиви, има и негативи, така че очаквам първоначално да има криза, но пък търговията да се улесни...  За мен приемането на еврото е добра идея..."

Държавните финанси завършиха 2023 година в по-добра форма от планираното с дефицит под 3% от БВП и в синхрон с изискванията за членство в Еврозоната. 

Минусът към края на декември възлиза на 2.2% по европейската методология и 2.8% на касова основа, става ясно от данните на Министерството на финансите.

Скептицизъм за въвеждането на новата валута през следващата година изрази икономистът Стоян Панчев. Според него инфлацията, а не дефицитът, ще възпрепятства влизането в Еврозоната.

"Миналата година, когато отново ни отказаха да влезем в Еврозоната, влизахме в 3-процентния дефицит, но не изпълнявахме критерия за инфлацията. Моята прогноза е, че същото ще се случи сега. Когато погледнем Евростат, виждаме, че неизпълнението ни е дори по-голямо, отколкото миналата година - над 4 процентни пункта. Това означава, че отново няма да изпълняваме, дори с повече, критерия за инфлацията на Маастрихт."

Въвеждането на еврото ще се отрази благоприятно на иконономиката на страната, на мнение са редица финансови експерти, даващи като аргумент улесняването на международната търговия, покачването на инвестициите и развитието на туризма.

С въвеждането на европейската валута се очаква таксите за банкови преводи също да поевтинеят, а лихвите по заемите за хората, фирмите и правителството да са дългосрочно и устойчиво по-ниски.

Очаква се България да влезе в Еврозоната през 2025 година, макар че това не е на 100% сигурно. До тогава трябва да се изготви специален закон за приемането на еврото, в който да са разписани всички правила за превалутиране.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00