Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тематични стаи за българското създават в училище в Монтана

Снимка: III ОУ "Д-р Петър Берон" - Монтана

Тематична класна стая по български език и литература посрещна учениците от V "в" клас на III Основно училище "Д-р Петър Берон" - Монтана при завръщането им след коледно-новогодишната ваканция. Тематичната класна стая е създадена по Национална програма "Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда" на Министерството на образованието и науката. В началото на учебната година е направена още една тематична стая - по българска история, като тя е създадена със собствени средства на училището. Това разказа директорът Людмила Крумова:

"Първата е от бюджета на училището я създадохме. Тя е посветена на българската история. Буквално всяка ученическа маса е с различно изображение от историята на България. Отделно, това са модулни маси, които образуват четири модула - от четирите етапа в развитието на България. Всичко вътре е интерактивно, иновативно... Втората класна стая е тематична по българска литература и вътре в нея има само книги на български автори - както от изучаваните автори, така и от неизучавани детски автори. Литературата е предназначена за ученици четвърти-седми клас."

В класната стая има и електронни книги - на таблет, както и аудиокниги, допълни Людмила Крумова. Тя обясни, че тематичната стая по български език се използва от един от петите класове, но в междучасията могат да идват и от останалите класове ученици. А и учителите, при желание, могат да разменят стаите си и, например ученици от шести или седми клас да използват тематичната класна стая за часовете си по български език и литература. 

Със средства по националната програма петокласниците са получили и тетрадки, в които ще водят свои читателски дневници, а в края на учебната годината ще бъдат отличени най-атрактивните и пълни читателски дневници. 

Децата работят с изключително желание и интерес в новите тематични класни стаи, отбеляза Людмила Крумова. Затова и плановете за създаване на модерни и атрактивни пространства за учене и отдих за учениците не спират дотук, обясни директорът на III Основно училище "Д-р Петър Берон". В момента се обособяват "зелена" стая, както и тематична класна стая по българско изкуство, а за догодина плановете са да се направи и стая за българска география. 

"Поредица от стаи, които са за българското. Много е важно децата да осъзнаят какъв велик народ сме и колко е красива нашата Българя", убедена е Людмила Крумова. 

През настоящата учебна година в училището се обучават 444 деца от първи до седми клас, като в момента се работи по план за постепенното преминаване към изцяло едносменен режим. Очакванията са през следващата учебна година децата от първи до четвърти клас да преминат на едносменен режим, обясни Людмила Крумова. 

Повече можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10