Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Неделник" от 28 януари 2024 година

36
Снимка: Красимир Каменов

"Има красота във всеки ден. Просто трябва да научим да я видим." Това е ли е истината или е тук някъде? Не знам, но знам, че "Неделник"-а е на сайта и може да го длушате ако сте пропуснали веселбата.

Та какво съм ви приготвил в този брой 490-ти.

С Антон Оруш, който е най - големия колекционер и изследовател на българската техника, поддържа най-голямата колекция в тази област (над 400 апарата) и е създател на Sandacite.BG - сайт за история на българската техника ще си говорим за две неща:
- За първите български телевизионни игри - първата от тях е Турнир, прототип на последвалите я Гейм и Гейм 2 - които са предназначени за включване към телевизора София 21 от 1977 г.
- С него разговаряме и за първият „монтански“ автомобил с витло. Всичко тръгва от една фотография направена в Михайловград, дн. Монтана, на 1 май 1952 г. Конструкторите на колата са двама – Симеон Алексиев и Славчо Царски, които имат драматично съдба. Една прелюбопитна история, наистина!


На 23 януари отбелязахме Световния ден на почерка и на ръкописа. Предлагам ви среща със самоукия майстор калиграф Красимир Босолов от Враца. При него всичко започва случайно, но определя българските букви, като много красиви.


В читалище Напердък в село Търнава получиха дарение за Читалищният етнографски музей. Повече за даренията разказва секретаря на Народно читалище"Напредък-1898" в голямото белослатинско село, Татяна Мариновска.


Като гост в ефира на предаването "Terra Култура" по програма Христо Ботев участие взе Анюта Каменова-Борин, дългогодишен директор на Историческия музей в Монтана и на музея в Чипровци, краевед и автор на книги. Тя разказа за своята изследователска работа и за живописните културни особености на Чипровци.


Читалище Светлина във село Неговановци започна инициатива за събиране на стари снимки, документи, битови вещи и инструменти свързани с историята на селото. За интересната инициатива разказва Мариана Димитрова секретар на читалище "Светлина-1928" в селото.


Преиздадоха книгата „Далечните бродове" на Иван Давидков. Книгата „Далечните бродове" излиза от печат през 1967 година. Писателят Иван Давидков, от село Живовци, я написва за 4 месеца. Повод за това му дава заличаването на Живовци от картата на света, заради строежът на язовир „Огоста". Давидков не може да се примири с този факт и в книгата описва спомени от бедното си детството в родното си село. Със сина на писателя Борислав Давидков разговаря Любо Андреев.


Цветан Дочев – Дедо Скръц ни е приготвил Нахутена яхния с маслинки и Сланинка с кожа печена на жар.

Приятно слушане.

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00