Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова: Науката присъства във всички етапи на винопроизводството

Снимка: Радио ВИДИН


Науката присъства във всички етапи, свързани с винопроизводството, идентификацията на виното и изясняването на ползите от него. Това каза проф. Радостина Александрова от БАН и уточни, че за първи път мистерията на винопроизводството е разгадана от френския биолог и химик Луи Пастьор, който не само идентифицира дрождите, отговорни за процеса на ферментацията, но и открива как да се преборим с бактериите, които могат да го развалят. Всъщност хората познавали виното още от древността. Вещества, които напомнят вино, са намерени във вкаменелости на 60 млн. години. В пещера в Иран са открити останки от вино, за които е установено, че са от петото хилядолетие пр. н. е.

"В Египет, например, това е била любима напитка на фараоните и те са искали да бъдат погребани с вино, така че да могат да го ползват и в задгробния живот, в който са вярвали. Иначе то е било много ценна напитка, така че е била използвана само по време на големи събития. Самото вино обаче, което са консумирали, със сигурност е различно от това, което ние днес пием, защото те са слагали в него и смокини, и фурми, и нарове, не само грозде. Финикийците пък най-вероятно са запознали с виното гърците и се започва една наистина голям любов между гърците и виното, която дава наистина много на света. Знам, че там има дори бог на виното, това е бог Дионис. Наричат виното "сокът на боговете". Омир го споменава в Илиада много пъти, въобще виното се споменава в Библията много пъти... Любопитното е това, че Гърция е разпространила виното от Черно море чак до Испания. Една от колониите е била Римската, впоследствие, знаем, те набират мощ, така че впоследствие римляните ще разпространяват виното и в останалата част от Европа. Александър Македонски е човекът, който ще въведе виното в Азия. С падането на Римската империя през 476 година на пръв поглед изглежда, че това ще бъде краят на винената индустрия, но нищо подобно не се случва и най-странното е, че Римокатолическата църква е тази, която поема щафетата, просто защото знаем, че виното намира приложение в доста религиозни обреди и церемонии. Само че проблемът е бил, че то е било доста разредено, ясно е защо - не са насърчавали пиянството. В крайна сметка се включва френската аристокрация, така че да бъде произведено вино, което да отговаря на изтънчения им вкус...", обясни проф. Александрова. 

Световната история помни и доста скандални случаи, свързани с виното. Един от тях е от края на миналия век във Великобритания. Разплетен е благодарение на учените. 

"На 5 декември 1985 година фирмата "Кристис" продава в Лондон бутилка вино, която е оценена на 105 000 лири. Върху тази бутилка има инициали "TJ". Историята на човека, който я е предложил, е, че тя идва от една колекция вино, намерена зазидана зад стена на изба в стара къща в Париж. Оттук веднага се разнищват нещата. Предполага се, че тази бутилка е била произведена за Томас Джеферсън. Знаем, че той е бил, преди да стане президент на Щатите, посланик на Америка в Париж. Впоследствие, когато се връща в САЩ, тъй като е много голям любител на френското вино, продължава да поръчва за себе си и за Джордж Вашингтон бутилки вино. И така историята на бутилката, можете да си представите, това е новина, съответно новинарските емисии гърмят: "Бутилка, предназначена за Джеферсън!". Тя е оценена като безценна, в много добро състояние и не щеш ли след нея започват да се появяват и други бутилки от тази изба. Служителят на "Кристи" е леко, той е длъжен да бъде леко подозрителен, но специалистите му казват, че наистина стъклото е произведено по това време. Това е бутилка от 1787 година, това пише на стъклото освен инициалите на Томас Джеферсън. Намесват се специалисти от Федералното бюро за разследване, Скотланд Ярд, МИ-5, да, вярно пенсионирани, но с много голям опит. Намесват се учените, което е най-важното, те правят анализ на изотопа на въглерода С14. Знаем, че него го има във всички органични материали и в крайна сметка става ясно, че това вино датира всъщност след 1952 година..."

Задачата на науката е не само да не допуска фалшификации с вино, но и да изследва ползите и вредите от него. Всъщност някои от тях са били известни още в древността.

"Това, което учените правят днес е, че много сериозно изследват не просто съставките на виното, но каква е тяхната биологична активност. Тъй като то е наистина един пъстър букет от биологични молекули, не само ресвератрол, който е много полезен, но и много други. Доста се говореше за т. нар. френски парадокс, че французите, като се има предвид тяхната диета, би трябвало да имат доста голяма честота на проблеми със сърдечносъдови заболявания, но това не е така и причината доста често се търсеше именно в техния обичай да консумират чаша хубаво червено вино. В момента се извършват много сериозни проучвания върху ресвератрола, но и върху другите съставки на виното, за които знаем, че могат да проявят антитуморна активност, могат да повлияят върху развитието на тежък метаболитен синдром, също така за тяхната възможност да бъдат използвани при профилактика и лечението на сърдечносъдови заболявания, включително има и екипи, които работят върху изясняването на ролята на ресвератрола за състояния като еректилната функция при мъжете. Когато обаче говорим за вино, не бива да забравяме първо, че става дума за умерена и разумна консумация на вино, и второ, че която и да е от тези съставки, ако тяхната биологична активност доведе до това, че те наистина влязат в клинична употреба, тяхното съдържание ще бъде доста повече от това, което можем да приемем просто с чаша вино. Така или иначе виното е била водещата напитка до средата на 17-и век в Европа и това е напитката, за която се смята, че е оказала най-голямо влияние изобщо върху развитието в Европа във всяко едно отношение."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Еднодневна школа за деца организираха от клуб по риболов във Видин

Безплатни занимания за децата организираха от Клуба за спортен риболов "Дунав" във Видин. Искат така да ги увлекат, за да прекарват повече време сред природата. Казват, че риболовът е цяла наука и започнаха с първите уроци. За Иво Вълов риболовът е начин на живот и мислене, не само хоби. Затова иска да го предаде на по-младите. "В моя..

публикувано на 15.05.24 в 16:59

Увеличават пенсиите с 11%

Пенсиите ще бъдат увеличени с 11% от 1-ви юли, реши Надзорният съвет на Националния осигурителен институт (НОИ). Това съобщи служебният социален министър Ивайло Иванов след заседанието вчера. Именно той направи предложението за ръст на пенсиите с този процент. Всички членове на съвета от изпълнителната власт, бизнеса и синдикатите са подкрепили..

публикувано на 15.05.24 в 12:30
Боян Боев, писател

Писателят Боян Боев гостува в Монтана

Известният български писател Боян Боев ще се срещне  с почитатели от Монтана и околностите. Срещата ще се проведе днес, в  Регионална библиотека "Гео Милев" - Монтана от 17:00 часа, в  рамките на 18-то издание на   Националната библиотечна седмица в България Боев е автор на романите "Сайбиевата невеста", "Последна молитва" и сборник с..

публикувано на 15.05.24 в 11:54

Урок по география във видинско училище с награда от национален конкурс

Урок по география "Среща на народите" спечели първо място  в Националния конкурс за учители за добра педагогическа интердисциплинарна практика "Географията и другите науки в един урок". Той се  проведе във видинското училище  СУ "Св. Св. Кирил и Методий" и бе подготвен от екип учители, в който бяха  Стефан Петров, учител по..

публикувано на 14.05.24 в 15:20

Панорама на средното образование във Видин

"Панорама на средното образование", организирана от местното Регионално управление на образованието, се провежда във Видин. На събитието всички учебни заведения  от областта представят утвърдения си държавен план-прием за 8 клас за учебната 2024/2025 година по разнообразни  начини  и чрез презентации и рекламни  материали.  Панорамата бе..

публикувано на 14.05.24 в 15:15

Деца правят театър в Бяла Слатина

Вторият фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 18 май. Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина.    Целта на фестивала е да се развива детското въображение и актьорските умения на децата.  Участие са заявили около 15 учебни заведения от общината, каза главният..

публикувано на 14.05.24 в 12:30

Учител от Враца е класен ръководител на годината

Горица Маджарска, учител по история и гражданско образование във врачанското СУ "Козма Тричков", спечели наградата "Стоян Михайловски" за 2024 година в категория "Класен ръководител". Отличието е учредено през 2012 година от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Целта е да се отдаде  заслуженото уважение на съвременните български..

публикувано на 14.05.24 в 11:10