Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празнуват ли видинчани Свети Валентин?



Романтична вечеря, балони на сърца, плюшени мечета, вино, рози са асоциациите, които правим с утрешния 14 февруари, Свети Валентин или Деня на любовта. Но защо е така потърсихме обяснение в историята.

Едно от тях гласи, че празникът на свети Валентин е свързван с древноримския празник на любовта -"луперкалии". Той се празнувал на 15 февруари. Предишният ден се посвещава на римската богиня на брака, майчинството и жените, Юнона, а през този ден девойките пишели любовни писма, слагали ги в голяма урна, а след това мъжете изваждали писмата като всеки мъж трябвало да ухажва девойката, чието писмо е изтеглил, според волята на боговете. Първата асоциация на свети Валентин с романтичната любов датира едва от 14-и век в Англия и Франция, където хората вярвали, че на 14 февруари птиците се ухажвали. Твърди се, че това тръгва от литературно произведения на бащата на английската литература Джефри Чосър.

По време на Средновековието влюбените си разменяли послания на 14 февруари, наричайки ги "валентинки". Вероятно много от легендите за свети Валентин са били измислени в този период. Някои от най-известните легенди твърдят, че вечерта преди мъчението на свети Валентин заради това, че е християнин, той пратил любовно послание до дъщерята на тъмничаря си, в което пишело: "От твоя Валентин“, както и е прието днес, да се подписват любовните писма на празника. Според друго предание, по време на забрана за женитба на римски войници, наложена от император Клавдий II, свети Валентин тайно помогнал за уреждането на женитбите.

Днес, ден преди Свети Валентин, проверяваме витае ли духът на любовта сред нас. Купуват ли си подаръци двойките и какво избират попитахме в един от най-посещаваните магазини за сувенири във Видин. Отговори ни продавач-консултантът Ани:

"Засега само дамите са по-смели или тук-таме младите момчета. Със сигурност винаги гледат да вземат и някоя чашка, свещите. От едно време още са си останали мечетата като голям символ. Закачливо - белезници, секс зарове, има чашки, които се "събличат", когато сипеш студена вода. В интерес на истината обикновено последните два дни най-силно се търси и се купува. Понеже от четири години насам е модата на сърцата и аз ги уча да купуват сърца, те са освен символ на Свети Валентин, на доброта и на здраве. Уча ги да купуват и за приятелките си, и за семейството сърца. Мъжете тръгват да избират рози, обикновено им казвам, че има дами, които повече харесват лалетата."

На тази дата двойките изразяват любовта си един към друг, като си подаряват романтични подаръци, вечери на свещи и често се купува красиво, еротично бельо. Жените ли си го купуват, за да изненадат половинките си или мъжете правят такива подаръци, от които и двамата ще са доволни, попитахме Мариана Георгиева, консултант в магазин за бельо:

"Не се усеща тази година, засега няма още тази нагласа, както последните години, всичко е в последния момент, на 13-и или на 14-и, идва и се взима всичко в последния момент. Повече са дамите, нещо лично за тях, нещо за изненада, нещо за подарък. Има и младежи, които си правят подаръци, глезят се. Зависи от нагласата, кой каквото иска. Но не се усеща, още както виждате всичко е в червено, в сърца, нагласено, подредено, но я няма нагласата, тази атмосфера да се усеща във въздуха. Всяка година намалява, колкото и ние да се стараем и да искаме да ги подканим по някакъв начин."

Попитахме видинчани отбелязват ли Свети Валентин и как: 

"Много хубав празник е, положителен. И за млади, и за стари, старите да си припомнят младостта. Младите да се наслаждават на младостта. На чаша вино да си спомняме хубавите моменти... Хубав празник, който иска го празнува, зависи как е настроен, дали има с кого... Не, защото съм на работа... С половинката, ще ѝ подаря едно мече и букет от рози. В някой ресторант ще отидем. Празнуваме всяка година, зависи, като си имаш половинка празнуваш Свети Валентин, ако нямаш - празнуваш Трифон Зарезан... По принцип добре, празникът си е празник, добре седят нещата, зависи кой от каква гледна точка го гледа. Малко е трудно, с каката можем да измислим нещо, но с малката, съмнявам се да имаме това свободно време тази година. Вкъщи, с децата. Всичко си остава същото, те са ни още един голям плюс и ни го доказват всеки ден. За мен е достатъчно и едно цветенце, дадено с усмивка и целувка, не е нужно да има някакъв голям подарък и нещо специално... Честно казано, не знам защо хората правят разлика, двете неща са свързани с любов, любов към виното, любов към половинката. Вкъщи ще бъдем, в семейна обстановка и ще пием вино."

А най-хубавото на този празник е, че е общовалиден. Ден на влюбените или Трифон Зарезан, всеки сам решава, но празнично настроение не липсва.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Христос възкръсна!

Днес Христовата църква празнува Възкресението на нашия Господ и Спасител Иисус Христос. Няма в историята на човечеството събитие, по-велико от възкресението на нашия Спасител Иисус Христос! Велико е, защото е необяснимо и немислимо, защото за нас, хората с нашите технически свръхвъзможности не е възможно да върнем някого към живот след..

публикувано на 05.05.24 в 09:00

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26