В Белоградчик търсят формула за спасяването на болницата в града. Лечебното заведение е със задължения от над 800 000 лева и все по-малко пациенти, заради което и парите по клинични пътеки не достигат, за да се покриват разходите. От две години лекарите не са получавали пълния размер на заплатите си, а при тези условия малцина остават да работят. Доктор Георги Николов е сред тях. Според него закриването на болницата в града е немислимо.
"Тя е необходима по жизнени индикации. Хората са стари, болни и бедни. Те са си свикнали тук. Познават си лекарите. Много е важно да имаш доверие на лекарите и сестрите, които те лекуват."
Тъй като болницата е общинска, съдбата ѝ е в ръцете на Общинския съвет, но при настоящите условия животът ѝ ще е кратък. С всеки месец дълговете значително нарастват, каза кметът Боян Минков.
"Разходите на болницата многократно надвишават приходите, които идват единствено и само от здравни пътеки, от здравната каса, а знаете всички, че в момента и от много години лежащо болни в Белоградчик няма, т.е. не може да има и приходи.“
Пред общинските съветници в Белоградчик беше представено предложение от частно дружество, което е готово да инвестира един милион лева, но срещу три четвърти от капитала на лечебното заведение.
"Най-важното е, че белоградчишката болница ще има бъдеще. С тези един милион лева всички лекари, сестри, персонал в болницата, които не са получавали заплати вече две години, по-точно получават само аванс с две години забавяне, ще си получат всички възнагражденията, кой каквото има да вземе, ще вземе, ще си запази работните места, по-скоро ще се увеличат работещите в болницата."
Общинският съветник Радослав Живков опонира. По думите му, не са изчерпани всички възможности за спасяване на болницата, а предложените от частното дружество условия не са изгодни.
„Вие казвате, че в Белоградчик тепърва започват да текат пари. Значи ние ще имаме пари да си оправим болницата. Вие сам казвате за 15 декара. Моята информация е за 39 декара, но нищо, нека да са 15. При сегашните цени те не плащат само земята. Сградата колко квадрата е? Това е смешна цена, която те ни предлагат. Ние не сме използвали всички наши възможности, за да стигнем до вариант да подаряваме една сграда.“
Според бившия кмет Борис Николов, болницата решава елементарни здравни проблеми, но има и социална функция. Предложи да се разшири медицинският център в града, като към него се разкрият и легла за пациенти.
"Няма човек да не иска да има едно страхотно заведение, на високо ниво, но първо не разбирам формата – законовата, как ще стане това нещо. Акционерно дружество ли? Надявам се, че впоследствие ще се коментира този въпрос. Другото нещо, което е – нашата болница, съгласен съм, в това състояние перспектива няма никаква, но нашата болница, освен че решава елементарни здравни проблеми да лекува, тя върши и социални дейности. Всички знаят, за нашето население, който е бил в тая болница, една стотинка не е платил. Моето мнение е да запазим социалния елемент. Аз две години подред предлагам на Общинския съвет да прехвърлим дейностите към медицинския център. Имаме медицински център, който няма задължения – да прехвърлим към него лабораторията и всичкото оборудване, което е закупено и може медицинският център да защити десет легла, Законът за народното здраве го разрешава, да имаме медицински център с 10 легла, който да лекува социално слаби."
Настоящият кмет репликира.
„Ако това нещо по една или друга причина не стане, след една година болницата в Белоградчик ще прилича на тази в Кула, ще прилича на техникума. Ние ще имаме една общинска сграда с 15 декара земя, която ще опустее. Ще имаме един милион и нещо задължения и никога повече няма да имаме болница, защото една болница затвори ли веднъж, трудно се отваря след това.“
Ако частното дружество обоснове намеренията си, в Общинския съвет ще бъде внесено и предложение за гласуване.
Според д-р Николов, за да се запази болницата, задълженията ѝ трябва да бъдат погасени. Неговият дълг пък е към пациентите.
„И посред нощ ме викат, и в събота, и в неделя. Винаги съм готов и винаги помагам на хората, затова хората разчитат на мен. Аз съм сърдечен лекар. Сърцето не чака понеделник да дойде.“
Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..
Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..
В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..
Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят. "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..
Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..
Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът Христо Божков :..
Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията . "Тази инициатива за закупуването на картини започна..