Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мозаечна икона краси входа на старинния храм във Върбово

Иконата е изработена и дарена от д-р Петкана Поломска

7
Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Старинната църква "Св. Йоан Кръстител" в село Върбово в община Чупрене вече има мозаечна икона на входа. Иконата изобразява Св. Йоан Кръстител и е изработена и дарена от стоматолога д-р Петкана Поломска.  Църквата във Върбово е считана за най- старата в област Видин и е с изключително интересна иконопис. 

През септември миналата година на една от срещите на хората от Върбово, които сдружение "Ботев Върбово" организира, д-р Поломска предлага да изработи от мозайка иконата, която трябва да е над вратата на църквата.  Преди това е имало литографско изображение на светеца, което от годините е силно увредено. Само 6 месеца по-късно иконата от мозайка е готова и монтирана на мястото. 

Изработването на мозайки е хоби на д- р Поломска, но това е първата икона която тя прави. 

"Използвала съм само естествените цветове на камъните", сподели тя:

"Всички от сдружението знаят, че се занимавам с мозайка. На септемврийската среща сатана дума, че може да се изработи. Постарах се да пресъздам същото, което е било на старото изображение. Разликата е в това, че аз работех само с естествен камък, тъй като църквата е много стара. Тук беше трудното, защото да се пресъздаде всичко цветово само с естествен камък, е трудно. Аз се занимавам доста време с мозайка, чисто любителски и общо взето всички каменари от Видин до Благоевград са ми приятели. Имам една доста сериозна сбирка като цветове. Лицето е от веронски камък от Верона, мрамор. Дрехите и крилете са също от веронски камък. Съобразила съм се се да има повече автентика. Надявам се да съм успяла и благодаря за доверието на хората от Върбово."

Във Върбово се радват, че на големия християнски празник Великден, когато в селото ще има повече хора, ще могат да видят и иконата на входа. Предстои  да бъде почистен районът около храма, каза кметският наместник Румен Стоянов

"Лично желание изяви. Д-р Поломска е известна, че прави красиви мозайки. Получи се много красиво. Предстои почистване около църквата защото очакваме Великден. Винаги има свещи вътре и в кметството, и ключове има при мен и при човек, който  е до църквата. Който желае може да я посети."

Специално за Радио ВИДИН, отец Рафаил, архиерейски наместник на Белоградчишка духовна околия сподели, че подобни икони на входа не са прецедент в църквите, но е хубаво, че е използвана мозаечна техника, която е от естествен камък. Предстои на Великден да бъде осветена иконата пред жителите и гостите на китното село Върбово. 

Храмът е типичен представител на църковното строителство по българските земи от XV-XVII в. Външният му вид е доста безличен - схлупен и полувкопан. Строен е така, че да бъде мъчно забележим за погледа на турците, но за сметка на това е постигнато едно остроумно вътрешно пространствено въздействие, далеч по-добро от външното.

По план църквата представлява здрава каменна сграда, еднокорабна, с голяма полукръгла апсида, с два прозореца на южната стена и с вход от запад. Размерите на постройката са: дължина - 7,50 м; широчина - 5,90 м; дебелина на стените - 0,90 м. Полуцилиндричният свод е покрит отвън с каменни плочи. Вътрешното пространство се пресича с дебели дървени обтегачи, поставени доста ниско. В олтарното пространство, на източната стена, са традиционните ниши за протезис и диаконикон, а на северната стена - умивалнята. Към средновековната църква по-късно е била добавена паянтова нартика от запад, но днес тя не съществува.

Цялата вътрешност на църквата е изписана със стенописи. Днес в по-голямата си част са добре запазени, като изключение правят тези на свода, които са с малки поражения, появили се на тавана от протекли води. Живописната украса на храма е една от редките творби от средата на XVII в., особено ценна по художественото си и техническо изпълнение.

По публикацията работи: Екип на Радио ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16