Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До каква степен трябва да налагаме ограничения на децата си?

Снимка: Виктория Топалска

В днешното издание на рубриката "Децата на фокус" ще стане въпрос за ограниченията при децата. За това как ние трябва да мислим как да ги насочим към правилното поведение. Границата между това какво трябва да им се позволява и какво трябва да им се забранява е важна, но не винаги е лесно да се определи. Децата имат нужда от ограничения, защото те все още учат как да се държат правилно и как да се вписват в обществото. Без някои ограничения, те може да правят неща, които са опасни за тях или за другите. Например, когато децата са малки, може да им се забрани да се изкачват на високи мебели, за да не се наранят. Въпреки това, трябва да се знае, че твърде строгите ограничения могат да бъдат вредни за развитието на детето. Например, ако им се забрани напълно да изразяват своите мнения или чувства, те може да израснат с ниско самочувствие или с трудности в комуникацията. 

Това са част от нещата, на които акцентира детският психолог от Враца Надежда Евгениева:

"Когато говорим за ограничения и граници, нека поясня, че това са всекидневните правила и очаквания, които родителите имат за това как детето да се държи вкъщи или навън, със самите родители, както и с другите. Определено за много родители това се оказва голямо предизвикателство, което е така, защото от една страна, да, отнема време, наистина е много изтощително, понякога изисква влагане на много търпение и енергия от страна на родителя. Всяко семейство има свои собствени навици, традиции, задължения, затова няма и как да съществува или да се направи една обща рецепта за всички."

Тъй като все повече деца прекарват по-малко време с родителите си от необходимото, за някои родители това създава чувство на вина и понякога желаят да компенсират това.

"Така им става все по-трудно да кажат "не" или "не може" на детето. Страхуват се просто да не го разочароват или просто се страхуват от реакцията на детето, която ще последва, но когато родителите съумеят да поставят здравословни граници и ограничения, да казват "не", да бъдат постоянни в спазването на това, което са казали, те помагат на детето да развие много важни умения, които ще му бъдат за цял живот -  като самоконтрол, търпение и отговорност."

Как родителите във Видин възпитават децата си, това проверихме в анкета:

"Ограничавам ги, но зависи и от ограничението. Не им позволявам да пият кола, да ядат сладко, мога да им дам бонбон например, но не повече... С таткото сме коренно различни. Аз ако кажа "не", той ще каже "да". Аз ставам лошият герой, а него смятат за добрия. Имаме много разногласия... Трябва да се балансира - да има и ограничения, и свобода. Не може само свобода, защото после стават невъзпитани. После ни се качват на главата и си патиме ние... Май повече позволявам, за съжаление. То при нас сме се разделили - аз позволявам, таткото е с повече забрани и него го слушат повече. По-добрият начин се оказва, че са забраните. Аз разрешавам, гледам с добро да се разберем, говоря, но въпреки това никой не чува."

И в края можем да кажем, че е важно да се намери баланс между това какво трябва да се позволява и какво трябва да се забранява. Децата трябва да имат възможност да изразяват себе си и да учат от своите грешки, но също така им е необходима и подкрепа и насочване от възрастните, за да могат да растат и да се развиват на здравословен начин.
По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05