Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До каква степен трябва да налагаме ограничения на децата си?

Снимка: Виктория Топалска

В днешното издание на рубриката "Децата на фокус" ще стане въпрос за ограниченията при децата. За това как ние трябва да мислим как да ги насочим към правилното поведение. Границата между това какво трябва да им се позволява и какво трябва да им се забранява е важна, но не винаги е лесно да се определи. Децата имат нужда от ограничения, защото те все още учат как да се държат правилно и как да се вписват в обществото. Без някои ограничения, те може да правят неща, които са опасни за тях или за другите. Например, когато децата са малки, може да им се забрани да се изкачват на високи мебели, за да не се наранят. Въпреки това, трябва да се знае, че твърде строгите ограничения могат да бъдат вредни за развитието на детето. Например, ако им се забрани напълно да изразяват своите мнения или чувства, те може да израснат с ниско самочувствие или с трудности в комуникацията. 

Това са част от нещата, на които акцентира детският психолог от Враца Надежда Евгениева:

"Когато говорим за ограничения и граници, нека поясня, че това са всекидневните правила и очаквания, които родителите имат за това как детето да се държи вкъщи или навън, със самите родители, както и с другите. Определено за много родители това се оказва голямо предизвикателство, което е така, защото от една страна, да, отнема време, наистина е много изтощително, понякога изисква влагане на много търпение и енергия от страна на родителя. Всяко семейство има свои собствени навици, традиции, задължения, затова няма и как да съществува или да се направи една обща рецепта за всички."

Тъй като все повече деца прекарват по-малко време с родителите си от необходимото, за някои родители това създава чувство на вина и понякога желаят да компенсират това.

"Така им става все по-трудно да кажат "не" или "не може" на детето. Страхуват се просто да не го разочароват или просто се страхуват от реакцията на детето, която ще последва, но когато родителите съумеят да поставят здравословни граници и ограничения, да казват "не", да бъдат постоянни в спазването на това, което са казали, те помагат на детето да развие много важни умения, които ще му бъдат за цял живот -  като самоконтрол, търпение и отговорност."

Как родителите във Видин възпитават децата си, това проверихме в анкета:

"Ограничавам ги, но зависи и от ограничението. Не им позволявам да пият кола, да ядат сладко, мога да им дам бонбон например, но не повече... С таткото сме коренно различни. Аз ако кажа "не", той ще каже "да". Аз ставам лошият герой, а него смятат за добрия. Имаме много разногласия... Трябва да се балансира - да има и ограничения, и свобода. Не може само свобода, защото после стават невъзпитани. После ни се качват на главата и си патиме ние... Май повече позволявам, за съжаление. То при нас сме се разделили - аз позволявам, таткото е с повече забрани и него го слушат повече. По-добрият начин се оказва, че са забраните. Аз разрешавам, гледам с добро да се разберем, говоря, но въпреки това никой не чува."

И в края можем да кажем, че е важно да се намери баланс между това какво трябва да се позволява и какво трябва да се забранява. Децата трябва да имат възможност да изразяват себе си и да учат от своите грешки, но също така им е необходима и подкрепа и насочване от възрастните, за да могат да растат и да се развиват на здравословен начин.
По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Търси се решение на проблема с електрическите тротинетки във Видин

Броят на електрическите тротинетки, които се използват като средство за придвижване във Видин се увеличава. Проблемът е, че често на тях се возят повече от един човек, управляват се от деца, водачите не се съобразяват с пешеходците и другите участници в движението, карат ги на пешеходни зони. Всичко това води до риск от сериозни инциденти. Главен..

публикувано на 19.09.24 в 14:00

Изложба във Видин ще разкаже историята на еврейско момиче

Изложба, разказваща историята на едно еврейско момиче, принудено заедно с родителите си да се укрива, за да избегне преследването от националсоциалистическия режим в Германия, ще бъде открита във Видин . "Сузи, внучката от къща № 4 и времето на скритите еврейски звезди" е създадена по едноименната графична новела на художника и учител в училище..

публикувано на 19.09.24 в 13:29

Враца се сдоби с модерни спортни площадки

Две нови спортни площадки изградиха във Враца. Те са напълно оборудвани с модерни уреди за така наречения "street fitnes" (уличен фитнес), отговарят на всички стандарти за качество и безопасност. Инициативата е на сдружението "Чемпиънс фактъри" (Champions factory), като общо в страната са изградени 10 фитнеси на открито, в 5 различни града в центрове..

публикувано на 19.09.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 19 септември 2024 слушаме джаз от Македония

Обръщаме внимание на музикалното изкуство на югозападната ни съседка, тъй като в много отношения принципите на създаване и изпълняване на музика на Балканите са сходни. Сред лидерите на джаз сцената там са  Филип Стевановски  – композитор, тромбонист и кийбордист,  Мишел Трайковски  – виртуозен акордеонист, изпълняващ етно и фолк джаз, свирейки с..

публикувано на 19.09.24 в 09:00

„Жени без мъже“ - Анелия Гешева за новата си книга

"Жени без мъже" - с това провокативно заглавие излезе новата книга на видинската писателка и поетеса Анелия Гешева . В нея са събрани 20-ина разказа и новела със същото име. Писани са в последните 10 години. Историите са реалистични, но не са по действителни случаи, обясни авторката.  "Най-кратко мога да кажа, че това са нормални хора с..

публикувано на 18.09.24 в 17:00

Празник на книгата ще се проведе за втора година в Монтана

Второто издание на "Празник на книгата: Ние, младите писатели" очаква жителите и гости на Монтана на 27 септември. Предвидена е културна програма с игри, занимания за деца, уроци по родолюбие и много литературни срещи, които очакват всички, които ще посетят в последния петък на месец септември площад "Жеравица".  По време на "Празника на..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик . Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон.  "Започнахме миналата 2023..

публикувано на 18.09.24 в 15:06