Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До каква степен трябва да налагаме ограничения на децата си?

Снимка: Виктория Топалска

В днешното издание на рубриката "Децата на фокус" ще стане въпрос за ограниченията при децата. За това как ние трябва да мислим как да ги насочим към правилното поведение. Границата между това какво трябва да им се позволява и какво трябва да им се забранява е важна, но не винаги е лесно да се определи. Децата имат нужда от ограничения, защото те все още учат как да се държат правилно и как да се вписват в обществото. Без някои ограничения, те може да правят неща, които са опасни за тях или за другите. Например, когато децата са малки, може да им се забрани да се изкачват на високи мебели, за да не се наранят. Въпреки това, трябва да се знае, че твърде строгите ограничения могат да бъдат вредни за развитието на детето. Например, ако им се забрани напълно да изразяват своите мнения или чувства, те може да израснат с ниско самочувствие или с трудности в комуникацията. 

Това са част от нещата, на които акцентира детският психолог от Враца Надежда Евгениева:

"Когато говорим за ограничения и граници, нека поясня, че това са всекидневните правила и очаквания, които родителите имат за това как детето да се държи вкъщи или навън, със самите родители, както и с другите. Определено за много родители това се оказва голямо предизвикателство, което е така, защото от една страна, да, отнема време, наистина е много изтощително, понякога изисква влагане на много търпение и енергия от страна на родителя. Всяко семейство има свои собствени навици, традиции, задължения, затова няма и как да съществува или да се направи една обща рецепта за всички."

Тъй като все повече деца прекарват по-малко време с родителите си от необходимото, за някои родители това създава чувство на вина и понякога желаят да компенсират това.

"Така им става все по-трудно да кажат "не" или "не може" на детето. Страхуват се просто да не го разочароват или просто се страхуват от реакцията на детето, която ще последва, но когато родителите съумеят да поставят здравословни граници и ограничения, да казват "не", да бъдат постоянни в спазването на това, което са казали, те помагат на детето да развие много важни умения, които ще му бъдат за цял живот -  като самоконтрол, търпение и отговорност."

Как родителите във Видин възпитават децата си, това проверихме в анкета:

"Ограничавам ги, но зависи и от ограничението. Не им позволявам да пият кола, да ядат сладко, мога да им дам бонбон например, но не повече... С таткото сме коренно различни. Аз ако кажа "не", той ще каже "да". Аз ставам лошият герой, а него смятат за добрия. Имаме много разногласия... Трябва да се балансира - да има и ограничения, и свобода. Не може само свобода, защото после стават невъзпитани. После ни се качват на главата и си патиме ние... Май повече позволявам, за съжаление. То при нас сме се разделили - аз позволявам, таткото е с повече забрани и него го слушат повече. По-добрият начин се оказва, че са забраните. Аз разрешавам, гледам с добро да се разберем, говоря, но въпреки това никой не чува."

И в края можем да кажем, че е важно да се намери баланс между това какво трябва да се позволява и какво трябва да се забранява. Децата трябва да имат възможност да изразяват себе си и да учат от своите грешки, но също така им е необходима и подкрепа и насочване от възрастните, за да могат да растат и да се развиват на здравословен начин.
По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20