Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде е сега космонавтиката и какво е мястото на България на космическата карта?

12 април - Международния ден на първия полет на човек в Космоса

Снимка: Колаж на Радио ВИДИН

На 12 април отбелязваме Международния ден на първия полет на човек в Космоса - Юрий Гагарин. Неговият полет се случва през 1961 година. Къде е сега космонавтиката и къде е България на космическата карта? Отговор на този въпрос търсим от д-р Светослав Александров, създател на сайта Космос.бг.

"Напоследък се забелязва сериозна активност, каквато не е виждана от епохата на космическата надпревара от 60-те и 70-те години. Даже е по-голяма тази активност, защото участват повече държави и повече частни фирми. Най-активен в това отношение е Илон Мъск. Има засилен интерес и към изучаване на Луната. Най-вече кацанията, които осъществиха САЩ, Индия и Япония. Следващия месец пък китайците ще вземат за първи път проби от обратната страна на Луната. Активността се засилва с огромни темпове... Българите смятат, че след двамата космонавти, които сме имали по време на социализма, едва ли не космонавтиката е приключила. Това не е така. Изучаването на Космоса не е само изпращане на космонавти в орбита. Например днес в орбита около Марс продължава да работи прибор, построен от Института по космически изследвания... Леко-полека в България се учредява и частен космически сектор. Една особено активна компания в България наскоро отбеляза, че през тази година ще започне да произвежда по 10 изкуствени спътника на месец... Всички обаче сигурно чакат да разберат кога ще има нов български космонавт. Смятам, че така възможност има, защото има достатъчно заможни българи, които могат да си го позволят... Ако човек няма възможност да си плати билета, то има фондации, които финансират такива мисии и това е още една възможност. Въпрос на време е...", обясни д-р Светослав Александров.

Освен че днес отбелязваме 63 години от полета на първия човек в Космоса, преди два дни отбелязахме и 45 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов, а вчера и 60 години от първия презокеански полет на българската авиация. 

Първият презокеански полет на Българската гражданска авиация е изпълнен на 11 април 1964 г. с нововъведения в България въздушен лайнер "Ил-18". Полетът от София до Лима, Перу, е осъществен от екипаж в състав Иван Иванов - главен пилот, Андрей Иванов - командир на самолета, Йордан Песаров - пилот, Павел Игнатов - борден инженер, Серафим Колчев - борден радиотелеграфист, Тома Тодоров - щурман, Господин Господинов - щурман, Мария Иванова и Славка Григорова - стюардеси, Петър Петров - наземен инженер по двигатели.

Дължината на полета е 16 123 км. Поради тежестта на презокеанския полет, съветските авиоконструктори не дават съгласието си за неговото изпълнение. Ръководството на българската авиация поема риска. След излитането си от София самолетът каца в Париж, за да вземе френски пътници, след което се отправя за Лима. Поради ограничения от производителите, се налагат междинни кацания в Казабланка (Мароко), Дакар (Сенегал), Ресифе (Бразилия), Асунсион (Парагвай).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Урок по география във видинско училище с награда от национален конкурс

Урок по география "Среща на народите" спечели първо място  в Националния конкурс за учители за добра педагогическа интердисциплинарна практика "Географията и другите науки в един урок". Той се  проведе във видинското училище  СУ "Св. Св. Кирил и Методий" и бе подготвен от екип учители, в който бяха  Стефан Петров, учител по..

публикувано на 14.05.24 в 15:20

Панорама на средното образование във Видин

"Панорама на средното образование", организирана от местното Регионално управление на образованието, се провежда във Видин. На събитието всички учебни заведения  от областта представят утвърдения си държавен план-прием за 8 клас за учебната 2024/2025 година по разнообразни  начини  и чрез презентации и рекламни  материали.  Панорамата бе..

публикувано на 14.05.24 в 15:15

Деца правят театър в Бяла Слатина

Вторият фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 18 май. Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина.    Целта на фестивала е да се развива детското въображение и актьорските умения на децата.  Участие са заявили около 15 учебни заведения от общината, каза главният..

публикувано на 14.05.24 в 12:30

Учител от Враца е класен ръководител на годината

Горица Маджарска, учител по история и гражданско образование във врачанското СУ "Козма Тричков", спечели наградата "Стоян Михайловски" за 2024 година в категория "Класен ръководител". Отличието е учредено през 2012 година от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Целта е да се отдаде  заслуженото уважение на съвременните български..

публикувано на 14.05.24 в 11:10

Видинската езикова гимназия изпрати випуск 2024 (снимки)

Общо 80 ученици завършиха Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин . За десети път беше връчена статуетката „Криле“, която е наградата на училищното настоятелство. Дело е на скулптора Светлин Николаев и символизира разтворената книга на познанията, с която политат мечтите.  Директорът Боянка Никова пожела на..

публикувано на 13.05.24 в 14:46

Видинският марионетист Теодор Борисов ще преподава в Еквадор

Още един повод да се гордеем за пореден път с видинския марионетист Теодор Борисов , познат по света като "Il grande Lupo bulgaro" , големият български вълк, тъй като той получи специална покана от министъра на културата на Република Еквадор . Тео е поканен да ръководи интензивен курс на обучение в рамките на Международния куклен фестивал,..

публикувано на 13.05.24 в 14:00

Приоритет ли е образованието само преди избори?

Голяма част от учителите са над средната възраст за страната, но има и много хора, които завършват педагогически направления в университетите в момента. Въпросът е, че голяма част от тези хора не искат да станат учители, а още по-голям проблем е, че тези които влизат в системата много бързо се отказват от професията. 70% от младите преподаватели не..

публикувано на 13.05.24 в 13:00