Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

"Историята на нашата култура е доста по-богата, отколкото обикновено мислим"

3
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на "История на България" на Петър Богдан
Снимка: БГНЕС



Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд. 

Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа, който променя българската история. Корените й са от Чипровци и затова тя има особено отношение към този край и към просветителите от Чипровско. 

"За древността на бащината земя и за българските дела" на архиепископ Петър Богдан е първият исторически трактат в новата ни история, написан на латински език от виден български интелектуалец. Ръкописът на трактата, открит за българската наука едва през 2017 година в Biblioteca Es-tense Universitaria, град Модена, в колекцията на маркиз Джузепе Кампори, съдържа 200 ръкописни страници в 70 глави, засягащи подбрани теми от християнското минало на България. Същевременно съчинението е един от ценните исторически извори за съвременната за автора епоха - XVII в.
Това е най-ранният известен труд по история на България, предхождащ с около век „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски от 1762 г. Целта на труда на Петър Богдан е да мобилизира подкрепа в тогавашна католическа Европа за освобождението на България от османско робство. Трудът му е написан на латински, препис е, а печатна книга засега не е открита. Това е фундаментално съчинение, особено за 17 век, казва проф. Лилия Илиева. 

Текстът е в неизвестност до 1979 г. Тогава из архивите на Ватикана проф. Божидар Димитров открива 9 страници препис от историята - с увода и няколко глави. През 2017 г. в университетската библиотека на италианския град Модена проф. Лилия Илиева открива и целия оригинал. През 2020 г. е издаден като книга факсимиле от Университетско издателство „Неофит Рилски“ и от Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, с превод на български и коментари от д-р Цветан Василев.

Какво се знае за този труд и как се стига до неговото откриване?  

"Съществуването на този ръкопис е известно отдавна. Самият Петър Богдан споменава, че работи върху такъв труд... Не беше ясно дали е завършен такъв труд. Във Ватикана в архива на един хърватин бяха открити негови бележки върху това произведение, вижда се, че е започнал да го редактира... Факт, който беше огласен от Божидар Димитров, но дотук. Това откритие даде сигурност, че такова произведение е било завършено и че може да се намери дори в частно издание... Имах сигурност, че нещо може да се открие и слава Богу, че намерихме ръкопис, препис, може да има и печатно издание. Що се отнася до времето, което е изминало, това произведение тепърва ще търси място в българската култура, доста хора ще трябва да се занимаят с него, това е фундаментално съчинение за 17 век, написано е с голяма ерудиция.  Особено ценен е този труд, че говори за България като свидетел от перото на българин... Дава много любопитни подробности за манастира до Чипровци "Свети Иван Рилски"... Разбираме за духовния живот на православното население по това време... Трудът на Петър Богдан е обемист. В него има описание на събития от 17 век, историческа справка за "Царство България", както и географска справка, това е изключително ценно като информация за нас... Изненадва неговата афористична мисъл, тоест представлява кратко изречение, което с малко думи изразява значителна мисъл, житейска мъдрост, сентенция, които имат силно въздействие и разпространение", казва проф. Лилия Илиева.
По думите й в ръкописа се откриват много нови неща и информация, свързана с живота на българите през 17 век. Проф. Илиева цитира текст, който предизвиква размисъл: “... в днешно време цяла България пише с буквите или писмеността на свети Кирил“. Значи, „България“ съществува като културна единица по това време и в нея се пише, има и грамотни хора навсякъде“! , смята проф. Илиева:

"Това, което ме изненада, е неговата афористична мисъл, мъдър, наблюдателен човек е Петър Богдан.  Може би това е модата на епохата- да се изразява с афоризми. И може би е добре тези афоризми да се издадат в едно отделно издание. Тепърва предстои специалисти, българисти, слависти, историци да проучват произведението... Аз дълги години търся информация за български податки в чуждестранни библиотеки, произведения, главно са ме интересували печатни книги... Имах шанса да получа финансиране от МОН от фонд "Научни изследвани". Отдавна имам представа в кои библиотеки се намират български книги, вкл. и другите книги на Петър Богдан..."



Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00