Преди седем години Врачанска епархия отвори сърцето си и прие с очаквания и надежди новия си митрополит:
"Добре дошъл във Врачанска епархия! Почти всяка неделя ходя на църква. Да направи по-красиви църквите... На този изстрадал народ трябва му един добър, който да обединява хората и да вървим напред с дух, с вяра, със сили и надежда."
Владиката беше приветстван радушно и от местната власт. Кметът на престолния за катедрата град Враца Калин Каменов:
"Много ми се иска врачани от цялата Врачанска епархия да разпознаят във Вас водача, който ще ни помогне да бъдем по-смирени, по-добри и по-вярващи."
След като мина под арка от свежи цветя на площада, препълнен за посрещането с хиляди хора, митрополитът отправи благослов:
"Всички ние заедно, архиереи, освещен клир, боголюбиво монашество и Божий народ да продължим заедно нашето възрастване във вярата и спасителните истини на светото православие за слава на нашия небесен Отец и за успеха на мисията на светата Божия църква в нашия свят."
Дядо Григорий дойде във Враца с образцова биография на възпитаник на Богословския факултет в Атина, монах, свещенослужител, църковен администратор и архиерей. Отговорен в служението си, почтен и трудолюбив, владиката разгърна разнообразна дейност в епархията.
"Църквата се установи като крепило на истината и на вярата. Въобще въздвижи се духовният живот във Врачанска епархия... Най-хубавото е, че изведнъж църковният живот в нашата епархия се съживи. Започнаха едни по-красиви богослужения", казват миряните.
Събран в устрема си към небето и с отворени отечески обятия към хората, митрополит Григорий стана проповед на Христовата повеля за любовта към Бога и ближния.
"Моето впечатление за него е, че е един прекрасен човек и духовен водач. Този човек има харизмата, този човек е вярващ, той е Божи човек. Всичките миряни обичат Дядо владика... Не познавам човек, който да е казал лоша дума за него."
А пред добрия пастир винаги трябва да бъде Пастиреначалникът Христос и Неговите светии, споделя врачанският митрополит:
"Никога не забравям думите на моя небесен покровител свети Григорий Богослов, който казва, че работата за спасяването душите на хората и работата с хората е наука на науките и изкуство на изкуствата. Това може би е най-трудният и отговорен, но и благодатен подвиг - човек да се грижи за ближните си, за душите и за спасение на човеците и именно това ме вдъхновява, да се старя по всякакъв начин, бивайки близо до хората да полагам усилия за тяхното духовно преобразяване, за тяхната просвета и за спасението на душите им."
Митрополит Григорий е един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх.
***
Врачанският митрополит Григорий е роден през 1970 година в Ботевград. Завършва Природоматематическата гимназия в родния си град. През 1996 година е постриган за монах в Хаджидимовския манастир от тогавашния Неврокопски митрополит Натанаил. Три години по-късно се дипломира в Богословския факултет на Атинския университет. През 2007 година е назначен за протосингел на Софийска митрополия. Три години по-късно е хиротонисан за епископ и определен за втори викарий на софийския митрополит и български патриарх Максим.
През 2011 година е назначен за игумен на Троянския манастир. Три години по-късно става викарий на Софийския митрополит, тогава патриарх Неофит. През 2017 година Светият Синод единодушно го избира за Врачански митрополит.
Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..
Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..
През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..
„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..
Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..
Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите. Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..
Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..