Преди седем години Врачанска епархия отвори сърцето си и прие с очаквания и надежди новия си митрополит:
"Добре дошъл във Врачанска епархия! Почти всяка неделя ходя на църква. Да направи по-красиви църквите... На този изстрадал народ трябва му един добър, който да обединява хората и да вървим напред с дух, с вяра, със сили и надежда."
Владиката беше приветстван радушно и от местната власт. Кметът на престолния за катедрата град Враца Калин Каменов:
"Много ми се иска врачани от цялата Врачанска епархия да разпознаят във Вас водача, който ще ни помогне да бъдем по-смирени, по-добри и по-вярващи."
След като мина под арка от свежи цветя на площада, препълнен за посрещането с хиляди хора, митрополитът отправи благослов:
"Всички ние заедно, архиереи, освещен клир, боголюбиво монашество и Божий народ да продължим заедно нашето възрастване във вярата и спасителните истини на светото православие за слава на нашия небесен Отец и за успеха на мисията на светата Божия църква в нашия свят."
Дядо Григорий дойде във Враца с образцова биография на възпитаник на Богословския факултет в Атина, монах, свещенослужител, църковен администратор и архиерей. Отговорен в служението си, почтен и трудолюбив, владиката разгърна разнообразна дейност в епархията.
"Църквата се установи като крепило на истината и на вярата. Въобще въздвижи се духовният живот във Врачанска епархия... Най-хубавото е, че изведнъж църковният живот в нашата епархия се съживи. Започнаха едни по-красиви богослужения", казват миряните.
Събран в устрема си към небето и с отворени отечески обятия към хората, митрополит Григорий стана проповед на Христовата повеля за любовта към Бога и ближния.
"Моето впечатление за него е, че е един прекрасен човек и духовен водач. Този човек има харизмата, този човек е вярващ, той е Божи човек. Всичките миряни обичат Дядо владика... Не познавам човек, който да е казал лоша дума за него."
А пред добрия пастир винаги трябва да бъде Пастиреначалникът Христос и Неговите светии, споделя врачанският митрополит:
"Никога не забравям думите на моя небесен покровител свети Григорий Богослов, който казва, че работата за спасяването душите на хората и работата с хората е наука на науките и изкуство на изкуствата. Това може би е най-трудният и отговорен, но и благодатен подвиг - човек да се грижи за ближните си, за душите и за спасение на човеците и именно това ме вдъхновява, да се старя по всякакъв начин, бивайки близо до хората да полагам усилия за тяхното духовно преобразяване, за тяхната просвета и за спасението на душите им."
Митрополит Григорий е един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх.
***
Врачанският митрополит Григорий е роден през 1970 година в Ботевград. Завършва Природоматематическата гимназия в родния си град. През 1996 година е постриган за монах в Хаджидимовския манастир от тогавашния Неврокопски митрополит Натанаил. Три години по-късно се дипломира в Богословския факултет на Атинския университет. През 2007 година е назначен за протосингел на Софийска митрополия. Три години по-късно е хиротонисан за епископ и определен за втори викарий на софийския митрополит и български патриарх Максим.
През 2011 година е назначен за игумен на Троянския манастир. Три години по-късно става викарий на Софийския митрополит, тогава патриарх Неофит. През 2017 година Светият Синод единодушно го избира за Врачански митрополит.
В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..
Експерти прогнозират, че ще има скок на цените на имотите след влизането ни в Еврозоната. Никой не може да каже със сигурност, но исторически след влизането си в Еврозоната, всяка държава е наблюдавала повишение на цените, включително на тези на имотите. Напълно вероятно е, такова поскъпване да има и тук- това коментират брокери от Северозапада...
Във видинското село Кутово се подготвят за традиционния Фестивал на народната носия "От раклата на баба". Тази година ще е седмото му издание. Идеята за фестивала дойде преди години, когато искахме да организираме един пролетен празник, свързан с местния обичай "пеперуда", разказва секретарят на Народно читалище "Развитие 1937" в село..
В днешното издание на рубриката "Децата на фокус" ще обърнем внимание на нещо доста често срещано в родителското ежедневие - конфликтите между братя и сестри. Всяко семейство, което има повече от 1 дете, неминуемо е свидетел на такива всеки ден. Те са често срещан аспект от семейния живот, особено през детството и юношеството, затова е и..
Тема с продължение. Жителите на видинското село Връв от години живеят в населеното място, което е единственото в общината, без нито една асфалтирана улица. Липсата на оправени улици и старата водопроводна система са сред проблемите , които довеждат до съставянето на Инициативен комитет и организирането и провеждането на общо събрание, на което..
Ако искате да сте модерни, макар и ретро; да носите ретро облекло с тиранти и бомбе; да слушате енергична музика и високо да подхвърляте вашите партньорки, днешната „Музикална зона“ е точно за Вас! За тези, които обичат да танцуват; за тези, които харесват ретро музиката и за всички, които си падат по ретро танци като чарлстон, рокендрол,..
Тръгваме да попътуваме с „Неделник“! Има – няма преди месец ви срещнах с инициаторите за една среща на випуск 1980 година на тогавашната видинска гимназия "Димитър Благоев", Валери Минков и Веселин Станков. 45т-а годишнина от завършването си ще отбележат някогашните абитуриенти на 6 и 7 юни. До къде стигнаха нещата с..