Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Червен индекс за пожари, расте рискът за възникването им

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

Трети ден за цялата страна е обявен оранжев код за високи температури, които на места се очаква да надхвърлят 40 градуса. За утре остава в сила същото предупреждение. Високите температури и засушаването увеличават риска и всяко невнимание може да доведе до запалване, което да застраши живота и здравето на хората, както и да нанесе сериозни щети на природата. 


Продължава борбата и с пожарите на много места в страната, рискът от тях расте. В следващите два дни почти навсякъде ще бъде с червен индекс - най-високата степен на опасност от бързо разпространяващи се и много силни пожари, трудни за овладяване.


Приемаме ли сериозно рисковете, пред които ни изправя природата? 


За месеците юни и юли служителите на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението " (РСПБЗН) във Видин са извършили общо 13 проверки за спазване на правилата и нормите за пожарна безопасност в земеделските земи и горските територии. Проверени са 110 броя земеделска техника в землищата на 27 населени места. Оказва се, че една от най-честите причини тази година за пожари в земеделските земи са именно неизправност в комбайни и други селскостопански машини. Съставени са 7 акта за административни нарушения. 


Успоредно с това, от началото на юли се извършват съвместни проверки с Държавното горско стопанство (ДГС)  във  Видин, свързани с устройването на лагери, биваци или поставяне на каравани. Установено е, че къмпингуващи в горските територии, често предизвикват пожари. 


Във Видинско проверки са извършени в местността Божурица, любима за отмора през лятото. Какви нарушения са установени, коментира главен комисар Димчо Горанов, началник на РСПБЗН - Видин. Районната служба обхваща общините Видин, Брегово, Ново село и част от община Димово:


"Най-честите нарушения са палене на огън на нерегламентирани места, оставяне на огън без надзор и др. Основните причини за възникването на пожари в полските и горските територии са свързани най-често с небрежност, непредпазливост или умишлена дейност от страна на човека или природни явления... 


Ако попаднем в горски пожар, първо трябва да проверим откъде идва той, накъде се разпространява, да определим неговия фронт и посока, да определим накъде се разпространява димът. Когато вече се намираме в безопасност, трябва да се обадим на телефон 112. При опасност от усложняване на обстановката трябва да потърсим безопасен път за изтегляне, винаги в посока обратна на огъня и дима от пожара. Трябва да търсим пътища покрай реки, езера и потоци, където температурата е по-ниска и има вода... Когато пожарът е в начална фаза, можем да го потушим с пръст, пясък, тупалки и други подръчни средства. И едно от най-важните неща- ако не можем да се измъкнем от опасната зона с пожар, трябва да предпазим дихателните си пътища с мокри кърпи или други лични предпазни средства, за да не вдишаме опасните продукти от пожара... "  

 

Статистиката сочи, че 90 процента от пожарите са предизвикани от човешка небрежност. За първите 6 месеца на годината РСПБЗН - Видин е участвала в ликвидирането на 307 произшествия, от които 193 пожара- от тях 41 с материални загуби. 


"Най-натоварено е било в община Видин, където сме ликвидирали 230 произшествия, следвано от община Брегово с 46 произшествия. На трето място се намира община Ново село с 8 ликвидирани пожара. Най-честата причина за възникване на пожари с материални загуби, това е небрежност при боравене с открит огън. Имаме 26 такива произшествия. На второ място се нареждат произшествията с причина късо съединение. Те са 6 на брой..."


За същото време са възникнали 3 полски и 3 горски пожара, допълни главен инспектор Димчо Горанов.


"За първите 6 месеца на годината имаме четирима пострадали. Двама от тях са на възраст над 60 години. Те са пострадали при опит да изгасят сами пожара. Най-фрапиращият случай е с 14-годишно момиче, което в опита си да изпържи картофи, олиото на котлона се запалва, тя се опитва да го изгаси с вода и когато тя попада в нагорещеното олио се получава бързо изкипяване и момичето получава изгаряния по ръцете и лицето. В подобен случай, правилото е с мокра кърпа да се покрие тигана и по възможност да се отстрани от котлона...", коментира главен комисар Горанов и някои случаи за битови инциденти с огън.


Подробности- в звуковия файл


* Снимките са илюстративни




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05