Продължава борбата и с пожарите на много места в страната, рискът от тях расте. В следващите два дни почти навсякъде ще бъде с червен индекс - най-високата степен на опасност от бързо разпространяващи се и много силни пожари, трудни за овладяване.
Приемаме ли сериозно рисковете, пред които ни изправя природата?
За месеците юни и юли служителите на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението " (РСПБЗН) във Видин са извършили общо 13 проверки за спазване на правилата и нормите за пожарна безопасност в земеделските земи и горските територии. Проверени са 110 броя земеделска техника в землищата на 27 населени места. Оказва се, че една от най-честите причини тази година за пожари в земеделските земи са именно неизправност в комбайни и други селскостопански машини. Съставени са 7 акта за административни нарушения.
Успоредно с това, от началото на юли се извършват съвместни проверки с Държавното горско стопанство (ДГС) във Видин, свързани с устройването на лагери, биваци или поставяне на каравани. Установено е, че къмпингуващи в горските територии, често предизвикват пожари.
Във Видинско проверки са извършени в местността Божурица, любима за отмора през лятото. Какви нарушения са установени, коментира главен комисар Димчо Горанов, началник на РСПБЗН - Видин. Районната служба обхваща общините Видин, Брегово, Ново село и част от община Димово:
"Най-честите нарушения са палене на огън на нерегламентирани места, оставяне на огън без надзор и др. Основните причини за възникването на пожари в полските и горските територии са свързани най-често с небрежност, непредпазливост или умишлена дейност от страна на човека или природни явления...
Ако попаднем в горски пожар, първо трябва да проверим откъде идва той, накъде се разпространява, да определим неговия фронт и посока, да определим накъде се разпространява димът. Когато вече се намираме в безопасност, трябва да се обадим на телефон 112. При опасност от усложняване на обстановката трябва да потърсим безопасен път за изтегляне, винаги в посока обратна на огъня и дима от пожара. Трябва да търсим пътища покрай реки, езера и потоци, където температурата е по-ниска и има вода... Когато пожарът е в начална фаза, можем да го потушим с пръст, пясък, тупалки и други подръчни средства. И едно от най-важните неща- ако не можем да се измъкнем от опасната зона с пожар, трябва да предпазим дихателните си пътища с мокри кърпи или други лични предпазни средства, за да не вдишаме опасните продукти от пожара... "
Статистиката сочи, че 90 процента от пожарите са предизвикани от човешка небрежност. За първите 6 месеца на годината РСПБЗН - Видин е участвала в ликвидирането на 307 произшествия, от които 193 пожара- от тях 41 с материални загуби.
"Най-натоварено е било в община Видин, където сме ликвидирали 230 произшествия, следвано от община Брегово с 46 произшествия. На трето място се намира община Ново село с 8 ликвидирани пожара. Най-честата причина за възникване на пожари с материални загуби, това е небрежност при боравене с открит огън. Имаме 26 такива произшествия. На второ място се нареждат произшествията с причина късо съединение. Те са 6 на брой..."
За същото време са възникнали 3 полски и 3 горски пожара, допълни главен инспектор Димчо Горанов.
"За първите 6 месеца на годината имаме четирима пострадали. Двама от тях са на възраст над 60 години. Те са пострадали при опит да изгасят сами пожара. Най-фрапиращият случай е с 14-годишно момиче, което в опита си да изпържи картофи, олиото на котлона се запалва, тя се опитва да го изгаси с вода и когато тя попада в нагорещеното олио се получава бързо изкипяване и момичето получава изгаряния по ръцете и лицето. В подобен случай, правилото е с мокра кърпа да се покрие тигана и по възможност да се отстрани от котлона...", коментира главен комисар Горанов и някои случаи за битови инциденти с огън.
* Снимките са илюстративни
Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция. Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...
Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит. Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..
За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..