Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолог: Нужни са проучвания на крепостта край село Чичил

Снимка: Наско Цанов


Необходима е поне 5-годишна програма за проучване на крепостта край село Чичил, която е късноантичната Кастра Мартис, за да бъдат разкрити останките от нейното минало величие и те да могат да се превърнат в център за посещения. Това каза проф. Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, който преди няколко години прави теренно проучване и открива много впечатляващ късноантичен укрепен обект. Една от кулите му е запазена на височина от 5 метра, а останалите крепостни стени могат да бъдат експонирани на височина от поне 3 метра. Тогава административни пречки възпрепятстват археологическите проучвания край Чичил, но възобновените миналото лято разкопки в "Кастра Мартис" в центъра на Кула отново извадиха на дневен ред въпроса за обекта край кулското село и неговата значимост.

"Крепостта край Чичил всъщност става известна на научната общественост и на широката гражданска общественост още в края на XIX век в резултат от една публикация на Вацлав Добруски, който я посетил през 1889 година. неговата информация се потвърждава и от по-късни проучватели и оттогава започва да се мисли всъщност тази твърде голяма крепост какво е - дали не е някой от тези градове, за чието местоположение имаме само догадки, но не и сигурни данни. В резултат от натрупаната информация, разбира се, възникнало е и такова мнение в науката, че може би "Кастра Мартис" през Късната античност, след средата на V век, се премества от мястото, където е била по-рано, в центъра на град Кула, на друго място и то именно в околностите на Чичил."

Крепостта край Чичил е пощадена от иманярската инвазия, но и археолозите не могат да извършват разкопки, обясни още проф. Торбатов. 

"Много интересното в случая е, че тази крепост край Чичил, за мен късноантичният град Кастра Мартис, е всъщност по щастлива случайност пощаден от иманярската инвазия толкова масово развихрила се особено в пределите на Северозападна България. Това си има своето обяснение, тъй като теренът там е силно оруден и "колегите" не могат да работят с металдетектори... Имаше инициатива, ако не се лъжа, беше през 2015 година за започване на предварителни археологически проучвания. Оказа се обаче, че целият този терен, където се намира крепостта край Чичил попада в държавен горски фонд. Получихме решителен отказ от Министерството на земеделието и горите за провеждане на каквито и да било разкопки там."

Ще се стигне ли до археологически проучвания в крепостта край село Чичил така, както от две години се провеждат разкопки в центъра на град Кула, е въпрос, който очаква своя отговор в обозримото бъдеще. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18