Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолог: Нужни са проучвания на крепостта край село Чичил

Снимка: Наско Цанов


Необходима е поне 5-годишна програма за проучване на крепостта край село Чичил, която е късноантичната Кастра Мартис, за да бъдат разкрити останките от нейното минало величие и те да могат да се превърнат в център за посещения. Това каза проф. Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, който преди няколко години прави теренно проучване и открива много впечатляващ късноантичен укрепен обект. Една от кулите му е запазена на височина от 5 метра, а останалите крепостни стени могат да бъдат експонирани на височина от поне 3 метра. Тогава административни пречки възпрепятстват археологическите проучвания край Чичил, но възобновените миналото лято разкопки в "Кастра Мартис" в центъра на Кула отново извадиха на дневен ред въпроса за обекта край кулското село и неговата значимост.

"Крепостта край Чичил всъщност става известна на научната общественост и на широката гражданска общественост още в края на XIX век в резултат от една публикация на Вацлав Добруски, който я посетил през 1889 година. неговата информация се потвърждава и от по-късни проучватели и оттогава започва да се мисли всъщност тази твърде голяма крепост какво е - дали не е някой от тези градове, за чието местоположение имаме само догадки, но не и сигурни данни. В резултат от натрупаната информация, разбира се, възникнало е и такова мнение в науката, че може би "Кастра Мартис" през Късната античност, след средата на V век, се премества от мястото, където е била по-рано, в центъра на град Кула, на друго място и то именно в околностите на Чичил."

Крепостта край Чичил е пощадена от иманярската инвазия, но и археолозите не могат да извършват разкопки, обясни още проф. Торбатов. 

"Много интересното в случая е, че тази крепост край Чичил, за мен късноантичният град Кастра Мартис, е всъщност по щастлива случайност пощаден от иманярската инвазия толкова масово развихрила се особено в пределите на Северозападна България. Това си има своето обяснение, тъй като теренът там е силно оруден и "колегите" не могат да работят с металдетектори... Имаше инициатива, ако не се лъжа, беше през 2015 година за започване на предварителни археологически проучвания. Оказа се обаче, че целият този терен, където се намира крепостта край Чичил попада в държавен горски фонд. Получихме решителен отказ от Министерството на земеделието и горите за провеждане на каквито и да било разкопки там."

Ще се стигне ли до археологически проучвания в крепостта край село Чичил така, както от две години се провеждат разкопки в центъра на град Кула, е въпрос, който очаква своя отговор в обозримото бъдеще. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08