Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видински ученици проведоха успешна практика в Швеция

5
Снимка: радио Видин

Общо 15 ученици от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се завърнаха от Швеция, където проведоха редовната си производствена практика по специалностите "Промишлена електроника", "Икономика" и "Компютърна техника и технологии". Те бяха придружени от старши учител Йорданка Ценова

"Учениците бяха разпределени в различни групи, комуникацията беше изцяло на английски език. В първата група учениците се занимаваха с преинсталация на лаптопи и др. Във втората фирма имахме двама ученици, които се справяха с монтаж и настройки на видеокамери, работата им беше много динамична. В третата фирма, в магазин за втора употреба, парите от продажбата отиваха изцяло за благотворителност... В друга фирма учениците ни заснемаха с професионален фотоапарат артикули, които предлага фирмата, за да може да обнови уебсайта си... Имахме и една ученичка, която работеше в областта на администрацията. Практиката допринесе за обогатяване на житейския опит на учениците."

Бъдещият единайсетокласник Светослав Михайлов и още четири момчета провеждат практиката си в склад за техника втора употреба. Специалността му е "Промишлена електроника". Намира разлика в магазините втора употреба в България и Швеция. Оказва се, че там хората предават нови или почти нови електрически уреди и то в големи размери: 

"В нашия екип изпълнявахме задачи относно електронния отдел на магазина, ремонт на електроуреди и помощ на клиентите. Запознахме се с условията на труд на шведите. Всичко при тях е много добре организирано... Най-много ми хареса, че всеки знае какво да прави и всеки говори на английски... Много са отзивчиви хората..."

Задължителната си производствена практика единайсетокласникът Давид Демчов провежда със свои съученици по европейския проект  в шведското градче Малмьо. Той учи специалност "Компютърна техника и технологии". Казва, че е доволен е от наученото:

"Работех във фирма, която произвежда стоки от напитки до храна. Работата ми беше да открием неточности в техния уеб сайт и ако има неточности, да им предложим решения. Ние открихме грешки, редактирахме ги и  подобрихме сайта. Шефът остана много доволен..."
 
Повече - в трите звукови файла.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20