Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видин е домакин на международна конференция по археология

 Видин е домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции. Тя се провежда от 23-и до 28 септември. 

Домакинството на града изцяло става със съдействието на доц. д-р Здравко Димитров и на резултатите от проучванията на антична Бонония и на Рациария, в които участват археолози от Регионалния исторически музей във Видин. Това са Илко Якимов Цветков като заместник-научен ръководител на проучванията в Рациария и Бонония, д-р Ваня Ставрева - заместник-научен ръководител в Бонония, Никол Благоева и Фионера Филипова - археолози специалисти, Екатерина Илиева - консерватор-реставратор. Домакини на предходните конференции са градовете Ферара, Виена, Загреб, Яш и Белград.

В конференцията ще участват над 100 учени от Европа. От видинския музей д-р Ваня Ставрева ще представи свой доклад, а Никол Благоева - два постера.



"В единия ми постер ще бъдат представени резултатите от проучванията на керамиката от римската епоха и късната античност, открита на територията на Бонония. Битовата керамика е основен източник на информация на историята за материалната култура... До момента тази тема не е разглеждана самостоятелно... Бонония е важна част от Римската империя... Определени са различни типове керамични съдове...

Обработеният материал показва, че най голям е броят на материалите от II век и от III век... Керамиката е представена от образци с италийски произход. Имаме и егейски произход - това са четири амфори от II век. Това означава, че има сериозни търговски връзки, река Дунав спомага за това...", каза Никол Благоева, уредник-археолог.

Вторият постер, който тя представя в конференцията е озаглавен "Римски златни пръстени от Регионален исторически музей - Видин" в съавторство с колегата Дарко Ангелковски. Включени са 10 златни пръстена, които са от  фонда на видинския музей. Датират от I до III век. 

Седмата  международна конференция се провежда в Културен център "Жул Паскин" във Видин.

Съорганизитори са Националният археологически институт с музей към Българската академия на науките, Регионален исторически музей - Видин, Община Видин и Университета във Ферара.

Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00