Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин е домакин на международна конференция по археология

 Видин е домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции. Тя се провежда от 23-и до 28 септември. 

Домакинството на града изцяло става със съдействието на доц. д-р Здравко Димитров и на резултатите от проучванията на антична Бонония и на Рациария, в които участват археолози от Регионалния исторически музей във Видин. Това са Илко Якимов Цветков като заместник-научен ръководител на проучванията в Рациария и Бонония, д-р Ваня Ставрева - заместник-научен ръководител в Бонония, Никол Благоева и Фионера Филипова - археолози специалисти, Екатерина Илиева - консерватор-реставратор. Домакини на предходните конференции са градовете Ферара, Виена, Загреб, Яш и Белград.

В конференцията ще участват над 100 учени от Европа. От видинския музей д-р Ваня Ставрева ще представи свой доклад, а Никол Благоева - два постера.



"В единия ми постер ще бъдат представени резултатите от проучванията на керамиката от римската епоха и късната античност, открита на територията на Бонония. Битовата керамика е основен източник на информация на историята за материалната култура... До момента тази тема не е разглеждана самостоятелно... Бонония е важна част от Римската империя... Определени са различни типове керамични съдове...

Обработеният материал показва, че най голям е броят на материалите от II век и от III век... Керамиката е представена от образци с италийски произход. Имаме и егейски произход - това са четири амфори от II век. Това означава, че има сериозни търговски връзки, река Дунав спомага за това...", каза Никол Благоева, уредник-археолог.

Вторият постер, който тя представя в конференцията е озаглавен "Римски златни пръстени от Регионален исторически музей - Видин" в съавторство с колегата Дарко Ангелковски. Включени са 10 златни пръстена, които са от  фонда на видинския музей. Датират от I до III век. 

Седмата  международна конференция се провежда в Културен център "Жул Паскин" във Видин.

Съорганизитори са Националният археологически институт с музей към Българската академия на науките, Регионален исторически музей - Видин, Община Видин и Университета във Ферара.

Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С четка и сърце: Ивайло Митов създава изкуство и дарява надежда

Ивайло Митов е изключително талантлив млад художник, който избира тишината на родното си село Костелево пред суетата на големия град. Сред красотата и спокойствието на В рачанския край , той успява да се вдъхнови за творбите си. Както сам се изразява - "душата и тялото трябва да са синхронизирани, за да може да твориш" . Този..

публикувано на 08.10.24 в 17:30
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Ситуацията в животновъдството е тежка, очакваме писмени гаранции за изплащане на договорените средства

Земеделците остават в протестна готовност, заради неразплатените средства по т.нар. „украинска помощ“. Правителството отпусна 200 млн. лв. от договорените средства, но остават още 125 млн. лв., за които към момента има само уверение от министъра на земеделието и храните Георги Тахов, че ще бъдат изплатени до края на ноември.  След срещата с..

публикувано на 08.10.24 в 16:40

Организация дарява училищни химни

На десет училища в общо осем общини ще бъдат дарени химни. Видин е една от тези общини. Това се случва по инициативата „Светилник“ на организацията на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор".  Тази година надсловът на проявата е "Музика - лъчи!" - цитат от стихотворението на Пейо Яворов "Две хубави очи". До..

публикувано на 08.10.24 в 15:30

Търсят се 100-те най-добри училищни практики у нас

Учители от цялата страна могат да споделят добри практики от класните си стаи и училища до 30 октомври.  За четвърта поредна година конкурсът "Добрите практики на фокус" търси успешни примери и иновации в образованието у нас.  Инициативата е организирана от фондация "Заедно в час" и образователния сайт prepodavame.bg и цели да събере, опише и..

публикувано на 08.10.24 в 14:10

Започват културните прояви за празника на Медковец

Традиционният събор на монтанското село Медковец "Медковска есен с танц и песен" започва от днес и ще продължи до 12 октомври, като програмата включва и храмовия празник Петковден.  Фотоизложба на тема "Българските корени" е първата проява, с която стартират празничните дни, казва секретарят на читалището Десислава Венциславова:..

публикувано на 08.10.24 в 13:05

Читалищни работници обновиха кът на известен писател от Бяла Слатина

Народно читалище „Развитие-1892“ в Бяла Слатина обнови къта, в който са представени вещи на известния поет и писател Николай Хрелков.  Изцяло е реставриран масивният оригинален диван от дома на твореца. Тази мебел е част от музейната сбирка на читалището и с нея завършва визията на мястото, в което поетът е живял и творил. Всичко, до..

публикувано на 08.10.24 в 12:00
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: В сезона на вирусите можем да си спестим доста проблеми, ако положим малко усилия

COVID-19 все още не е излязъл от пандемичната си роля, не се подчинява на сезонни модели и е възможно да има нов ръст на случаите. Това обясни в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова . По думите ѝ вирусът не трябва да бъде подценяван и хората от рисковите групи е добре да се ваксинират. "Виждаме, че предизвиква..

публикувано на 08.10.24 в 11:10