"Богатите също плачат" казват хората и немският писател Пат Лауер в своята книга „Великите личности – възход и падение“ се заема да докаже правдивостта в тези думи. В книгата си той разказва историите на пъстра подборка от велики и известни неудачници, губещи или просто хора, дръзнали да заложат всичко и проиграли себе си на рулетката на живота. Разказва за лоши решения и лоши моменти, за неудачи и провали, дали отражение понякога върху един човешки живот, а друг път върху световната история.
Той събира биографиите на личности от всякакви сфери на обществения живот – политици, спортисти, музиканти, актьори, художници, дори анимационни герои. В оригиналната подборка присъстват и личности, известни най-вече в Германия, Австрия или Швейцария. Затова с изричното съгласие на издателството, представляващо интересите на автора, в българското издание някои от тях са заменени с български имена, достойни да бъдат включени в подобна книга. Например Марко Тотев, чието име се е превърнало в символ на кутсуза. Кой е бил той всъщност, дали наистина е бил преследван от лош късмет и защо остава в народната памет именно по този начин?
Свикнали сме да мислим, че знаем всичко за хората, чиито имена присъстват постоянно в медиите или сме чували в часовете по история. Да вземем един Боби Фишер да речем! Едва ли има човек, който да не е чувал за шахматистът, обявен за бог дори от онези, които са имали всички причини да го ненавиждат. Но знаете ли как същият този бог в крайна сметка успява да матира сам себе си и завършва живота си забравен от всички?
Ами Нерон? Какво си представяме, когато чуем името на този прословут с жестокостта си римски император, останал в световната памет с гоненията срещу първите християни? Тиранинът, подпалил Рим в налудничаво търсене на вдъхновение. Но дали всъщност точно Нерон е драснал клечката на Вечния град или настоящата му слава е отмъщение на враговете му, които го надживяват?
Защо американците и до днес се срамуват от президента Ричард Никсън, иначе записал името си в историята като човекът, изтеглил американските войски от Виетнам и на практика прекратил едно дългогодишно, напълно безсмислено кръвопролитие?
Или ще ви е интересно да разберете кое е било най-тъжното момиче на света и каква е била причината за тъгата му.
Как една златна рибка така и не успя да стъпи на златния олимпийски връх?
А може би не знаете, но, дори и да не сте страстен спортен фен, със сигурност ще ви е интересно да научите как „Шалке 04“, начело с треньора Руди Асауер, е шампион по футбол на Германия в продължение на точно 4 минути и 38 секунди.
И защо персийският цар Ксеркс намира място в тази книга? Или Брут? Също и пророчицата Касандра, която била обречена да казва истината, но никой да не ѝ вярва. А сред тях – и Доналд Дък, и Хоумър Симпсън, че дори галският бард Всебедикс, чието пеене дори най-близките му приятели не могат да понасят. Точно така – анимационните герои.
Разбира се, част от книгата разказва и за германски и руски политически лидери от не толкова далечното минало, всеки по своему отговорен за процесите, протичащи и до днес не само в Европа, но и в световен мащаб. Колекцията от личности в тази книга е ярък пример за максимата, че не всичко е в парите, нито в славата. Не всичко е и в таланта или упоритостта понякога. Понякога просто не е писано да се случи. Понякога не ти достига една крачка, една секунда, един сантиметър, за да си победител, независимо дали в спорта или в политическите игри. Затова и книгата е разделена на 13 части, носещи названия като „Препънати“, „Паднали“, „Рухнали“, „Предадени“, „Победени“ и прочее.
Авторът на „Велики личности – възход и падение“, както казахме, е Пат Лауер – немски историк, журналист и редактор, работил 20 години по специалността си в редакцията на един вестник. Завършил е история и немски език в университета в град Тюбинген и със сигурност познава в подробности биографиите на хората, за които пише. И разказва за тях не за да злорадства, както мнозина други, а за да покаже, че зад бляскавите фасади обикновено се крият обикновени човешки съдби, с всички техни възходи и падения.
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..
Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..
С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..