Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Великите личности – възход и падение" - книга на немския писател Пат Лауер

| Анализ
Снимка: Радио ВИДИН

"Богатите също плачат" казват хората и немският писател Пат Лауер в своята книга „Великите личности – възход и падение“ се заема да докаже правдивостта в тези думи. В книгата си той разказва историите на пъстра подборка от велики и известни неудачници, губещи или просто хора, дръзнали да заложат всичко и проиграли себе си на рулетката на живота. Разказва за лоши решения и лоши моменти, за неудачи и провали, дали отражение понякога върху един човешки живот, а друг път върху световната история.

Той събира биографиите на личности от всякакви сфери на обществения живот – политици, спортисти, музиканти, актьори, художници, дори анимационни герои. В оригиналната подборка присъстват и личности, известни най-вече в Германия, Австрия или Швейцария. Затова с изричното съгласие на издателството, представляващо интересите на автора, в българското издание някои от тях са заменени с български имена, достойни да бъдат включени в подобна книга. Например Марко Тотев, чието име се е превърнало в символ на кутсуза. Кой е бил той всъщност, дали наистина е бил преследван от лош късмет и защо остава в народната памет именно по този начин?

Свикнали сме да мислим, че знаем всичко за хората, чиито имена присъстват постоянно в медиите или сме чували в часовете по история. Да вземем един Боби Фишер да речем! Едва ли има човек, който да не е чувал за шахматистът, обявен за бог дори от онези, които са имали всички причини да го ненавиждат. Но знаете ли как същият този бог в крайна сметка успява да матира сам себе си и завършва живота си забравен от всички?

Ами Нерон? Какво си представяме, когато чуем името на този прословут с жестокостта си римски император, останал в световната памет с гоненията срещу първите християни? Тиранинът, подпалил Рим в налудничаво търсене на вдъхновение. Но дали всъщност точно Нерон е драснал клечката на Вечния град или настоящата му слава е отмъщение на враговете му, които го надживяват?

Защо американците и до днес се срамуват от президента Ричард Никсън, иначе записал името си в историята като човекът, изтеглил американските войски от Виетнам и на практика прекратил едно дългогодишно, напълно безсмислено кръвопролитие?

Или ще ви е интересно да разберете кое е било най-тъжното момиче на света и каква е била причината за тъгата му.

Как една златна рибка така и не успя да стъпи на златния олимпийски връх?

А може би не знаете, но, дори и да не сте страстен спортен фен, със сигурност ще ви е интересно да научите как „Шалке 04“, начело с треньора Руди Асауер, е шампион по футбол на Германия в продължение на точно 4 минути и 38 секунди.

И защо персийският цар Ксеркс намира място в тази книга? Или Брут? Също и пророчицата Касандра, която била обречена да казва истината, но никой да не ѝ вярва. А сред тях – и Доналд Дък, и Хоумър Симпсън, че дори галският бард Всебедикс, чието пеене дори най-близките му приятели не могат да понасят. Точно така – анимационните герои.

Разбира се, част от книгата разказва и за германски и руски политически лидери от не толкова далечното минало, всеки по своему отговорен за процесите, протичащи и до днес не само в Европа, но и в световен мащаб. Колекцията от личности в тази книга е ярък пример за максимата, че не всичко е в парите, нито в славата. Не всичко е и в таланта или упоритостта понякога. Понякога просто не е писано да се случи. Понякога не ти достига една крачка, една секунда, един сантиметър, за да си победител, независимо дали в спорта или в политическите игри. Затова и книгата е разделена на 13 части, носещи названия като „Препънати“, „Паднали“, „Рухнали“, „Предадени“, „Победени“ и прочее.

Авторът на „Велики личности – възход и падение“, както казахме, е Пат Лауер – немски историк, журналист и редактор, работил 20 години по специалността си в редакцията на един вестник. Завършил е история и немски език в университета в град Тюбинген и със сигурност познава в подробности биографиите на хората, за които пише. И разказва за тях не за да злорадства, както мнозина други, а за да покаже, че зад бляскавите фасади обикновено се крият обикновени човешки съдби, с всички техни възходи и падения.


По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30