Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

Снимка: Радио Видин

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като незаконосъобразно. Решението на кабинета стана факт, въпреки възраженията на едната от страните в социалния диалог и без да бъдат взети под внимание аргументите им, заявяват от АИКБ. Оттам изтъкват, че постановлението нарушава Конвенция 131 на Международната организация на труда, която България е ратифицирала през 2018 г. Препоръката й е при определянето на минималната работна заплата да се отчитат нуждите на работниците и техните семейства, както и икономическите фактори и производителността на труда. Според работодателите, подходът, заложен в чл. 244 на Кодекса на труда, на чиято база става повишението, не отчита тези критерии и елиминира ролята на социалните партньори. Освен това, от Асоциацията на индустриалния капитал смятат, че постановлението и разпоредбите на Кодекса на труда в това отношение не съответстват и на Директива (ЕС) 2022/2041, която изисква въвеждане на критерии, отразяващи покупателната способност на минималната заплата и разпределението на доходите в страната, а не проста формула, базирана на средна брутна работна заплата, при което се сравняват различни и несъпоставими величини. 

Според Асоциацията на индустриалния капитал в България, увеличаването на минималната работна заплата на 1077 лв. ще доведе до свиване на работните места и ще ограничи новите инвестиции, което ще засегне предимно малкия и среден бизнес в страната. По темата разговаряхме с Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана:

"Пресилено е - говорим като административна мярка, защото не трябва да се случва по този начин. Тогава какво означава "тристранка", диалог, като ние с теб си говорим, а аз си върша каквото си реша, просто диалог няма. Да, ниско е нивото на заплащане, но трябва да се намери вариант, при който това да стане достойно като възможност и като пари за всеки един от нас. Трябва, обаче, да имаме предвид, че то е функция на няколко неща - на първо място на производителността на труда. Ние трябва да произвеждаме повече и второто, трябва да можем да го продадем и то прилично да го продадем."

Необоснованото повишаване на доходите на най-нискоквалифицираните работещи, според работодателите, ще е за сметка на тези със средна квалификация, което ще демотивира и едните, и другите да повишават квалификацията си и трудовия принос. Това подчерта Иван Сергисов:

"За най-голямо съжаление това е един много сериозен "препъни камък". Да не говорим, че това автоматично ще повиши инфлацията. Ние изобщо не си даваме сметка какво гоним и как го гоним. Вероятно за управляващите, независимо кои са, е важно да има непрекъснато повишаване на доходите, да има непрекъснато увеличение на брутния вътрешен продукт. Защо? Мотивът е много ясен - за да можем съответно по всякакви европейски директиви ние да имаме хикс процента заеми от брутния вътрешен продукт. Това е ненормално."

Попитахме видинчани трябва ли бъде повишена минималната работна заплата от догодина.

"Аз съм бивш синдикалист, обаче има подробност - този вариант е гаден вариант, защото по този начин лъжат хората. Какво общо има минималната работна заплата със средната? ... Разбира се, че трябва да бъде повишена минималната заплата. Работодателите няма да имат работници, като не могат да плащат заплати... В нашия край положението е най-трагично, така че аз съм за увеличаване и смятам, че нататък трябва да вървят нещата" - коментираха видинчани.

Има ли вероятност минималната работна заплата да не бъде повишена от 1 януари? Потърсихме за коментар адвокат Ивелин Желязков, директор "Тристранно сътрудничество" в АИКБ.

"Дали има шанс, или не, това ще се реши в едно вече започнало съдебно дело, а иначе правителственото постановление е факт. Това няма връзка дали правителството е служебно или редовно. Има вече започнала процедура по оспорване на постановлението. Заседанието трябва да бъде насрочено в двумесечен срок, който вече тече, така че, когато съдът го насрочи, тогава ще се проведе." 

Потърсихме и синдикатите - разговаряхме с Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа".

"Минималната работна заплата вече е повишена. Издадено е постановление на Министерски съвет, което определя размера на минималната работна заплата за следващата година. АИКБ имат няколко пункта в тяхната жалба, по информация от медиите съответно. Имаме качено становище на страницата на "Подкрепа". Едно от твърденията ни е, че не е постигнато единодушие на проведения Национален съвет за тристранно сътрудничество."

Вчера от Конфедерация на труда "Подкрепа" разпространиха остро становище във връзка с подготвен от социалното министерство проект за промени в Кодекса на труда, според който ръстът на минималната работна заплата ще бъде обвързан само с инфлацията. От синдиката са категорични, че ако се допусне приемането на този акт от Министерския съвет в този му вид, ще предприемат всички законово разрешени действия, за да защитят правата на работещите. Становището е изпратено до служебния вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова и социалния министър Ивайло Иванов. От КТ "Подкрепа" са категорични, че няма да подкрепят никакви законови промени, докато не е изчистена и съгласувана методиката за определяне на минималната работна заплата и уточняват, че предложеният от социалното министерство проект за промени в Кодекса на труда е във връзка с транспонирането на директивата за минималните работни заплати в Европейския съюз, тъй като срокът за това е 15 ноември.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32