Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да надникнем "Зад завесата на прехода"

Снимка: Архив на Радио ВИДИН

В България – то е ясно – ако не от друго, всеки разбира от футбол, медицина и политика. И почти всеки разбира повече от всички други. Когото и да питате, без значение на кое стъпало в социалната стълбица се намира, има готова подробна концепция за справяне с всички наболели проблеми в държавата – демографията, социалните услуги, ситуацията с войната по пътищата, здравеопазването, ниските доходи и високите цени, Близкия и Далечен Изток, гладуващите в Африка, Църквата и футбола също. Всеки знае или поне подозира къде се коренят въпросните проблеми и чий демоничен ум стои зад невъзможността на България да е раят на земята, който – без никакво съмнение – тя напълно заслужава да бъде.


Има обаче едни хора, които поради ред причини поназнайват малко повече от другите. Парадоксално, но точно те по правило като че ли нямат особено желание да обсъждат нещата, които знаят. Може би защото причините да мълчат са доста повече. Само от време на време някой от тях все пак проговаря повече или по-малко откровено. И пак по правило нещата, които разказва, често пъти са по-невероятни от най-невероятната теория.


Един от тези хора е Калин Тодоров. Той сам се определя като едно от „децата на Политбюро“. Баща му Станко Тодоров е дългогодишен член на най-висшето ръководство на Комунистическата партия, бивш председател на Народното събрание и бивш министър председател. С други думи, поне на теория Калин Тодоров е един от онези, които винаги са били подозирани в задкулисни игри и скрита власт, тежко наследство от бащите им наред с митичните червени куфарчета с милиони. Не е тайна, че за мнозина от тях подозренията повече или по-малко се оказаха верни.


Дали самият Калин Тодоров е пряко облагодетелстван от някогашното си положение или е само почти невинен наблюдател, единствено той си знае. Но едно не може да се му се отрече – определено познава драматичните събития и процесите, протичали в национален и световен мащаб през последните няколко десетилетия.


След неочаквания успех на първата му книга „Зад завесата на соца“, в която, както е видно и от заглавието, повдига завесата на процесите, протичали в България преди знаковата 89-а година, излиза и нейното естествено продължение. „Зад завесата на прехода“ разказва именно за този митичен Преход, по който все още се носим и който се превърна в цяла една нова епоха, със своите герои и злодеи, със своите кукли и кукловоди. Разказва за това как в България за втори път се роди капитализмът, кои бяха бащите му и в чии ръце в крайна сметка минаха капиталите. Как външни и вътрешни сили променяха и оформяха облика не само на България, но на целия свят в продължение на десетки години, всъщност далеч преди Прехода и дори далеч преди комунизма у нас.


Ако например не сте чували за движението „Долу срама“ в Русия, което през 20-те години на ХХ век приветства Октомврийската революция, ще се изненадате колко общи черти има с някои уж съвременни тенденции в обществото. Но за дупката в Царичина и невероятните конспиративни теории около нея вероятно сте чували. За пророчествата на Ванга и амбициите на Людмила Живкова. А за бизнесът с антики и с културни ценности и неговите принцове и императори с техните митични, така и ненамерени съкровища? За причините правителството на Жан Виденов да падне през онзи незабравимо суров в много отношения февруари на 1997 г. и слуховете, че зад това стоят сили далеч отвъд пределите на България? За големите планове за нов световен ред на тайните служби и по-малките на отделните техни възпитаници?


Калин Тодоров се опитва да даде своето виждане за събитията. За този нескончаем Преход, който дали изобщо е преход и дали някога ще има край – не се знае. За наследството от времето преди 10 ноември 1989 г. и за наследниците, които го поеха по един или друг, повече или по-малко почтен начин. За възхода на силовите групировки и техните босове – някогашни галеници на властта, а после първите, които същата тази власт отритна и остави по улиците да се справят както могат, ако могат. За съдбата на златните наследници на хората от първия и втория ешелон на някогашната номенклатура. За шумните съдебни процеси срещу знакови политически фигури и за покушенията срещу редица представители на явната или не толкова явна власт, на бизнеса и финансите.


Калин Тодоров, както казахме, е едно от децата на някогашното всесилно Политбюро. Завършва право в Софийския университет „Климент Охридски“. През целия си живот обаче работи като журналист в различни медии – Българската телеграфна агенция, БНТ, вестниците „Отечествен фронт“ и „Отечествен вестник“, както и на свободна практика. Отразявал е събитията около убийството на Георги Марков, атентата срещу папа Йоан Павел II, падането на Берлинската стена и т.нар. „цветни революции“ в България и Румъния. И за всички тях той има свои виждания, съмнения и догадки, които споделя с читателите си без да настоява те да приемат неговата истина. Достатъчно е просто да им даде друга гледна точка, която да ги накара да се замислят. Дали наистина в България имаше Преход или…?


По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..

публикувано на 31.03.25 в 16:12

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00