Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се крие в „Романът на една жена без качества“

Снимка: Архив на Радио ВИДИН

„Романът на една жена без качества“ на Ралица Николова е точно обратното на онова, което казва заглавието в опит да прикрие истинските качества и на самата авторка, и на нейната книга. Това всъщност е историята на една жена с много качества, в това число с огромно чувство за хумор и самоирония, съизмерими само с броя и размерите на дилемите и терзанията ѝ, която търси себе си, докато си мисли, че търси сюжет за бъдещия си роман. Тя ужасно много, страстно дори, желае да напише роман за каквото и да е. Само дето между домакинските и служебните ангажименти почти не ѝ остава време, пък и въобще не е сигурна дали я бива за нещо такова. А после става дори по-зле.

Това не е поредния чиклит, който ще отворите – не се заблуждавайте! Всъщност донякъде Ралица Николова е главна героиня в собствения си роман без да го превръща в автобиография. Самата тя определя историята като фикция с елементи на автофикция. Наред с автобиографичния момент тече втора сюжетна линия, която си е чистокръвно криминале, на моменти граничещо с абсурда. Точно като в живота!

Тя – героинята – е жена, която е уморена и отегчена до смърт от битовизма на ежедневието си, и отчаяно търси изход и вдъхновение за писане, а всъщност може би за живот. Търси го дори твърде упорито, независимо, че през цялото време е изпълнена с колебания и несигурност, а в главата ѝ е пълен хаос от мисли и въпроси. Понякога като че ли го намира, но май не е точно това, което търси, така че продължава, дори когато не е убедена, че има смисъл и желание да го прави. Въпреки всички трудности, спънки и колебания, дава мило и драго, за да напише тоя проклет роман, но не намира нито подходящ сюжет, нито подходящи герои, а междувременно от търсенето им се получава… роман.

Докато тя упорито преследва сюжета и вдъхновението си, оказва се, че сюжетът просто ѝ се случва, когато на пътя ѝ се появява Кръстникът. Но не Кръстникът на Марио Пузо, Марлон Брандо и Франсис Форд Копола, а брадатият чичо Любо – нейния си кръстник, някогашен приятел на баща ѝ, който по странен начин се оказва свързан с нея и семейството ѝ, въпреки че от години не го е виждала, но изглежда също така е свързан и с някои нейни познати, които не би трябвало да го познават. Чичо Любо започва да се появява и да изчезва както му скимне, и в крайна сметка се оказва така смайващо нереален, че неволно започваме да се чудим дали все пак не е пък съвсем истински. Той ту умира, ту възкръсва, веднъж е художник, друг път духовен гуру, трети път е клошар или политик, дори убиец.

И докато главната героиня се опитва да проследи обърканите нишки, свързващи чичо Любо, отчуждената ѝ майка, страстната почитателка на алкохола и нещо като поетеса Мина Белчева, една малко зловеща сектантска група във врачанско, която търси начин да си излъска кармата, и още неясно колко други подобни персонажи, романът започва да се пише сам. Въпреки перманентната неувереност на кандидат-писателката, въпреки пълната незаинтересованост на най-близките ѝ приятелки и въпреки вечните забележки на писателя Мишлен, който така или иначе, като един истински писател, май не одобрява никого, освен себе си.

„Романът на една жена без качества“ е в същността си опит да погледнем малко по-весело, с повече насмешка над себе си и над условностите в обществото, но и да започнем да си вярваме малко повече. Той е дебют за Ралица Николова като писател, написан в рамките на една година. Един своеобразен, малко объркан дневник на нейната героиня, която се лута между приятели, колеги, роднини, познати и непознати, взира се във всяко лице и ситуация около себе си, хвърля се в безумни понякога начинания и експерименти в търсене на този неуловим неин сюжет. Хванала за ръка читателя, тя сякаш припряно го влачи след себе си, показвайки му нагледно, че проклетия сюжет – ей нá – никакъв го няма, не че тя не го търси. А междувременно наоколо се случват абсурд след абсурд, най-вече с кръстника чичо Любо в главната роля, дори и когато самият той не е наоколо.

Ралица Николова е от Плевен, но работи и живее в София. Тя е журналист, специалист по обществени и бизнес комуникации, политолог, поет, майка на две момичета. Тя е всичко друго, но не и жена без качества, така че ако очаквате мрачно повествование, пълно с депресирани персонажи, „Романът на една жена без качества“ определено не е вашето нещо. Историята е пълна със свеж хумор, ирония и автоирония, както и влудяващо пъстра женска енергия. Това е разказ за силата на упоритостта и за страстното желание да напишеш книга, а всъщност за желанието просто да живееш, но да е смислено, вдъхновяващо и талантливо.


По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като..

публикувано на 28.03.25 в 16:00

Спортно събитие за хора със специални потребности се състоя във Видин

Фондация "Подкрепа за реализация" се включи като съорганизатор в спортно събитие за хора със специални потребности,  инициирано от Спортен клуб "Обединен спорт за всички". Проявата беше със съдействието на Община Видин. Домакин на срещата беше Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I", а като доброволци в събитието..

публикувано на 28.03.25 в 14:54

Биляна Боянова: Реставрирането на мебели е нещо уникално

Реставрирането на мебели е, когато възстановяваме старото си обзавеждане до първоначалния му вид по функционалност или подновяваме финишните му покрития. Обновяването има различни техники, които изискват много устременост, търпение и внимание. Трябва да отбележим обаче, че не всички мебели подлежат на реновиране или реставриране..

публикувано на 28.03.25 в 13:00