Неврохирургията в България изживя революционен скок последните 10- 15 години по отношение на оборудването, диагностичните методи и технологиите. Това каза пред "Хоризонт" председателят на Българското дружество по неврохирургия и заместник-директор на УМБАЛСМ "Пирогов" проф. Николай Габровски.
"Вече има немалко клиники в България, които са оборудвани на много добро, дори на високо, съвременно европейско ниво. Неврохирурзите като цяло, макар винаги да са били много добре подготвени, голяма част от тях са минали курсове на обучение, които са извън страната. Немалка част от тях да са работили извън страната", посочи проф. Габровски.
Българските неврохирурзи могат да се равняват с колегите си от други европейски държави, смята Габровски.
"Вече се оформиха интердисциплинарни екипи с неврорентгенелози, с невролози, с които работим и с което се надявам, че даваме много по-добро качество на здравната услуга и лекуваме много по-добре, отколкото изобщо сме си представяли, че ще можем, преди 15 години. Същото се отнася примерно за гръбначната хирургия, където навлязоха много нови системи, с които можем да лекуваме гръбначните заболявания. Радиохирургията, което е вид облъчване, което на места обаче се осъществява предимно от неврохирурзи и предимно за неврохирургични заболявания, също беше една мечта - нямаше нито апаратурата, нито специалистите, които да осъществяват този вид лечение преди петнайсетина години, вече такава апаратура има", коментира проф. Николай Габровски.
Достигнати са много високи нива на качеството на предлаганата неврохирургична помощ, отбеляза специалистът.
"Профилактика на голяма част от заболяванията, за съжаление, не може да се направи. Не може да се направи профилактика на туморните заболявания на мозъка, не може да се направи профилактика на голяма част от гръбначните заболявания, не може да се направи профилактика на травматизма. За някои от съдовите заболявания на някои места по света е правен опит да се прави мониторинг, който е един вид профилактика, т.е. предварителна диагноза без оплаквания, обаче никъде този подход не е доказал своята ефективност", коментира Николай Габровски.
Във всеки от големите градове има добре работещо неврохирургично звено, в което колегите са отлично подготвени и в повечето случаи добре обезпечени технологично, допълни той.
Голяма част от лечението и медицинските изделия в неврохирургията вече се поемат от Здравната каса.
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр..
В Свищов днес беше почетена паметта на 12-те деца, които загинаха преди 21 години във водите на река Лим , на границата между Сърбия и Черна гора..