Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И двата приюта за бездомни във Великотърновско затвориха врати за новодошли

Снимка: БГНЕС

Двата приюта за бездомни в област Велико Търново са в Горна Оряховица и спряха да приемат хора. Център „Промяна“ към Евангелската църква и Общинският приют са въвели извънредно строги мерки и са забранили на бездомните, които са приели, да напускат сградите.

Десетки са бездомните в областта, но за тях място няма, след като двата приюта в Горна Оряховица спряха да приемат нови хора. За бездомните е осигурена храна от обществените трапезарии, но тези хора нямат покрив над главата си. Няколко пъти социалната служба във Велико Търново съдейства на болни бездомници да бъдат настанени за болнично лечение, но след изписването им тези хора отново се връщат на улицата и спят в изоставени трафопостове или по строежите.

В център „Промяна“ към Евангелската църква в Горна Оряховица има 37 места, настанените там бездомни са 8. Един от тях е 22-годишният Илия Митков. 

„Тук съм дошъл от февруари месец. Нямаме работа, но спазваме. Мием си ръцете редовно, къпането, както винаги. Самата храна е здравословна – зеленчуци, плодове, закуската и тя хубава – макарони, юфка. Стоим си вътре или в двора. Другаде – не, излезем ли навън, вътре не можем да влезем. Строги са, но се спазва“.

Хората с доход до 100 лева плащат такса от един лев на ден, а тези с по-висок доход са с такса от 3 лева на ден в център „Промяна“. Освен обичайната закуска и вечеря, вече се дава и задължителен обяд. Ръководителят на приюта към Евангелската църква в Горна Оряховица Цветан Цанев е забранил излизането на бездомните извън комплекса и е спрял да приема нови, за да предпази хората в центъра от заразата

„Забранили сме приемането на нови. Много сме резервирани в момента. Желаем да помогнем, но обикновено това са и хора, които пътуват от град в град и е доста рисково приемането на такъв човек. В момента имаме един човек с психични проблеми, който е на терапия и е в ремисия, за неговите лекарства излязох. Имаме жена с високо кръвно налягане, което трудно се овладя с помощта на лекарите, които ни помагат. Имаме човек, който може да се грижи за себе си, но е прекарал инфаркт и инсулт и е със стент. Притесняваме се за здравето им, ако приема някой болен и бъдат заразени. Имам поне двама с придружаващи заболявания, които изобщо са противопоказани да преболедуват подобна инфекция“. 

14 са бездомните, които са намерили подслон и хранене три пъти на ден в общинския приют в Горна Оряховица. Свободното място е едно, но приемът също е спрян по разпореждане на Министерството на труда и социалната политика. Настанените не напускат социалната институция. 72-годишният Стефан Георгиев за втори път е намерил подслон в приюта. 

„Миналата година бях при госпожата и тази година пак дойдох. Няма къде да живея и управителката ме приютява тука. Засега по-добре се чувствам. Хората ми дават всичко, перат ме, баня има, спане има, спокойствие. Аз съм свикнал и на излизането и иначе. Щом ми казват - няма, аз слушам, изпълнявам. Не съм се уплашил изобщо, защото зная, че няма да ме хване“. 

Всички санитарно-хигиенни мерки в общинския приют за бездомни в Горна Оряховица са взети и стриктно се спазват от всички – домуващи и персонал, категорична е управителката Силвия Райкова. В началото било трудно, защото бездомниците се противили на разпоредбите да не излизат. Днес вече са се дисциплинирали и нарушения няма, защото знаят, че който наруши правилата, после няма връщане тук, обяснява Силвия Райкова. 

„Те са нормални хора, които не са под запрещение. Изготвяме списък за пазаруване и всеки ден един от тях ходи до магазина, екипиран с очила, с маска, с дезинфектант в джоба, с ръкавици. Като цяло обстановката е спокойна. Всеки си изпълнява задълженията в приюта. Спазват се всички санитарни изисквания. Как ще се справяме, никой не може да каже. При нас в момента е ден за ден“. 

В приюта са залепени всякакви информационни материали, свързани с коронавируса. На всеки от бездомниците са раздадени брошури, проведени са много разговори. Петима от домуващите днес ще бъдат транспортирани, за да си получат пенсиите, сподели Силвия Райкова. 

„В момента се организира тяхното извозване до пощата, да няма струпване на хора, един по един. Имаме човек, който е опериран на 6 януари, със сърдечна операция, за него е много рисковано. Единият от тях е той, който трябва да отиде да си вземе пенсията. Ще има индивидуален транспорт, само той. Ще отиде, ще си вземе пенсията с личните предпазни средства и ще се върне. Не само те. Ами персоналът? Персоналът си има семейства, семействата имат деца. Няма как. Това, което правя вкъщи, го правим и тук. Никой не би застрашил живота на близките си“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30