Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И двата приюта за бездомни във Великотърновско затвориха врати за новодошли

Снимка: БГНЕС

Двата приюта за бездомни в област Велико Търново са в Горна Оряховица и спряха да приемат хора. Център „Промяна“ към Евангелската църква и Общинският приют са въвели извънредно строги мерки и са забранили на бездомните, които са приели, да напускат сградите.

Десетки са бездомните в областта, но за тях място няма, след като двата приюта в Горна Оряховица спряха да приемат нови хора. За бездомните е осигурена храна от обществените трапезарии, но тези хора нямат покрив над главата си. Няколко пъти социалната служба във Велико Търново съдейства на болни бездомници да бъдат настанени за болнично лечение, но след изписването им тези хора отново се връщат на улицата и спят в изоставени трафопостове или по строежите.

В център „Промяна“ към Евангелската църква в Горна Оряховица има 37 места, настанените там бездомни са 8. Един от тях е 22-годишният Илия Митков. 

„Тук съм дошъл от февруари месец. Нямаме работа, но спазваме. Мием си ръцете редовно, къпането, както винаги. Самата храна е здравословна – зеленчуци, плодове, закуската и тя хубава – макарони, юфка. Стоим си вътре или в двора. Другаде – не, излезем ли навън, вътре не можем да влезем. Строги са, но се спазва“.

Хората с доход до 100 лева плащат такса от един лев на ден, а тези с по-висок доход са с такса от 3 лева на ден в център „Промяна“. Освен обичайната закуска и вечеря, вече се дава и задължителен обяд. Ръководителят на приюта към Евангелската църква в Горна Оряховица Цветан Цанев е забранил излизането на бездомните извън комплекса и е спрял да приема нови, за да предпази хората в центъра от заразата

„Забранили сме приемането на нови. Много сме резервирани в момента. Желаем да помогнем, но обикновено това са и хора, които пътуват от град в град и е доста рисково приемането на такъв човек. В момента имаме един човек с психични проблеми, който е на терапия и е в ремисия, за неговите лекарства излязох. Имаме жена с високо кръвно налягане, което трудно се овладя с помощта на лекарите, които ни помагат. Имаме човек, който може да се грижи за себе си, но е прекарал инфаркт и инсулт и е със стент. Притесняваме се за здравето им, ако приема някой болен и бъдат заразени. Имам поне двама с придружаващи заболявания, които изобщо са противопоказани да преболедуват подобна инфекция“. 

14 са бездомните, които са намерили подслон и хранене три пъти на ден в общинския приют в Горна Оряховица. Свободното място е едно, но приемът също е спрян по разпореждане на Министерството на труда и социалната политика. Настанените не напускат социалната институция. 72-годишният Стефан Георгиев за втори път е намерил подслон в приюта. 

„Миналата година бях при госпожата и тази година пак дойдох. Няма къде да живея и управителката ме приютява тука. Засега по-добре се чувствам. Хората ми дават всичко, перат ме, баня има, спане има, спокойствие. Аз съм свикнал и на излизането и иначе. Щом ми казват - няма, аз слушам, изпълнявам. Не съм се уплашил изобщо, защото зная, че няма да ме хване“. 

Всички санитарно-хигиенни мерки в общинския приют за бездомни в Горна Оряховица са взети и стриктно се спазват от всички – домуващи и персонал, категорична е управителката Силвия Райкова. В началото било трудно, защото бездомниците се противили на разпоредбите да не излизат. Днес вече са се дисциплинирали и нарушения няма, защото знаят, че който наруши правилата, после няма връщане тук, обяснява Силвия Райкова. 

„Те са нормални хора, които не са под запрещение. Изготвяме списък за пазаруване и всеки ден един от тях ходи до магазина, екипиран с очила, с маска, с дезинфектант в джоба, с ръкавици. Като цяло обстановката е спокойна. Всеки си изпълнява задълженията в приюта. Спазват се всички санитарни изисквания. Как ще се справяме, никой не може да каже. При нас в момента е ден за ден“. 

В приюта са залепени всякакви информационни материали, свързани с коронавируса. На всеки от бездомниците са раздадени брошури, проведени са много разговори. Петима от домуващите днес ще бъдат транспортирани, за да си получат пенсиите, сподели Силвия Райкова. 

„В момента се организира тяхното извозване до пощата, да няма струпване на хора, един по един. Имаме човек, който е опериран на 6 януари, със сърдечна операция, за него е много рисковано. Единият от тях е той, който трябва да отиде да си вземе пенсията. Ще има индивидуален транспорт, само той. Ще отиде, ще си вземе пенсията с личните предпазни средства и ще се върне. Не само те. Ами персоналът? Персоналът си има семейства, семействата имат деца. Няма как. Това, което правя вкъщи, го правим и тук. Никой не би застрашил живота на близките си“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09