Десетки са бездомните в областта, но за тях място няма, след като двата приюта в Горна Оряховица спряха да приемат нови хора. За бездомните е осигурена храна от обществените трапезарии, но тези хора нямат покрив над главата си. Няколко пъти социалната служба във Велико Търново съдейства на болни бездомници да бъдат настанени за болнично лечение, но след изписването им тези хора отново се връщат на улицата и спят в изоставени трафопостове или по строежите.
В център „Промяна“ към Евангелската църква в Горна Оряховица има 37 места, настанените там бездомни са 8. Един от тях е 22-годишният Илия Митков.
„Тук съм дошъл от февруари месец. Нямаме работа, но спазваме. Мием си ръцете редовно, къпането, както винаги. Самата храна е здравословна – зеленчуци, плодове, закуската и тя хубава – макарони, юфка. Стоим си вътре или в двора. Другаде – не, излезем ли навън, вътре не можем да влезем. Строги са, но се спазва“.
Хората с доход до 100 лева плащат такса от един лев на ден, а тези с по-висок доход са с такса от 3 лева на ден в център „Промяна“. Освен обичайната закуска и вечеря, вече се дава и задължителен обяд. Ръководителят на приюта към Евангелската църква в Горна Оряховица Цветан Цанев е забранил излизането на бездомните извън комплекса и е спрял да приема нови, за да предпази хората в центъра от заразата.
„Забранили сме приемането на нови. Много сме резервирани в момента. Желаем да помогнем, но обикновено това са и хора, които пътуват от град в град и е доста рисково приемането на такъв човек. В момента имаме един човек с психични проблеми, който е на терапия и е в ремисия, за неговите лекарства излязох. Имаме жена с високо кръвно налягане, което трудно се овладя с помощта на лекарите, които ни помагат. Имаме човек, който може да се грижи за себе си, но е прекарал инфаркт и инсулт и е със стент. Притесняваме се за здравето им, ако приема някой болен и бъдат заразени. Имам поне двама с придружаващи заболявания, които изобщо са противопоказани да преболедуват подобна инфекция“.
14 са бездомните, които са намерили подслон и хранене три пъти на ден в общинския приют в Горна Оряховица. Свободното място е едно, но приемът също е спрян по разпореждане на Министерството на труда и социалната политика. Настанените не напускат социалната институция. 72-годишният Стефан Георгиев за втори път е намерил подслон в приюта.
„Миналата година бях при госпожата и тази година пак дойдох. Няма къде да живея и управителката ме приютява тука. Засега по-добре се чувствам. Хората ми дават всичко, перат ме, баня има, спане има, спокойствие. Аз съм свикнал и на излизането и иначе. Щом ми казват - няма, аз слушам, изпълнявам. Не съм се уплашил изобщо, защото зная, че няма да ме хване“.
Всички санитарно-хигиенни мерки в общинския приют за бездомни в Горна Оряховица са взети и стриктно се спазват от всички – домуващи и персонал, категорична е управителката Силвия Райкова. В началото било трудно, защото бездомниците се противили на разпоредбите да не излизат. Днес вече са се дисциплинирали и нарушения няма, защото знаят, че който наруши правилата, после няма връщане тук, обяснява Силвия Райкова.
„Те са нормални хора, които не са под запрещение. Изготвяме списък за пазаруване и всеки ден един от тях ходи до магазина, екипиран с очила, с маска, с дезинфектант в джоба, с ръкавици. Като цяло обстановката е спокойна. Всеки си изпълнява задълженията в приюта. Спазват се всички санитарни изисквания. Как ще се справяме, никой не може да каже. При нас в момента е ден за ден“.
В приюта са залепени всякакви информационни материали, свързани с коронавируса. На всеки от бездомниците са раздадени брошури, проведени са много разговори. Петима от домуващите днес ще бъдат транспортирани, за да си получат пенсиите, сподели Силвия Райкова.
„В момента се организира тяхното извозване до пощата, да няма струпване на хора, един по един. Имаме човек, който е опериран на 6 януари, със сърдечна операция, за него е много рисковано. Единият от тях е той, който трябва да отиде да си вземе пенсията. Ще има индивидуален транспорт, само той. Ще отиде, ще си вземе пенсията с личните предпазни средства и ще се върне. Не само те. Ами персоналът? Персоналът си има семейства, семействата имат деца. Няма как. Това, което правя вкъщи, го правим и тук. Никой не би застрашил живота на близките си“.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..