Започнал работа в БНР като студент на хонорар в прослушвателната служба, след дипломирането си той става редактор, по-късно водещ и „баща“ на предаването „12+3“ от първите му години.
„Приемният ми изпит“, две-три седмици преди да тръгне „Хоризонт“, бе превод на новини от руски и английски. За мен това бе най-прекрасната работа на света, която с удоволствие бих вършил и без пари. /…/ Смените в прослуша бяха по четири часа и лесно жонглирахме с лекциите в университета“, разказа Лозанов в предаването „Хоризонт до обед“.
„Няма как да забравя среднощните бдения през 1972-ра с Асен Матеев и Чавдар Киселинчев край шахматната дъска, местейки фигурите при всеки ход, който агенциите предаваха от Рейкявик, от партиите на мача за световната титла между Фишер и Спаски“, спомня си Лозанов.
Много са чудесните гафове в програмата, казва с усмивка Лозанов. Един от тях: с прехвърлянето от едра на друга магнетофонна лента на запис от пленум на ЦК на БКП заради грешка на тонтехника слушателят чул „новите партийни документи менти“.
Хоризонтовският дух се усещал и извън Радиото – „да натоварим и преместим мебелите и пребоядисаме с латекс ново жилище на колега, да разтоварим камион с тухли“. А най-страхотните купони били тези с екипа на „12+3“ в къщата в Ковачевица на филмовия оператор и режисьор Радослав Спасов и съпругата му Галя Спасова – също едно от знаковите имена в историята на „Хоризонт“.
През 1992 г. по време на правителството на СДС Йордан Лозанов става пълномощен министър и заместник-постоянен представител на България в ООН, а след това и кореспондент на „Дойче веле“, които му предложили „невероятната за радиожурналист оферта всяка неделя да им изпращам кореспонденция от Ню Йорк, без значение колко е дълга, на каквато тема си избера от американската политика, култура и история.“
На сегашните си години Лозанов признава, че вече е уморен от „нека“ и вярва, че „трябва да се върши, да се работи, с „нека“ не става“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
"Доминира аритметиката. Икономиката изобщо я няма. Това представено упражнение звучи несериозно". Така икономистът проф. Гарабед Минасян..