Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма дефиниции за трудова злополука при дистанционна работа от вкъщи

След началото на пандемията ГИТ отчита увеличаване на сигналите за надомна работа

Снимка: Ройтерс
Главната инспекция по труда тръгва на проверки дали се спазва трудовото законодателство за работа от разстояние. За сега ще се правят проверки по сигнали, каза през комисията по електронно управление в Народното събрание директорът на ГИТ Елена Аврамова. Работодателите ще попълват електронно въпросници за условията на труд.

Серия от казуси представиха пред Инспекцията по труда депутати от комисията по електронно управление. Учители водят дистанционно обучение, без да имат условия за качествен процес. Няма ясна защита от санкции, ако дистанционният работник загуби не по негова вина връзка с офиса. Не са уредени въпросите с това да си постоянно „на разположение“. Няма дефиниции за трудова злополука на работното място от вкъщи. Затова проверки трябва да има, стана ясно от думите на шефът на ГИТ Елена Аврамова. Но и тя успокои, че проверките ще са само на работодатели, срещу които има подадени сигнали. И, за сега, само с попълване на онлайн.

"Всеки работещ от разстояние може и има субективно право да изиска от Инспекцията по труда да бъдат проверени условията, при които той работи. Нямаме за цел за плашим работниците, да ги притесняваме по домовете. Можем да се уверим в едни или други твърдения на работника или работодателя само и единствено, ако придобием непосредствени впечатления. Ще изискваме и документи от всякакъв аспект от работодателя. Ако тези документи не са достатъчни и работникът сигнализира каже  - не, това не е вярно, тогава ние трябва да се убедим в това обстоятелство", коментира Елена Аврамова.

Действащото законодателство е с детайлно развита правна уредба, която е синхронизирана с европейското законодателство, казва още Елена Аврамова. С други думи - законът е добър. След началото на пандемията ГИТ отчита увеличаване на сигналите за надомна работа. За 2020-та е имало 11 сигнала и 27 запитвания. През 2021- сигналите са 27 и 48 запитвания. Без да уточнява период, Елена Аврамова посочва, че има 20 констатирани нарушения. Най-често се сигнализира за проблеми с работното време, почивките, заплащане на извънреден труд, работа в събота и неделя, недеклариран труд. Заместник-министърът на труда Иван Кръстев каза, че трудовите инспектори правят тази кампания като превантивна мярка. Физическият контрол е бил насочен към спазването на трудовото законодателство в сектори с повишен трудов травматизъм и хронични заболявания - строителство, транспорт, тежка химия. Тоест, сектори, които не са свързани с дистанционния труд. Затова готвените въпросници, според Иван Кръстев, биха свършили работа.

"Ако предоставеното от работодателя оборудване гръмне в ръцете ми, тогава мога да претендирам за трудова злополука, защото то е било неизправно, аз съм некомпетентен да го поддържам, няма как да го диагностицирам". 

Превантивната кампания за проверка на работата от вкъщи ще започне. Инспекцията по труда не каза кога. А дали ще се търсят законодателни механизми за компенсация, ако при работата от вкъщи, работникът използва личен интернет, ток или компютър? „Подобни случаи могат да бъдат уговаряни и с работодателя“, допусна заместник-министърът на труда Иван Кръстев.

"Такива механизми за компенсация няма. Те могат да бъдат уредени".

Към момента депутатите сигнализираха, че учители са се оплакали от проблеми при дистанционната работа. Но от Инспекцията по труда твърдят, че конкретни оплаквания на учители не са получавали. Кампанията няма да прави разлика между държавен и частен работодател, заявиха от ГИТ. От отговорите на институцията стана ясно, че всеки случай на трудова травма, докато сте на дистанционна работа от вкъщи, е специфичен. При злополука трябва да има вътрешна проверка, преди да се иска помощта на властите. Санкциите, при спиране на връзката с офиса от вкъщи не могат да включват удръжка от заплатата. „Удръжки от възнаграждението се правят единствено със съгласието на работника“, припомниха от трудовата инспекция. Ако решим да шмекеруваме, че нямаме връзка с офиса, тоест интернет, тогава ГИТ няма как да се намеси.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30