Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дидо Герасимов: Това е човешки порив да помогнеш на ближния, не престиж или пиар

10 русенци са отличени с награда "Героите на децата на Украйна"

Стамен Белчев: Когато бежанците са на вратата ти, трябва да проявиш човещина

Снимка: Ася Пенчева

Национална мрежа за децата за 12-а поредна година ще връчи наградите "Златна ябълка", с които се отличават личности, организации и институции, които с работата си са допринесли за защита правата на децата и за подобряване на тяхното благосъстояние.

Наградите "Златна ябълка" търсят героите на децата, които разбират, че децата имат нужда от специално внимание и подкрепа. Тази година обаче вече бяха обявени наградите "Героите на децата на Украйна". От общо 24-ма наградени 10 са русенци.

Ирина Стоянова, Евгени Недев, Йоана Терзиева, Виктор Стоянов, Наталия Вангелова, Олга Пенчева, Стамен Белчев, Весела Михова, Ани и Деян Господинови са носителите на специалната награда "Герои на децата на Украйна".

Как и защо те влизат в това приключение, вместо да останат пред телевизорите и да пишат в мрежата коментари, разказва репортажът на Ася Пенчева в предаването "Хоризонт до обед".

Всичко започва със създаването на групата "Русе помага на Украйна".

"На 26-и направихме групата "Русе помага на Украйна". От 26-и февруари Русе помага на Украйна, хората помагат на хората", казва пред БНР Ирина Стоянова, един от администраторите на групата.

Паралелно с организацията по посрещането, било необходимо място, където да се събират дарения и да се правят срещи с украинците - да им се разясняват правата, да им се помага - материално и психологически.

Малката пекарна на хабитатите Дидо и Ани Герасимови се оказала точното място.

"Това е чисто човешки порив да помогнеш на ближния, който има нужда. Не става дума за престиж или пиар. Ние помагахме чистосърдечно", споделя Дидо Герасимов и допълва, че бежанците възприемали мястото като "Украйна таун" или "Малката Украйна".

"Продължаваме да помагаме с каквото можем. Все още приемаме помощи, но ги прехвърляме към "Каритас".

Според Дидо всякакви хора откликват на призивите да се попълват резервите от провизии. Идвали дори пенсионери, които искали да дарят последните се средства.

"Което показва, че в България има много хора с големи сърца, които успяват да надскочат дребнотемието и не идват при нас с репликата – какво направихте за българските пенсионери, а идват да дарят."

Ани Герасимова отбелязва интересни кулинарни различия между българите и украинците – например широко застъпената в тяхната кухня елда и непознатите за тях боб и леща, които дарявали русенци, пиенето на много черен чай, дори от децата, консумацията на много риба.

"В голямата си част хората бяха много смирени и много благодарни за всичко, което правим за тях."

От началото на войната Стамен Белчев, който е част от екипа на "Европа Директно" в Русе, е на първа линия денонощно. Организира логистика, настаняване и е сред онези хора, които правят първия приемателен и подкрепителен център на ЖП гарата в Русе. Там, където липсват институциите и властите – държавни и местни, са Стамен и другите доброволци. Сега той продължава да подкрепя настанените в Русе украински семейства и е Герой на децата.

"Трудно ми е да си представя какво е да бягаш от война и никога не искам да съм свидетел на нещо такова. Човешки дълг е да помогнеш на хора, които бягат от война и когато те са на твоята врата, да проявиш човещина и да им помогнеш", изтъква Стамен Белчев.

Украинските граждани, които останаха в Русе, все още получават подкрепа. Мнозина започнаха работа, учат български език в библиотеката, спортуват, плащат свободен наем и не спират да казват сърдечно на украински - дякую!

Чуйте повече за добрите дела на русенци в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38