Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф.Петър Христов: По време на Кримската война целият център на Варна е изгорял

Пожарът в Нотр Дам – как защитаваме паметниците на културата от подобни бедствия за Радио Варна коментира проф.Петър Христов, ректор на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър"(ВСУ). Той бе сред лекторите на Международна научна конференция за защита на паметниците на културата от пожари още през 2004 г. във ВСУ. След пожара в Нотр Дам проф.Христов разказа:

В Нотр Дам не си спомням да сме обследвали, но бяхме във Версайския дворец, кметството на Париж и в Айфеловата кула, които съща са обект на защита и са много пожароопасни. За мен това, което се случи във Франция е парадоксално, защото Франция има изключителна система за защита. Въобще Франция е една полицейска държава и това не е нещо лощо. Изключително полицейско присъствие навсякъде, вкл. и във връзка с пожарната безопасност.

СнимкаКазаха, че някаква небрежност е причината?

Има специални служби, които се занимават с пожарната безопасност въобще сигурността на паметниците на културата във Франция. Само 4.75 % от пожарите са причинени от огневи работи, тоест заваръчни и др. работи, както се е случило в момента. За мен е парадоксално, защото във Франция е много развита системата, там има комплекс от мерки – правни, технически и технологични. Много е развита и наказателно-правната защита. В Западна Европа, за Франциа не мога да си спомня, но в Англия и Шотландия, ако стане пожар причинен по невнимание или както в случая е станало, това се счита за умишлено престъпление, за което наказанието е по-тежко. Както и за пожар, причинен от цигара.

Във вашето издание „Защита от пожари на недвижими паметници на културата“ прави впечатление, че действително в повечето културно-исторически обекти точно покривите са най-чувствителни и оттам тръгват пожарите.

Обиновено в старите сгради покривите са гредоред, дървен материал и това е ествстено. Освен това са стари и изсъхнали, те са като барут. Освен това топлината вдига горе сажди и искри. Обикновено така се случва.

След като категорично се отрича теорията да е терористичен акт, според вас какво може да е причина? Казаха, че със скеле е бил опасан покривът и оттам е тръгнал пожарът.

Твърде вероятно е да са някакви огневи работи – заваръчни, рязане, изхвърчат искри. Освен това ремонтът на такива сгради е свързан с използването на лакове и бои, които са изключително огнеопасни. Често пъти стават и искри от неизправни ел.инсталации. Тези сгради са оборудвани и с пожароизвестителна и пожарогасителна техника. Има система „Леонардо Да Винчи“ с която компютърно се управляват вентилатори. При възникване на горене те изсмукват въздуха над пламъка се и той се насочва към мястото, където е горенето. Този въздух е без кислород и той загася огъня. Това се използва в подводници и в Космоса. Такива системи се използват и в тези сгради. Освен това, аз съм бил в Единбург, в Националната библиотека. Там при искра или при поява на някакъв огън веднага се спускат едни завеси, които преграждат отделните помещения. Помещението се запълва с газ, като мъгла, в който хората спокойно дишат, но няма горене.

СнимкаЩом във Франция това се случи, представям си нашите обекти колко са защитени. 

Една голяма част от нашето историческо наследство, за съжаление е изгоряло вече. По време на Кримската война целият център на Варна е изгорял. Ако видите следосвобожденските фотографии и графики ще видите, че стоят няколко каменни сгради. Пожар, който е възникнал в погребите на френската армия пак, забележете. Бачковският манастир има два големи пожара. Ноардният театър е горял 15 г. след строителството му. По време на пожара изгаря строителната документация и когата през 70-те години, заради това, че е имало вибрации при аплодисменти в Народния театър „Иван Вазов“, от 1971 до 1975 г. се прави ремонт и тогава се установява, че тези вибрации се дължат на специални устройства, нещо като амортисьори в ложите. Но не са го знаели, защото е изгоряла документацията. След това са разрушени тези ложи и са строени отново. От гениални архитекти е направен. След това залудо, така да се каже, отново е реставриран и построен. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой Забелязва..

публикувано на 12.02.25 в 18:55

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 10.02.25 в 08:45

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58