Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яна Спасова: Много шофьори в големите градове са агресивни, стресирани и правят грешки на пътя

Агресията е често срещана на пътя...

Половината от водачите у нас са били санкционирани през последните 12 месеца. В същото време много от тях са агресивни и в същото време не достатъчно подготвени. Това са само някои от изводите в доклада по проекта „Индекс за пътна безопасност”. Резултатите от проучването са базирани на отговорите на 32 хиляди души. Проучването се провежда в интернет и до сега в него са участвали над 58 хиляди човека. Допитването продължава да е активно на адрес https://www.sdindex.bg.

Можем ли добре да шофираме или само си мислим така? Каква е самооценката ни на водачи? Защо сме агресивни на пътя? Отговорите на тези и други въпроси потърсихме от Яна Спасова – автор на доклада по проекта „Индекс за безопасно шофиране“.

Какъв е основният извод, който можем да направим от този доклад?

Основният извод е, че шофьорите се считат за безопасни на пътя, но все още продължават да допускат някои основни грешки, докато шофират.

Това, като че ли, е типично поведение на българския шофьор – той се счита за безгрешен и, ако стане нещо обикновено другите са виновни...

Да, така изглежда. Това се вижда и от данните. Всъщност 96 процента от водачите на леки и лекотоварни автомобили определят себеси като нискорискови, а 58% казват, че по-скоро високорискови са другите на пътя.

Признават ли хората, че са участвали в конфликтни ситуации и са проявявали агресия?

Ние не измерваме агресията толкова директно, а чрез питане „Колко често им се случва?“, но да, част от шофьорите признават, че им се случва да изпаднат в такива високорискови ситуации, предизвикани от тяхно агресивно поведение. Това остава валидно, в различна степен, за 40 процента от водачите, което ние смятаме за един доста висок процент. Иначе много агресивните шофьори са около 5 процента от водачите на леки и лекотоварни автомобили и 16 процента от водачите на камиони и автобуси.

Колко от водачите са претърпели някакв инцидент на пътя?

От водачите на леки коли около 15% са участвали в някакъв инцидент. За високорисковите водачи делът е много по-голям – около 26 на сто. Това показва, че колкото по-рисково шофираме, естествено, ще участваме и в повече инциденти.

Ако можем да обобщим, което е сложно... Но все пак кажете каква е психологията на бъгарския шофьор, според вас?

Ако мога с едно изречение да го кажа - в момента по българските пътища сме горе-долу като състезание. Трябва да бъдем по-толелрантни един към друг и по-партньорски да се държим към останалите водачи.

Дали част от инцидентите не са предизвикани от това, че много хора са стресирани – те сядат изнервени зад волана?

Абсолютно! Ниската концентрация, която идва от това, че мислим за други неща и сме претоварени е основен проблем за голяма част от водачите. Почти половината от водачите на леки автомобили споделят грешки, които са в следствие на ниска концентрация, а на 22% тези грешки им се случавт много често. Това е особено валидно в големите градове като София, но и във Варна, разбира се... В тези градове хората са натоварени и работят много часове. Нашето проучване показва, че колкото по-голяма е седмичната заетост, толко по-рисково е шофирането.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой Забелязва..

публикувано на 12.02.25 в 18:55

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 10.02.25 в 08:45

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58